Ana sayfa Oyunlar Diğer Oyunlar Bannerlord’da Bizi Bekleyen Irklar ve Birlikleri!

Bannerlord’da Bizi Bekleyen Irklar ve Birlikleri!

PAYLAŞ

Hepimizin olmasa da çoğumuzun ilk günkü heyecanla beklediği “Mount&Blade II Bannerlord”, yapımcı şirket Talewords tarafından 2019 Gamescom’da çıkış tarihini 2020 Mart olarak açıklamıştı. Oyunu geliştirici günlüklerden, oradan buradan takip edenler bilir. Eylül ayının sonundan itibaren oyunun kapalı betası çıkmış, birkaç şanslı oyuncuya sunulmuştu.

Bana Eylül oyunun sonunda denk gelmese de yaklaşık 3 hafta önce verilen Beta anahtarı ile oyunu sizler için deneyimleme şansı buldum. Kısaca özetlemem gerekirse; optimizasyonu ve hitboxu hallederlerse oyun muazzam. Zamanında ben de ilk beta videolarına bakıp: “Bu ne be, bildiğin Warband’ı modlayıp önümüze koymuşlar.” Desem bile oyuna girdiğim ilk andan itibaren Warbanddan çok farklı bir oyun olduğunu anladım.

Oyunu henüz çoklu oyuncu kısmında oynayabildiğimiz için anlatacak çok fazla şey yok. Kaptan modu, çatışma modu, ve takım karşılaşması modu olarak şu an 3 oyun türüne sahip. Kaptan modunu zaten Mount&Blade Warband’ın Napoleonic Wars DLC’sine sahip olanlar bilir. Elinizin altına bir grup asker verilir ve bunları komuta ederek karşı takımın ordusunu yok etmeye çalıştığımız komutanlar savaşı moduyla neredeyse aynı. Tek fark kaptan modunda bayrak tutma olayının da olması.

Şimdi gelelim krallıklar ve birliklerine. Erkencikten söyleyeyim, her krallığın birimine ayrı hasta oldum. Birimler arası denge o kadar güzel sağlanmış ki, hayran kalmamak elde değil.

Kalradya İmparatorluğu

Oyunun geliştirici günlükleri ve videolarından bildiğim kadarıyla tek oyuncu versiyonunda imparatorluk 3’e bölünmüş halde karşımıza çıkacak. Kültür olarak Roma kültürüne çok benzeyen imparatorluk askeri bakımdan da Bizans askeri yapısına çok benzemekte. Başlangıç birimlerinin zırhları çok ağır olmasa da elit birlikleri düşmana kan kusturabilir. Süvarileri ise belli ırklardan bir iki tık daha üstün. İşte tüm imparatorluk askeri birimleri.

Vlandia Krallığı

Bu ülke Svadya’nın erken hali gibi. Yerleştikleri yerler ve birlik tipleri bunu gösteriyor zaten. Yay yerine arbalet kullanıyorlar, süvarileri çok güçlü. Piyadeleri diğer iki türe göre sönük kalmış.

Battania

Geldik şimdi en bir sevdiğim ülkeye. Kalradya’nın ilk yerlileri, yabani, vahşi, haydut, şer.. şaka şaka adam gibi adam Battania’lılar! Vaegir’lerin ataları gibi gözüken bu ırk piyadeleri ile karşı takımı tarumar edebilir. Özellikle Savage gibi hafif zırhlı, çift el kılıç kullanan birliğiyle düşman yarmak fazla zevkli. En büyük eksisi süvarileri. Çok bir şey beklemeyin o süvarilerden.

Sturgia

Nordların ataları olarak görünen bu ırk İskandinav ve Cermen birlikleri havası veriyor. Üst seviye piyadesi önceki oyunun Nord Kahramanı birliğiyle neredeyse aynı. Okçuları ortalama seviye, süvarileri ise Battania’dan daha iyi.

Khuzait Hanlığı

Kültür olarak abartmaya gerek yok, Orta Asyalı atalarımızı oyuna koymuşlar. Önceki oyundan Khergit Hanlığının atası olan bu hanlık, çevik süvarileri, isabeti yüksek atlı okçuları ile karşımıza çıkıyor. Piyadeleri ve okçu birimleri o kadar iyi değil. Atlıları ise düşmanı mükemmel şokluyor.

Aserai Sultanlığı

Sarranid Sultanlığının atası olan bu ülke araplardan esinlenişmiştir. Çöllerde yaşarlar. Bazı üniteleri deveye biner. Süvarileri güçlüdür. Üst düzey piyadelerinde kalkan olmadığı için, açık alanda savaşmak pek mantıklı değildir.

Yorumlar