Ana sayfa yedekler AYNALAR KORİDORUNDA AŞK | KİTAP YORUMU

AYNALAR KORİDORUNDA AŞK | KİTAP YORUMU

PAYLAŞ

İNSANIN TEMEL ACILARI ÜÇLEMESİ -1

Yazar Adı : Mustafa Ulusoy

Yayınevi : Timaş Yayın Grubu

Sayfa Sayısı : 231

Basım Tarihi : 17. Baskı 2009

Yazar Hakkında:

Mustafa Ulusoy; 1965 yılında Sungurlu’da doğdu.
Temel eğitimini Sungurlu’da, lise öğrenimini Ankara Bahçelievler Deneme Lisesi’nde tamamladı.

1982’de girdiği İÜ Çapa Tıp Fakültesini 1988′ de bitirdi.
1993 yılında psikiyatri uzmanı oldu.
1999 yılından beri, kendi ofisinde terapilerini sürdürmektedir. Mustafa Ulusoy’un temel çalışma alanı Kognitif ve Varoluşçu Psikoterapilerdir.

Çeşitli dergilerde deneme yazıları yayınlanan Ulusoy’un ulusal ve uluslararası kongrelere sunduğu, özellikle kognitif psikoterapiyle ilgili bir dizi mesleki çalışması vardır. Ülke içinde ve dışında, psikiyatri dergilerinde makaleleri yayınlanmıştır.

Nietzsche ve Babaannem ve Yakınlık adlı iki deneme kitabının, Ay Terapisi isimli öykü kitabının ve aşk konusunda farklı açılımlarıyla adından söz ettiren insanın temel acıları üçlemesinin ilki Aynalar Koridorunda Aşk isimli romanın yazarıdır. Mustafa Ulusoy’un insanın temel acıları üçlemesinin ikincisi olan Giderken Bana Bir Şeyler Söyle isimli romanı ise yazarın halen yayınlanmış son kitabıdır.

Ulusoy editörlüğünü İbrahim Abu-Rabi’nin yaptığı ve Suny Press (State University of New York Press) tarafından Amerikada ingilizce olarak yayınlanan “Spiritual Dimensions of Bediuzzaman Said Nursi’s Risale-i Nur” adlı kitabın yazarlarından biridir.

Tanıtım Bülteni :

Aynalar Koridorunda Aşk, romanın vaatlerini genişletiyor.

Ateşe pervane ruhlar, daha ne kadar kül olmadan aynalar koridorunda yürür? Kendi varlığımızın labirentinde kaybolmuşken, kim bize çıkışı gösterir? Bir başkasının dünyasında var olma çabası, bir çift göz bebeğinde yansıma arzusu, bizi nerelere sürükler?

Elimizi tutacak bir el arıyoruz ümitsizce, o el bizi ne kadar taşıyabilir?

Aradığımız cevap, çoğu zaman sormayı en son düşündüğümüz kişide gizlidir. O kişi kim?
Dr. Mavi, bir psikiyatrist. Beyaz, yaşlı bir yaşam. Kırmızı, Sarı ve Gri, ruhumuzdaki acıların farklı renkleri.

Mustafa Ulusoy her birimizin ruhunun röntgenini çekiyor. Bize, bizim sorunlarımıza, kalp kırıklıklarımıza, çıkmazlarımıza, çaresizliğimize, isyanımıza, arzularımıza, ruhumuza dokunuyor. Yürekten gelen ve içimize akan satırlarda, bu dünyada insan olarak var olmanın bedelini sorguluyor.

Aynalar Koridorunda Aşk’ı okuyunca Aşka dair ne kadar az şey bildiğinizi keşfedecek ve soracaksınız: “Bir insan bir başkasının kalbini doldurabilir mi?”

Bu roman aşkı kaybedip kendini bulanların hikayesidir.

Kitap Hakkında :

Mustafa Ulusoy’un ismini, Hayat Apartmanı kitabıyla sıkça duymuş ve kuzenimin tavsiyesi üzerine, Aynalar Koridorunda Aşk ‘a başladım.

Kitaba başlamadan, kitabın varoluş ve bu varoluşun anlamı üzerine olduğunu biliyordum. Fakat bu beni bir miktar korkutuyordu, felsefe ve makale tarzında bir içerik olursa; ağır geleceğinden yarım bırakabilirdim.Kitabın tabi ki,okuması çok kolay değildi. Çünkü konu itibariyle çok derin ve tartışmaya açık bir konu; varoluş ve bu varoluşa bir anlam aramak. Yazarımız, bu konuda hünerlerini sergilemiş, gerçekten kitap elimdeyken hiç bırakmayı düşünmedim. Bazı kavramlar, sürekli tekrarlanarak bir miktar gereksiz uzatıldığını düşünüyorum fakat bu kısımlarda bile sıkılmadım. Her konuyu, kavramı örneklendirerek ve derine inerek anlatılmış. Örneğin; bir pizzayı bile anlatırken derine inmiş.

Kitabın içinde, beni düşündüren ve doğruladığım bir çok gözlem ve hak verdiğim bir çok yargı vardı. Fakat şu uyarıyı da yapmam lazım; kitapta kaygıların çözümü olarak, bazı dini kavramların tek çare olarak sunulmuş. Eğer dini görüşünüz farklı ise, kitabı çok fazla seveceğinizi düşünmüyorum.

Kitapta karakterler isim olarak değilde, renk isimleri olarak adlandırılmış. Bu benim çok dikkatimi çekti; fiziksel özellikleri değil, kişisel özellikleri ve duyguları ön planda. Karakterlerimiz; Beyaz, Gri, Sarı ve Dr. Mavi. Kitap; Kırmızı’nın Dr. Mavi’nin kliğinine gelerek; hayatını, iç duygularını ve geçmişini ona açmasıyla gelişiyor.

Kendimi sorguladığım, varlığımı, var oluşumu ve bunu anlamlandırmayı; kısacası hayatı sorguladığım bir kitap oldu. Mutlaka okumanızı, Mustafa Ulusoy’un kalemiyle tanışmanızı tavsiye ediyorum. Ben, ‘2018’in favori kitapları listesi’ne koydum bile.

Kitaptan Alıntılar :

 • Yıldızlar gece çıkıyor. Yıldızları görmek isteyen insan geceye razı olmalı. Hayatın yıldızlarına ulaşmak istiyorsan, içindeki geceye razı olmalısın.
 • Dünya cennet değil,Doktor. Ama cehennem de değil. Dünya sadece cennet veya cehenneme giden yol.
 • Hayatta en mutsuz insanlar, mutlu olmak için çılgınca uğraşanlardır.
 • İnsan olmanın karşılığıdır acı çekmek,Doktor. Bilince sahip olmanın,akla sahip olmanın karşılığıdır.
 • Ruhların gıdası güzel kokudur.
 • İnsanın ihtiyacı olan şeyin çılgınca sevilmek bile degil, mutlak bir şekilde, eksiksiz sevilmek olduğuna inanıyorum.
 • Bir şey yok ise, yok olması onun bir imkansız olduğunu gösterir.
 • …Ama daha sonraları anladım ki, benim evren içinde de bir varoluşum daha var. Anne babam beni sevse de sevmese de , değerli bulsa da bulmasa da, ben varsam değerliydim ve önemliydim.
 • Bağlandığın nesnelerin artık önünde olmayış kalbini yaralıyor.
 • Değerini bilmediği bir varlığın varlığıyla yokluğu aynı şeydi.
 • Aşk camdan bir nesne gibidir. Çok kolay kırılır ve insanı kolaylıkla kırgınlaştırır. Aşkı tanımak zordur.Aşk yoğun bir sevgidir.
 • Bazen paylaşılabilen en iyi şey sessizliktir.
 • Benlik insanı gökyüzüne çıkaran veya yerin dibine indiren bir merdiven olabilir.
 • Hiçbir zaman sonsuza kadar sürmez gece.

Yorumlar