Ana sayfa Dizi / Film Filmler Avengers: Endgame incelemesi (SPOILER)

Avengers: Endgame incelemesi (SPOILER)

PAYLAŞ

22 filmlik Marvel’ın devasa hikayesi son buldu. Şahsi düşüncem ben çok beğendim, çünkü izlediğimiz önceki filmler ile olan bağlantısı iyi yada kötü kuruldu ve hikaye sona ulaştı.

Bundan sonrası sürpriz bozan içerir.

Hikayenin özeti; Thanos’un yarattığı büyük yıkımdan sonra Avengers ve Captain Marvel, Thanos’u yakalarlar ancak bu sırada Thanos’un taşları yok ettiğini öğrenirler. Bunun üzerine Thor, Sonsuzluk Savaşında Thanos’un verdiği öğütü dinler ve bu sefer Thanos’un kafasını koparır.

Aradan 5 yıl geçer ve bir garajda Scott Lang ortaya çıkar. 5 yıl geçse de onun için 5 saat geçmiştir. Ortaya her şeyi düzeltebilecek bir fikir sürer, bir zaman soygunu yapacaklardır. Geçmişe gidip sonsuzluk taşlarını alıp kullanacaklar ve herkesi geri getireceklerdir.

Geçmişe giderler ve taşları alırlar. Herkesi geri getirirler ancak bu sırada Thanos da geleceğe gelir ve büyük bir savaş yaşanır. Tony sonsuzluk taşlarını kullanarak Thanos ve ordusunu yok eder, kendisi de açığa çıkan güç ile ölür.

Steve Rogers ise taşları ait olduğu zamanlara bırakmak için gider ancak geri gelmez, orada Tony’nin ona verdiği öğüdü dinler ve Peggy Carter ile mutlu bir hayat sürer. 2023 yılına yaşlanmış olarak gelir.

Hikaye basit gözüksede benim için gerçekten güzel ve pek çok hikayeden beslenen güzel bir filmdi. Sonsuzluk Savaşı gibi bol aksiyonlu bir film değildi, aksine bayağı ağır gidiyordu ama sıkmıyordu. Sondaki 22 yıllık birikim ile yapılan savaş her şeye değiyor.

Biraz hikayenin detayına ve herkesin takıldığı birkaç noktaya açıklık getirelim.

Öncelikle kesin bir şey söyleyeyim, kahramanlarımız geçmişe gidiyor alternatif evrene değil.

Zaman doğrusaldır, yani siz geçmişe gittiğinizde o sizin geleceğiniz oluyor.

Banner da filmde aynı şeyi söylüyor, geçmişinizi değiştiremezsiniz, geçmişe gittiğiniz zaman o sizin geleceğinizdir yani geçmişiniz aynen durur.

Burayı not alalım;

Sonsuzluk Savaşında Thanos’un planı neydi? Evrenin yarısını yok etmek.

Doktor Strange de 17 milyon gelecekte sadece 1 tanesinde Thanos’u durdurduklarını söyledi, öğrendik ki o 1 tanede Endgame filmindeki son savaşmış.

Buda demek oluyor ki Thanos’un parmak şıklatması hiçbir zaman durdurulamadı, yani Thanos’un kazandığı an bu değildi.

Her gelecekte, kahramanlar Thanos’u durdurmanın yolunu aradı, bunu Banner da yapabilir daha hızlı şekilde Tony de yada Dr. Strange de.

Her gelecekte geçmişe gittiler ve geçmişteki Thanos geleceğe geldi yada Thanos canlıların %50’sini yok etmeden siz kahramanlar hiç vaz geçmeyeceksiniz diyerek Endgame’deki nihai savaş anına geldiler.

Gelecekte ne yaparsa yapsın onu durdurmak için kahramanların geleceğini görerek, 2. kez parmak şıklatmaya karar verdi. Böylece evren parçalara ayrıldı ve kalan parçaları birleştirip istediği gibi yeni bir evren yarattı.

Bahsettiği yeni evren Battleworld, olayda Secret Wars.

Buda demek oluyor ki Thanos’un kazandığı an Battleworld’ü yarattığı andı.

Dr. Strange’in de 17 milyon da 1 kez onu durdurduk dediği zamanda Battleworld’ün yaratılışının engellenmesiydi.

Yolculuk yapmak için kullandıkları alet ise zaman GPS’i gibi bişey, böylece istedikleri zamana gidebildikleri gibi farklı bir evrene gitmelerini de engelliyor ve doğrudan başladıkları noktaya dönebiliyorlar.

Tabi kendileri için zaman sabit olsa da Avengers Sonsuzluk Taşlarını alınca farklı evrenler oluşuyor, ancak bizimkiler kendi gerçekliklerinde kalıyor. Yollarını kaybetmemek için kullandıkları cihaz var.

Nebula geçmişe gittiğinde yeni bir gerçeklik yaratıyor. Nebula vasıtası ile de Thanos Avengers’ın bulundukları gerçekliğe gelebiliyor. Tabi yakıtı nasıl buldu sorusu var, bunu da Nebula Tony’nin 1970 yılından aldığı Pym parçacıkları ile yapıyor. Böylece Thanos’un ordusunu geleceğe taşıyor.

Thanos geliyor ve Tony onu durduruyor. (Dr. Strange sadece Tony’nin ölümünü engellemek için taşı vermişti, yani 17 milyon gelecekte hiçbir şekilde taşı vermemiş ancak Thanos onu almayı başarmış.)

Kaptan geçmişe gidiyor ve taşları eski yerine koyarak oluşan yeni gerçeklikleri siliyor. Sonunda herşey geçmişte de gelecekte de aynı oluyor.

Buradan sonra sadece tahminde bulunuyorum. Kaptan geçmişe gidip Nebula’nın sinyalini Thanos’un duymasını engeller ve taşı koyar. Thanos gelecekten haberdar olmaz ve yeni doğan evren yok olur.

Geçmişe giden Kaptan da zamandaki kırılma noktalarına müdahale etmediği için zamanda yeni bir evren oluşmuyor ve 2023 yılına gelebiliyor.

Böylece de pek çok sorun çözülmüş oluyor, zaman sabit kalıyor herşey olması gerektiği gibi oluyor.

Peki Endgame gelecekte hangi hikayelerin sinyali verildi.

1- Sam Wilson: Zaten ortada başlayacak bir dizi var, yani hikaye burada işlenecektir.

2- Loki: Evet Loki Tesseract’ı alıp kaçtı, peki ne oldu? Tahminim bunu da dizide göreceğiz. Bir şekilde onu yakalayıp geri getirdiler.

3- Wanda: Yine Wanda’yı yıkılmış halde gördük. Vision’ın acısını çekiyor, buda House of M olaylarının başlangıcı gibi. Gerçi House of M daha önce Agents of Shield’de işlenmişti ama onu pek takan yok. Gelecek olan WandaVision dizisi Wanda’nın Vision ile çocuklarının olduğunu hayal ederek yarattığı gerçeklikte geçebilir.

4- Steve Rogers: Filmin sonunda yaşlanmış Kaptan Amerika’yı gördük. Çizgi romanlarda da daha önce gördüğümüz bir Kaptan Amerikaydı. Bir tanesi House of M sırasında buzda kalmayıp, 2. Dünya savaşından sonra hayatına devam eden kaptanın yaşlı halini görmüştük. Diğeri de içindeki süper asker serumu yanarak bittiği için yaşlanan Kaptan Amerika’nın ve kalkanı Sam Wilson’a devrederek Shield’in başına geçtiği bir dönem mevcut. Bundan sonrası için bu hikayeyi görecek gibiyiz.

4- Yeni Demir Adam: Filmde ek sahne olmasa da en sonda demir dövme sesini duyduk. Bundan öncede Tony’nin cenazesinde Demir Adam 3’de gördüğümüz ufaklığı, Harley Keener’ı gördük. Tahminde bulunursak Sonsuzluk Savaşı sırasında Harley’in ailesi yok oldu ve Tony onu alıp büyüttü, yani eğitimini Tony’den aldı. En sonda demir döven de o gibi. Yeni Demir Adam Harler Keener olacak diyebiliriz.

5- Secret Empire: Gizli imparator hikayesi Steve’nin asansörde doğrudan yaptığı bir göndermeydi. Steve’in anıları değiştirilerek kendisini uyuyan bir Hydra ajanı olduğuna inandırmışlar, böylece epik bir kötülüğün doğuşuna tanık olmuştuk. Steve, genç haline asa ile dokunduğunda Gizli imparatoru yaratmış olabilir ve imparator içinde gizli olarak yaşıyordur. Yada bu imparatorun gelişinin bir göstergesidir.

6- Secret Wars: Secret Wars’un kapısına bu kadar gelip de Battleworld’ü görmemek olmaz. İleriki filmlerde Fantastik Dörtlü evrene katılacak, böylece Doktor Doom’u da görebiliceğiz. Doktor Doom’un en iyiler mi yoksa kötüler mi kazanacak diye test yapan Beyonder’ın yada modern hikayede olduğu gibi evrenler yok olursa ne olur diye test yapan Beyonder’ların gücünü alarak tanrı olduğu Secret Wars yaşanacaktır.

7- Antman 3: Cassie artık büyüdü, artık Ant-Man’de de onu Ant-Girl olarak görecek gibiyiz.

8- Yeni Hawkeye: Bu da filmin başında gösterilen güzel bir göndermeydi. Yeni Hawkeye Burton’ın kızı, Katherine “Kate” Bishop. Yeni gelecek olan dizide de bunu işleyeceklerdir.

9- Yeni Thor: Evet Thor galaksinin koruyucularına katıldı ancak koltuğunu Valkyrie’ye devretti. Çizgi romanlarda da İlk Günah hikayesinde Oatu’nun ölümünü araştıran Avengers’ın Nick Fury ile mücadelesi sırasında Fury, Thor’un kulağına “Tanrılar yalan.” demiş ve Thor inancını kaybettiği için Mjolnir’i kaldıramaz olmuştu. Onun yerine Mjolnir’i kaldırıp yeni Thor olan da Jane Foster olmuştu. MCU’da da Valkyrie yeni Thor olarak yoluna devam edecek.

10- Galaksinin Koruyucuları 3: Endgame’den en çok etkilenen hikaye bu olsa gerek. Gamora başta öldü ardından oluşan alternatif zamandaki Gamora, Thanos ile birlikte geri gelmiş oldu. Thanos yok oldu ancak Gamora halen duruyor. Ekibe Thor ve Nebula da katıldı, Adam Warlock ise onları bekliyor. Galaksinin Koruyucuları için muhteşem bir final bizi bekliyor.

Bunlara ek olarak yeni ana hikaye New Avengers yada Young Avengers olabilir, beklide hiçbiri olmaz Secret Empire, Secret Wars diye tekil film isimleri ile devam eder. Artık bunu Marvel açıklayınca göreceğiz.

Ancak şu var ki sonsuzluk taşları yok oldu yani Infinty Saga sona erdi, gerçi Kevin Fiege karar değiştirerek aslında hikaye Spiderman: Far From Home ile bitecek dese de bence Spiderman’i hiç ellemeyip böyle epik bir final ile son buldurmaları gerekirdi.

Haftaya Agents of Shield başlıyor, ancak MCU onları pek takmıyor, kendi başlarına takılıyorlar. 2022’ye kadar sürecek olan 8 filmlik (Spiderman’i saymazsak) Phase 4’de çoğu film belli oldu gibi. Şu ana kadar belli olanlar;

1- Black Widow (2020)

2- Eternals (2020)

3- Dr. Strange 2 (2021)

4- Black Panther 2 (2021)

5- Galaksinin Koruyucuları 3 (2022)

Geriye 3 tane film kalıyor, bunlardan 1 tanesi yeni büyük olay, 2 tanesi de yeni film olacak gibi. Thor için Tessa Thompson çalışmalara başlandığını söylemişti. Shang-Chi filmi de yapılacağı söylenen filmlerden biri ama Phase 4’e yetişmez bence, daha geliştirme aşamasının başında gibi. Sony 2022 yılına yeni bir Spiderman filmi istiyordu, ama 2023’e atabilirler diye düşünüyorum. Artık araya Kasım 2021’de Fantastik Dörtlü’nün 60. Yılı olduğu için bir Fantastik Dörtlü filmi sıkıştırırlar diye umuyorum.

Ek olarak da artık MCU ile içli dışlı olan bir dizi evrenimiz oluştu. Şu ana kadar göreceğimiz diziler;

1- Falcon & Winter Soldier

2- WandaVision

3- Loki

Söylenti: Hawkeye

Diziler için hepsinin aynı anda veya peşpeşe yayınlanmayacağını 3 yıl içine yayılacağı söyleniyor. Ve Netflix gibi bütün bölümler tek seferde değil de haftalık olarak eklenecekmiş.

Yazıyı toparlarsak filmde eksik noktalar vardı ancak bunlar beni hiç rahatsız etmedi. Klasik Antman kaskını ve Stan Lee’yi son kez görmek benim için paha biçilmez anlardandı. Hikaye için de zaten geçen seneden beri söylenenler birer birer yaşandı, yani beklediğimin ötesinde bir şey olmadı sadece beklemediğim Natasha’nın ölümüydü.

İlk Demir Adam filmine baktığımda MCU’nun bu kadar büyümesi ve bunu kontrollü şekilde başarması takdire şayan. Umarım gelecek filmlerde de bunu başarırlar. Bu arada gelecek için tahminim yeni Saga’nın Secret Wars olacağı.

Filme puanım 10 üzerinden 9. Sinema tarihinde kolay kolay yaşanamayacak bir deneyime hazırlıklı olun.