Ana sayfa Dizi / Film Avengers: Infinity War (Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı) Film İncelemesi

Avengers: Infinity War (Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı) Film İncelemesi

PAYLAŞ

O gün geldi çattı. Son zamanların tüm Dünya’da merakla beklenilen filmlerinden biri olan Avengers-Infinity War (Yenilmezler-Sonsuzluk Savaşı) vizyona girdi. Marvel’in tam 10 yıldır bizlere sunduğu 18 filmi bir araya getirerek bağlayacak hikayesine başlamış olduk. Sonunda Thanos’u izlemenin zevkini doruklarımıza kadar yaşadık (!). Konuşacak o kadar çok şey oldu ki film içerisinde nereden başlasak bilemedik. Ancak gelelim filmin nasıl olduğu kısmına.

Burada 2 bölümde Sonsuzluk Savaşını inceleyeceğiz. İlk kısmı tabi ki Spoiler almayacağınız genel bir değerlendirme olacak iken, ikinci kısım bolca Spoiler uyarıları ile sayfanın biraz da aşağılarına doğru inip bakmanız gerekecek Spoilerın her hali ile karşılacağınız bölüm olacak. Hadi başlayalım.

SPOILERSIZ DEĞERLENDİRME

Infinity War’un gerçekten bu zamana kadar ki en güzel Marvel filmlerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü, her anında sizi ekrana kilitlediği gibi filmin ne ara bittiğini bile fark edemeyebiliyorsunuz. Bu kadar çok karakterin bir arada olduğu bir yerde başaralı bir iş yapmanın zorluğu aşikarken, filmin yönetmeni Russo kardeşler ciddi bir mana da bu işin üstesinden gelmeyi başarmışlar.

Kalabalık kadromuzu hali hazırda gruplara bölerek farklı maceraların içine yerleştirip sonunda çoğunu tekrar bir araya getirerek finali gerçekten güzel bitirmeyi başarmışlar. Filmde tamamen Thanos ön planda yer alıyor. Dolayısıyla diğer birçok karakter neredeyse aynı süre zarfında gösterimde kalırken, Thanos filmin en çok ekranda kalan kişisi oldu.

Thanos’a özel olarak değinmekte fayda var. Marvel 10 yıl boyunca birçok kişiye dalga konusu olduğu filmlerinin kötü karakterlerinin iyi bir konuma ve karizmaya sahip olamaması sorununu bu sefer kökünden hallederek bizlere, önünde saygı ile eğilmemiz gereken bir Kötü sunuyor. Thanos, Josh Brolin’in muhteşem oyunculuğu ile kendini hayran bıraktırıyor. Sahip olduğu amaç ve inancı ile Thanos, aramızdan pek çok kişiyi kendi safına çekmeyi başaracaktır. Aynı Star Wars hayranlarının Darth Vader’ı olan saygısı gibi.

Sürekli hareket halinde ve çok da durmayan bir senaryoda özellikle birbirine benzeyen karakterleri bir araya getirmeleri ortaya renkli görüntüler çıkarmış. Doctor Strange – Tony Stark ve Thor – Peter Quill gibi isimlerin muhabbetleri sinemada yer alan kalabalığı bayağı güldürmeyi başardı. Aksiyon sahnelerinin yanında, klasik Marvel filmleri geleneğini bozmayıp esprileri filmin her yerine yedirmişler. Ancak, bu dengeyi bozmadığı gibi ciddi olunması gereken yerde hemen o pozisyona anında geri dönebiliyorsunuz.

Başlarda biraz hızlı geçişler yaşasakta, bunu kalabalık kadronun hikayesini anlatmanın zorluğuna bağlayarak görmezden gelebiliriz. İlk başlarda bir ordan bir oraya takip etmenizi zorlaştırabilecek geçişleri var. Lakin hikâyeye tamamen bağlanmanız ve neler olacağına olan merakınız oralara takılmamanızın önüne geçecektir.

Lafı çokda aynı noktalarda dolandırmadan Infinity War, son zamanların güzel Marvel filmlerinden biri olmuş. Bir kez daha görüyoruz ki Kötü karakterin kalitesi filmleri ciddi manada güzelleştirdiği gibi burada da aynı gerçeklikle baş başa kalıyoruz. Görsel efektlerin sağlamlığının yanı sıra Thanos’un çocuklarından oluşan ekibi Black Order’ında başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

Unutmadan filmin sonunda bir adet after credit sahnesi bulunmakta. Beklemeyi unutmayın.

Not: Bu noktadan sonra filmin içeriği yer almaktadır. Lütfen Spoiler alıp keyfinizin kaçmasını istemiyorsanız bu sizin için son çağrı. Hemen bu sayfadan ayrılın.

*

*

*

*SPOILER

*

*

*

*SPOILER

*

*

*

*SPOILER

*

*

*

SPOILERLI DEĞERLENDİRME

Evet yukarıda bayağı film kalitesi noktasında konuşmamızın yeterli olduğu görüşüne inanarak direk hikâye üzerinde konuşmaya başlamaya ne dersiniz. Tam nelerden bahsedelim bilemediğim için filmin ilk kurbanlarına değinerek başlayacağım. Heimdall’ın öldürülüşü sürpriz olmuşken, Loki gibi sağı solu belli olmayan bir karakterin Thanos tarafından sağ bırakılacağını tabi ki beklemiyordum. Gemideki tüm Asgardianlarla birlikte Thanos’un ilk kurbanları oluverdiler.

Tony ve Strange muhabbetleri ile aralarında geçen mini rekabet sinemada filmi izleyen herkesi güldürmeyi başardı. Demir Adam’ın yeni zırhı bayağı karizmatik bir şekilde olaya giriş yapıp şaşırttığı gibi Bruce Banner’ın da bizler gibi aynı tepkiyi vermesi gülümsetti. Hulk, Thanos ile kavgası sonrası bayağı korktuğu için ortaya çıkmadığını gördük. Banner ne kadar zorlasa da her seferinde hayır diyerek saklanışı da güzeldi.

Ve Örümcek Adamın Iron Spider zırhına bürünüşünde sinemada bir alkış tufanı koptu. New York’a saldıran yüzüklerden biri ile Doctor Strange’i esir alan Black Order üyesi Ebony Maw’u takip ederken neredeyse uzaya çıkıp oksijensiz kalan Peter Parker’ı, Tony Stark’ın emri ile Avengers deposundan çıkıp Spiderman’i kurtaran zırhımız bayağı göze güzel gözüktü. Filmin ilerleyen yerlerinde zırhın sahip olduğu yeteneklerde hoştu.

İçinde bulundukları gemi Titan’a hareket ettikleri esnada Tony’nin Peter’a Ebony’i nasıl durduracağız diye fikrini sorarken Peter’ın Civil War’daki pop kültür göndermesine benzer burada da Alien filmini Tony’ye hatırlatması güzel anlardan biriydi. Gemide aniden bir gedik açıp Ebony’yi uzay boşluğuna göndererek öldürmeyi başardılar.

Gelelim Captain America’nın ortaya çıkışına. Captain’ın ilk gözüktüğü zaman kendi introsu ile olaya dahil olması esnasında yine filmi izlediğim salon bir alkış tufanı ile yıkıldı. Captain bayağı karizmatik durduğu gibi artık bana biraz yaşlanıp sanki göbek yapmış gibi geldi. 😊 Ancak, Black Order’ın diğer üyeleri Proxima Midnight ve Corvus Glaive’in Vision’daki Zihin taşı için onu yaralamaları ile sonuçlanan saldırısını Black Widow ve Falcon ile geri püskürtmeyi başardılar.

Galaksinin Koruyucuları ekibi yine bildiğiniz gibi. Özellikle Thor’u bulmalarının akabinde geçen diyaloglar komikti. Star Lord’un Thor’u kıskanması herkesi tekrar güldürdü. Thor, Thanos’u öldürme planını anlatıp Gerçeklik taşının yerini söyleyince ekip ikiye bölünüyor. Thor’un planı, silah yapımında ve mühendislikte bayağı iyi olan Nidavellir cücelerinden kendine Thanos’u öldürecek bir silah yapılmasını istemek. Çünkü, Infinity Gauntlet (Thanos’un taşları koyduğu eldiveni) i de üreten cüceler, ona karşı olan silahı da üretebilir. Böylece Thor yeni çekici Stormbreaker’ı burada yapıyor.

Game of Thrones’tan tanıdığımız Peter Dinklage bu silahı yapan cüce rolünde. Filmi izlediğinizde bu nasıl cüce diyebilirsiniz. Çizgi romanlarda bildiğiniz cüce boyutunda olan bu canlılar filmde Thor’un cüssesinin iki katı dev bir varlık. Cüce denmesini bu yüzden yadırgayabilirsiniz. Benim de dev diyesim geliyor açıkçası.

Black Panther ve Wakanda da bıraktığımız gibi. Shuri özellikle zekasını bu filmde tekrardan ispatlıyor. Vision’dan Zihin taşını ayırmak istediklerinde bunu yapabilmenin yolunu buluyor. Her ne kadar başarılı olmaya vakti yetmese de kalplerimizi bir kez daha kazanıyor.

Herhalde en büyük sürprizlerden birisi Captain America: First Avenger filminde uzaya postaladığımız Red Skull’u tekrar görmekti. Ruh taşı tarafında bir nevi lanetlendiğini söyleyip onu elde etmenin yolunun sevdiğin birini feda etmek olduğunu Thanos’a açıklayan kişi oldu kendisi. Filmin duygu bakımından birkaç hüzünlü noktalarından biri burada Thanos’un Ruh taşı için Gamora’yı feda etmesiydi. Anlıyoruz ki Thanos amacı ve hedefi sonrası evrende en çok değer verdiği kişi Gamora’ymış.

Thanos’un Zaman taşını elde ediş mevzusu bu film üzerinde en çok konuşmamız gereken noktalardan biri. Doctor Strange, öncesinde taşı kullanarak gelecek ile alakalı gerçekleşebilecek tüm alternatif sonuçları incelediğini söylüyor. Tam 14 milyon farklı olasıklık olduğunu da ekliyor. Tony’nin kendisine kaç tanesinde kazandıklarını sorduğunda 1 cevabını veriyor. Ve Strange’in taşı direk Thanos’a vermesi ve tek yapılması gerekenin bu olduğunu ima etmesi beni kıllandırdı.

Infinity War’ın ikinci partının çekimlerinin bazı görüntüleri ortaya çıkmıştı. Burada Loki’nin New York saldırısını yaptığı zaman dilimine geri gidildiğini gördük. Anlayacağınız Strange’in burada bir şeyleri bilerek yaptığı aşikâr. Bazı teorilerden biri paralel evrenler mevzunun burada hikayemize giriş yapacak olduğu düşencesi. Russo kardeşler Antman and The Wasp filminin iki part arasındaki köprü görevi göreceğini yaptıkları bir röportajda belirtmişlerdi.

Antman’nin atom altı parçacıklarından daha küçülerek kuantum alanını çözmesi olası bir durum. Böylece paralel evrenler arası seyahat ya da bir zaman yolculuğu yapma ihtimali olabilir. Çünkü bu set fotoğraflarında gördüğümüz zaman yadırgayacağımız tek karakter Antman’di. Ve Tony Stark’ın saçı ve giyinişinin de farklılığı bu teoriyi bolca seslendirmemize sebep olabilir. Satrançta yapılan karşısındakinin kazandığı izlenimini verip arkadan kazanmaya doğru bir işler planlıyorlar gibiler. Ne dersiniz?

Katıldıkları bazı tv programlarında tüm ekibin ima ettiği gerçeklerden birinin de Infinity War’un sonunu bilenin Doctor Strange yani Benedict Cumberbatch olması. Şu an hikayenin bitişini biliyor oluşu burada bir şeyler planladığı sonucunu bende daha da alevlendirdi.

Bir de paralel evren olayı hikayemizde yer bulursa, olası bir X-men kadrosunun MCU’ya dahil olma mevzusu bayağı ciddi düşünülmesi gereken bir olay haline gelecektir. Herkes, çizgi romanlardaki olduğu gibi Infinity War’un baş karakterleri arasında Wolverine görmek istiyordur.

Çok uzatmadan efsanevi sonu konuşalım. Filmin sonunda Thanos’un tüm taşları almayı başarıp eliyle “snap” hamlesini yaparak evrenin yarısını yok edeceğini zaten bekliyordum. Thor yeni çekici ile az daha durdurmayı başarıyor gibi gözükse de ağır yaralanan Thanos’un bunu yapması kaçınılmazdı. İşte olanlar burada patlak veriyor. Herkes Tony ve Captain’ın ölmesini beklerken ölenler resmen şok yaşattı.

Galaksinin Koruyucularından geriye sadece Rocket ve Nebula’nın kalışı, Black Panther T’Challa, Wanda, Falcon, Winter Soldier Bucky Barnes, Doctor Strange ve özellikle bayağı dram ile veda ettiğimiz Spiderman’imiz Peter Parker’ın bu yok oluşta toz duman olmaları gözlerimizi kocaman açtırdı. Tony Stark’ın Age of Ultron filminde gördüğü gelecek görüsü ve kaderi bir nevi gerçekleşmiş oldu.

Örümcek Adam ve Galaksinin Koruyucuları filmlerinin devamının geleceğini bilmemiz bu ölümleri bir şekilde telafi edeceklerine işaret olduğundan, önümüzdeki günlerde etrafta bolca kafa yorucu teoriler ile karşılaşacağımızın işaretini veriyor.

Son sahnede yaralarını iyileştiren Thanos’un görevini yerine getirmiş olamanın rahatlığı ve huzuru içinde dağ kulübesi gibi bir yerde doğaya bakması ile filmi noktaladık. Gelelim after credit sahnesine. Nick Fury ve Agent Maria Hill’in New York olduğunu düşündüğüm bir yerde bu yok oluşa tanıklık etmelerini gördük. Önce Maria gittikten sonra Nick Fury’nin kod kırmızı uyarısı vermeye çalışırken klasik WTF küfrü ile toz olduğunu görmek hem güldürdü hem de üzdü.

Lakin, yok olduktan sonra elinde bir yerlere mesaj göndermeye çalıştığı aleti düştü ve Captain Marvel’in simgesini gördük. Bakalım 2. parttan önce göreceğimiz Antman ve Captain Marvel filmlerinin hikayenin devamına nasıl bir etkisi olacak. Özellikle Antman burada önemli bir pozisyonda. Çünkü, Captain Marvel’in zaman çizelgesinin 1990’lı yıllarda geçeceğini biliyoruz.

Yorumlar