Ana sayfa Edebiyat BABAM BENİ ŞAHDAMARIMDAN ÖPTÜ | KİTAP YORUMU

BABAM BENİ ŞAHDAMARIMDAN ÖPTÜ | KİTAP YORUMU

PAYLAŞ

BABAM BENİ ŞAHDAMARIMDAN ÖPTÜ | KİTAP YORUMU

Yazar Adı : Ozan Önen

Sayfa Sayısı : 368

Basım Tarihi : 15.Baskı Eylül 2017

Yazar Hakkında :

17 Şubat 1984 ‘te doğdu. Aydın Fen Lisesi ‘nin ardından ODTÜ Felsefe Bölümünü ‘nde okudu. ODTÜ Felsefe Bölümü üçüncü sınıf öğrencisiyken Ankara ‘yı terk etti. Dört yıl İstanbul’da yaşayan yazar,Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ‘ndeki Osmanlıca derslerine , özel izinle, iki dönem boyunca dinleyici olarak katılmıştır. Harvard Üniversitesi ve Koş Üniversitesi işbirliğiyle Ayvalık Cunda(Alibey) Adası’ndaki faaliyetlerini sürdüren Harvard-Koç University Intensive Ottoman and Turkish Summer School’a “Ottoman Studies Foundation” bursuyla kabul edilmiş ve bu okulda Osmanlıcanın yanı sıra Farsça dersleri almıştır; Yunan alfabesiyle yazılan ve Kapadokya Osmanlıcası olarak kabul gören Karamanlıcayı okuyup yazmayı öğrenmiştir.

17 yaşında, haftalık mizah dergisi LeMan ‘da yayımlanan bir yazısı ulusal dergilerdeki ilk yazısıdır. İlk öyküsü 2004 yılında KülÖykü ‘de , ulusal gazetelerdeki ilk yazısıyla Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan yazar, 2004 yılında ODTÜ Genç Yazarlar Topluluğu’nu kurmuş, faaliyetlerini Orta Doğu Teknik Üniversitesi bünyesinde halen devam ettirmekte olan bu topluluğun başkanlık görevini üç yıl sürdürmüştür. Öykü, deneme, anlatı, hiciv, mizah yazısı, röportaj, gezi-seyehat yazısı ve köşe yazısı gibi farklı türlerdeki metinleri birçok gazete ve dergide yayımlanan yazar, aylık L-Manyak dergisinin ardından,2015 yılından itibaren her hafta , bağımsız mizah dergisi Penguen ‘de, derginin yayın hayatı sın bulana dek yazmıştır. Penguen’deki köşe yazarlığının yanı sıra, aylık edebiyat dergisi OT’ta da yazılarıyla yer alan yazar, yaz kış Ege’de yaşar. Yazdıkça Ege’nin dışındaki dünyayı gezer. Başıbozuktur.

Tanıtım Bülteni :

Tekneleri ve yıldızları memleketi olarak görenler, ıssız yerlerde kendisi için evren olanlar, beklentisiz ve vaatsiz sevenler, yargılamadan-yadırgamadan dinleyenler,”Seni seviyorum”a karşılık “Ben de seni” demek istemeyip alternatif “Ben de seni”ler üretenler…

Islak iskele kokusu sevmeler,

bir şeyler,

bir şeyler…

Kitap Hakkında :

Hani bazı kitaplar vardır ya ; okudukça okutan, yüzünü gülümseten, bütün satırlarıyla içine işleyen… İşte Babam Beni Şahdamarımdan Öptü‘de tam böyle bir kitap. Her satırıyla sizi bambaşka yerlere götüren, her sayfasını özenle okuyacağınız, en yakın arkadaşınıza hediye edilecek en güzel kitap; Babam Beni Şahdamarımda Öptü.

İsmiyle, kapak tasarımıyla beni ilk anda kendine çekmişti, eee birde Gizem Abla önerdiyse ‘tamam’ dedim, ‘harika bir yolculuğa çıkıyorum.’ Böylece Ozan Önen’in kalemi ile tanıştım. Kendisi daha önce dergilerde köşe yazarlığı yapmış, hiç okumamıştım. Keşke o zamanlar keşfetseydim; Ozan Özen’i. Daha hayatını kısaca göz attığınızda ne demek istediğimi anlayacaksınız. Bir de kitabını okuduktan sonra, kendisine, bilgisine hayran olmamak elde değil.Bende durum vahim; kitap bittikten sonra İlyada’yı aldım. Bakalım.

İlk başlarda kalemine alışmak zor oldu tabi çünkü ben bir öykü kitabı; babasını kaybeden bir adam, çocukluğunu vs anlatıyor diye başladım kitaba. Baktım ki durum çok farklı, biraz zorlandım. Ama diline alıştıktan sonra, bir güzel zevk alıyorsunuz ki, yemede yanında yat misali. İçinde harika bilgiler, cümleler ve alıntılar var. Okumaya doyamadım vallahi.

Babam Beni Şahdamarımdan Öptü; Ozan Önen’in dergi yazılarından ve en sonda bir öyküsünden oluşuyor. Kitap ismini de bu öyküden alıyor. Bu kısımda tahminlerimiz yanlış çıkmıyor tabiki.

Anlata anlata bitiremeyeceğim bu yolcuğa sizinde mutlaka göz atmanızı isterim. Ozan Önen ile tanışmadıysanız, bence çok geç kalmayın derim. Onun bilgisinden mahrum kalmayın.Ege’ye yapacağınız kısa yolculukta;size yolculuklar dilerim.

Kitaptan Alıntılar:

 • İnsan sevdiklerinden birini bile toprak altına göndermişse; mezarlıklar, gözüne ev gibi görünür artık: Eskisi gibi tedirgin olmaz oralar giderken.
 • Benim için bir cümleden ibaret olacağına, işçiliğiyle göz kamaştıran bir anafikir ol.
 • …bu yüzden bir arkadaşına da okusun diye ödünç verdiğin bir kitabı, sana geri dönmeyeceğini bildiğin için yeniden satın al. Bu kitabı bir başkası istiyorsa da. onun gözlerine baka baka o kitabı ver ona ki alnında kocaman kocaman harflerle enayi yazsın. Enayi ol çünkü bilgelik enayilikten doğar.
 • Ametistler boynunu, dumanlı kuvarslar avuç içlerini öpsün.
 • Binlerce yalan uğruna yaşayacağına, seni sen yapan tek bir gerçek uğruna öl.
 • İnsan, kendi kafasına illa ki sıkacaksa, ilkbahardan başka mevsim seçmeli kendine.
 • … dünyadaki en mesut insani bir teknenin içinde hayal kurabilen insandır.
 • Olursa olur , olmazsa rakı içeriz.
 • Aldım-verdim                                                                        Faşizm seni yendim.
 • Bir gülümsemeye bir buçuk gülümsemeyle karşılık verenlerin…                                                                              Kendi omzunu öpüp koklayanların…
 • Hayat gerçekten kısa.                                                            Kendine zaman ayır.
 • Bir gün biri gidiyor; sense her suratta aynı sureti arıyorsun.
  Aşk bu…
  Bazen çıkıp gelmesini dört gözle beklediklerinin uğruna…
  Bazen de ardına bakmadan çekip gidenlerin şerefine.
 • Kalp kıranların en sevdiği cümledir ,
  ‘Ben böyleyim’.
 • Artık iyi biliyordum: Ev, insanın kalbini bıraktığı yerdi.

 

Yorumlar