Ana sayfa Diğer Fantazya Avatar Ba Sing Se Kuşatması (Avatar)

Ba Sing Se Kuşatması (Avatar)

PAYLAŞ

Ateş Ulusu, Yüz Yıl Savaşı’nın bitişinden 6 yıl önce Toprak Krallığı’nın merkezi Ba Sing Se’yi kuşatmış ve iki ulus arasındaki savaş, tam 600 gün boyunca devam etmiş ve tarihin en efsanevi ve büyük savaşlarından biri olmuştur.

Ba Sing Se tasviri

Tarih

Ba Sing Se Kuşatması, Ateş Ulusu’nun kendi topraklarını Toprak Krallığı’nın sınırlarına doğru daha da genişletmek amacıyla, General Iroh önderliğindeki Ateş Ulusu orduları tarafından başlatılan bir savaştır. General’in amacı, Toprak Krallığı’nın en büyük ve en güçlü şehrini fethederek Ateş Ulusu için zaferi garantilemekti.

Savaşın komutanı, General Iroh

 

Savaş

94 AG civarında, General Iroh ve ordusu Toprak Krallığı merkezi Ba Sing Se’de konuşlandı. Ateş Ulusu piyadeleri, duvarları yıkarak istilaya bir yol açmak için Dış Duvar’a saldırmaya başladığında, kuşatma başlamıştı. Ba Sing Se’yi savunan toprak bükücüler ise onları uzun bir süre dışarıda tutmak için, geri saldırmıştı. Uzun süren savaş sonucu, General Iroh nihayet Dış Duvar’ı yıktığında kuşatmanın dönüm noktası gerçekleşmişti.

Ateş Ulusu, Tarım Bölgesi’nin içine doğru ilerlemeye ve saldırıya devam ediyordu. Fakat oğlu Lu Ten’in, savaş sırasında öldürüldüğü haberini alan General Iroh’un morali altüst olmuştu. Iroh, savaş için umudunu kaybetmişti ve komutasındaki birçok askeri kaybettiğini fark etmişti. Kalanların umuduysa aynı Iroh’unki gibi kaybolmuştu. Iroh, savaştan geri çekildi ve 600 gün süren kuşatma sona erdi. Bu büyük kuşatma girişimi, gelecekte şehri tekrar ele geçirmek için yapılacak saldırılar gibi başarısız olmuştu.

General Iroh’un oğlu Lu Ten

 

Savaş Sonrası

Ba Sing Se Kuşatması, Ateş Ulusu güçlerinin geri çekilmesiyle kesin Toprak Ulusu zaferiyle sonuçlandı.  Ateş Ulusu güçlerinin yıktığı Dış Duvar onarıldı. Bu büyük zafere rağmen, uzun süren kuşatma, Ateş Ulusu’nda ve özellikle Iroh’ta acı hisler bıraktı. Iroh, kendi duygularını karıştırarak savaşın gidişatını değiştirdiği için, kendi halkı tarafından alay konusu oldu. Fakat Ateş Ulusu’nda onun komutasında olan kişiler, onun kuşatmadaki büyük başarısızlığı ve Ba Sing Se’deki geri çekilişine rağmen onu “büyük lider ve büyük adam” olarak andılar.

Kuşatmanın kaybı sonrası erkek yeğeni Zuko, Prenses Ursa ve babası Ateş Lordu Azulon büyük bir üzüntü yaşasa da kız yeğeni Azula ve erkek kardeşi Ozai, Iroh’un kararlarını kötüledi. Ozai, Iroh’un mağlubiyetlerini ve kuşatmanın sonucunu kendi yararına kullanma niyetiyle babasına, tahta Iroh’un yerine kendisinin geçme isteğinde bulundu ve Iroh’un uygun bir varis olup olmadığı konusunda tartıştı. Ozai’ın bu akılalmaz önerileri Azulon’u çileden çıkardı ve Ozai’ı cezalandıracağına yemin etti. Fakat bu olmadan önce Azulon aniden hayatını kaybetti ve Ursa kayboldu. Duygusal olarak çöküntü yaşayan Iroh, taht mücadelesi veremeyecek kadar üzgündü böylece Ozai, Azulon’un iddia edilen (!) ölmeden önceki son vasiyetiyle, Ateş Lordu oldu. Böylece Iroh, bu kuşatma yüzünden hem doğuştan gelen taht takkını hem de oğlunu kaybetmiş oldu.

Iroh, oğlunun ölümü için yas tutarken

 

 

Yorumlar