Ana sayfa Middle Earth Filmler Ayrıkvadi: Son Sıcak Yuva

Ayrıkvadi: Son Sıcak Yuva

PAYLAŞ

Sindarin’de Imladris ve Ortak Lisan’da da Ayrıkvadi olarak bilinen Elf şehri, İkinci Çağ’ın 1697.yılında Earendil oğlu Elrond Yarı-Elf tarafından Bruinen Nehri sınırlarında, Dumanlı Dağlar’ın eteklerinde kurulmuştur. Bulunduğu yerden dolayı, bir gezginin Dumanlı Dağlar veya Yaban’a doğru gittiği düşünüldüğünde, Deniz’in Doğusu’ndaki Son Sıcak Yuva olarak bilinir. Kurucusunun adından dolayı Elrond’un Evi diye de anılır. Elrond ve ailesine mensup kişiler burada yaşardı –eşi Celebrian, kızı Arwen ve oğulları Elladan ve Elrohir.

Ayrıkvadi Nasıl Kuruldu?

Elfler ve Sauron arasındaki savaş sürerken Elrond, Lindon’dan bir birlikle Eregion’a yardım için yola çıkmıştı. Fakat oraya vardıklarında bölgenin ağır hasarlar aldığını ve Sauron’un güçlerinin Elflere üstün geldiğini gördüler; böylece, Sauron tarafından bir vadiye geri çekilmeye zorlandılar. Burada kendilerine bir sığınak inşa ettiler ve bu Ayrıkvadi’nin kurulmasına vesile oldu. Sonrasında Sauron tarafından pek çok kez kuşatılsa da Imladris dayanmayı başardı ve Noldor Kralı Gil-Galad’ın yardımıyla saldırılar geri püskürtülüp Sauron Eriador’dan atıldı. Kuşatmaların ardından da Eregion’dan kaçan elfler Ayrıkvadi’ye sığınıp burada yaşamaya başladılar. Bu sırada Elrond’un Evi’nde bir divan toplandı ve Elrond Gil-Galad’ın Eriador’daki yardımcı yöneticisi oldu ve Ayrıkvadi de ona verildi. Aynı zamanda Kral Gil-Galad Elrond’a Su Yüzüğü Vilya’yı verdi. Vilya’nın gücüyle Imladris güzelleşti ve Elflerin en önemli şehirlerinden birisi oldu.

Son İttifak Savaşı

İkinci Çağ’ın sonlarına doğru Kral Gil-Galad ve Kral Elendil, Sauron’a karşı ilerlemek için Elfler ve İnsanlar arasındaki Son İttifakı Güçlerini bir araya getirdiler. Bu ordu da Ayrıkvadi’de toplandı.

Son İttifak Savaşı’nda Elrond ve Kral Gil-Galad

Üçüncü Çağ’da Ayrıkvadi

Gil-Galad’ın Savaş’ta düşüşünün ardından Elrond Ayrıkvadi’de kaldı. Bu sırada şehir Eriador’daki Yüksek Elfler’in ana merkezi olmuştu. Farklı ırklardan güçlü ve bilge kişiler burada bulunuyordu. Üçüncü Çağ’ın 1300 yılında tehlike Eriador’a doğru geldi; Angmar Krallığı Cadı-Kral’ın liderliğinde toplanıyordu. Imladris, Angmar tarafından 1409 yılında istila edilince, Ayrıkvadi Elfleri; Lindon Elfleri ve Galadhrim’i bir araya getirerek bir ordu kurdular ve bu sayede Angmar’a karşı uzun yıllar dayandılar. Elrond’un emriyle Earnil ve Cirdan’a Glorfindel ile yardım gönderildi ve 1975 yılında Angmar düştü. Kuzey Krallığı’nın düşüşünden sonra, Dúnedain’in ilk reisi Aranarth oğlunun yetiştirilmesi için onu Ayrıkvadi’ye bıraktı –sonrasında gelen reislerin varisleri de yine burada büyütüldü. Isildur hanesine ait aile yadigarları ve eşyalar –Narsil’in parçaları dahil– Imladris’te kaldı. Númenor’a ait eski belgeler de bunlar arasındaydı.

Wtich-King ve Narsil’in Parçaları

Erebor Seferi sırasında, Thorin ve Kafilesi Ayrıkvadi’den geçmiş ve burada Elrond, Thrór’un Haritası’nın gizeminin çözülmesinde onlara yardım etmiştir.

Yüzük Savaşı

Yüzük’le birlikte Shire’dan ayrılıp doğuya doğru ilerleyen Frodo Baggins ve arkadaşları, yolda Frodo Kara Süvariler tarafından yaralanınca Glorfindel’in yardımıyla Elrond’un Evi’ne getirilirler ve Frodo burada iyileştirilir. O sırada farklı halklardan kişiler de başka amaçlar ve sorularla Ayrıkvadi’ye gelmiştir. Fakat sonra Elrond’un Divanı’nda öğrenirler ki aslında hepsinin kaderi Tek Yüzük’e bağlıdır. Elfler, İnsanlar ve Cüceler birlikte ne yapacaklarına karar vermelidirler. Böylece, Yüzük Kardeşliği meydana gelir.

Elrond’un Divanı ve Yüzük Kardeşliği

Savaş’ın ardından Elrond Batı’ya giden bir gemiyle Orta-Dünya’dan ayrıldı. Fakat oğulları, Eladan ve Elrohir, dedeleri Celeborn ile birlikte Ayrıkvadi’de kalmaya devam ettiler.

Diğer yazılarımızı okumak için:
https://fantazya.org/category/middle-earth/

Bize katılın!
https://www.facebook.com/groups/yuzuklerinEfendisi/

Yorumlar