Ana sayfa Middle Earth Filmler Barahir’in Yüzüğü

Barahir’in Yüzüğü

PAYLAŞ

Yüzüklerin Efendisi üçlemesinde Aragorn’un taşıdığı, ona atalarından yadigâr kalan yüzük, Barahir’in Yüzüğü’nü bu yazımızda inceleyeceğiz.

Tasviri

Her ne kadar filmde, üzerinde zümrüt bir taş ve onu sarmalayan, kafalarında altın çiçeklerden taçları olan iki yılan şeklinde yapılmış bir yüzük olsa da Silmarillion’da geçen tasvire göre, yüzük üzerinde, gözleri Ñoldor’un Valinor’da işlediği yeşil zümrütten yapılmış, biri yakalamak için kalkmış diğeri yutmak için hazırlanmış, kafaları altın çiçeklerden bir tacın altında buluşan ikiz yılanlar şeklinde tasvir edilir ve bu Finarfin hanedanının nişanıdır.

Silmarillon’daki tasvir
Filmdeki tasvir

Tarihçesi

Barahir’in Yüzüğü, gerçek adıyla Felagund’un Yüzüğü, Noldor tarafından Valinor’da dövülmüş ve Elf Lordu Finrod tarafından sahiplenilmişti. Finrod sürgün yıllarında Tirion’dan getirdiği diğer mücevherlerle birlikte yüzüğü de Orta Dünya’ya götürdü ve Nargothrond’a kaldığı yıllar boyunca yüzüğü taktı.

İlk Çağ

İlk Çağ’da Beleriand’da gerçekleşen Dagor Bragollach (Ani Alev Muharebesi) sırasında Adan Barahir, Finrod’un hayatını kurtardı ve buna karşılık Finrod, Finrod ve Barahir halkı arasındaki dostluğun daimi simgesi olarak yüzüğü Barahir’e verdi ve her ihtiyacı olduğunda koşup yetişeceğine dair yemin etti.

Barahir ve Finrod

Barahir, yüzüğü hayatı boyunca taktı ta ki Ork lideri Gorgul tarafından başarısının bir kanıtı olarak yüzüğü taşıyan eli kesilene kadar. Ancak sonrasında Beren tehlikeler içinden geçip babasının intikamını aldı ve yüzük ile birlikte babasının elini kurtardı. Sonrasında Beren yüzüğü taktı.

Beren, Thingol tarafından verilen Silmaril görevine çıktığında, Nargothrond’a geldi ve yüzüğü göstererek Finrod’un yardımını diledi. Finrod sözünü yerine getirdi ve hatta ölümü de Beren’i kurtarmak için Minas Tirith zindanlarında geldi.

Beren yüzüğü Finrod’a gösteriyor

İkinci Çağ

Yüzüğün kaderi takip eden yüz yıllarda belli belirsiz bir şekilde kayıtlara geçti. Yüzük, Beren’in oğlu Dior’dan kızı Elwing’e ondan oğlu Elros’a geçerek Númenor’a geldi. Anlaşılıyor ki yüzük, Númenor’un krallarının bir hatırası olarak saklandı ta ki Kral Tar-Elendil yüzüğü, varisi Tar-Meneldur yerine en büyük kızı Silmariën’e verene kadar. Silmariën, yüzüğü Andúnië Lordu olan oğlu Valandil’e verdi. (Andúnië, Númenor’un önemli şehirlerinden bir tanesi.) Yüzük sonraki Andúnië Lordlarına geçti. Sonrasında Yüzük, Numenor’un Yıkılışı’ndan kurtulan Vefakarlar ile birlikte Orta Dünya’ya geldi.

Üçüncü Çağ

Üçüncü Çağ’da yüzük son Andúnië Lordu Elendil’e geçti ondan da Arthedain Krallarına geçti ta ki Arthedain’in çöküşüne kadar. (Arthedain; Rhudaur ve Cardolan ile birlikte, Dúnedain’in 3 krallığından biri.)

Arthedain’in son kralı Arvedui, Fornost Savaşı’nda Cadı-Kral’a karşı mağlup olup da şehir kaybedilince kuzeye kaçtı. Kaçarken yanında Barahir’in Yüzüğü, Palantiri ve Annúminas Saltanat Asası gibi aile yadigârlarını da almayı başarmıştı. Kuzeyliler onlara kapılarını açtılar ve yiyecek verdiler. Arvedui, kendi ölümü ile sonuçlanacak olan gemi yolculuğuna çıkmadan önce, yardımlarının teşekkürü olarak yüzüğü Lossoth’un reisi Forochel’e verdi. Yıllar sonra, 3. Çağ 1975’te, yüzük, Kuzeyli Kolcular tarafından bir miktar para karşılığında alındı ve korunmak üzere Ayrıkvadi’ye getirildi.

Nihayet, 3.Çağ 2952’de Elrond, Arathorn oğlu Aragorn’a gerçek ismini ve kimliğini açıkladığında, atalarının yadigârlarını: Barahir’in Yüzüğü ve Narsil’in parçalarını da ona verdi.

O yüzden o günden itibaren Elrond ona gerçek ismiyle hitap etmiş, kim olduğunu, kimin oğlu olduğunu anlatmış ve ona sülalesinin yadigarlarını sunmuştu. “işte Barahir’in yüzüğü,’ demişti, ‘uzaktan akrabalığının bir nişanı; ve işte Narsil’in kırık parçaları. Bunlarla daha büyük işler başarabilirsin; çünkü başına bir felaket gelmezse, ya da sınavda başarısız olmazsan, ömrünün insanların ömürlerinden daha fazla olacağını görebiliyorum. Lâkin sınavın uzun ve zorlu olacak.

Annûminas Saltanat Asası’nı alıkoyuyorum çünkü onu hak etmen lazım gelir.”

Üçüncü Çağ 1975’te Aragorn, nişanlarının simgesi olarak yüzüğü Arwen’e verdi.

Dördüncü Çağ

Dördüncü Çağ’da yüzüğün kaderi hakkında hiçbir şey söylenmiyor ancak Arwen ile birlikte Cerin Amroth’ta mezara gitmediyse, büyük ihtimalle Aragorn ve Arwen’in varisleri olan Birleşmiş Arnor ve Gondor Krallığının Kralları’na geçmiştir.

Yüzüğün Gücü

Barahir’in Yüzüğü bilinen herhangi bir büyü yada güce sahip değildir ancak Elfler ve İnsanlar arasındaki dostluğu simgeler ve Orta Dünya’da varlığını sürdüren en kadim ve saygıdeğer eserlerden biridir. Aragorn, Barahir’in Yüzüğü’nü parmağına geçirdiğinde, yüzük en az 6000 yaşındaydı ve Palantiri dışında Orta Dünya’daki birçok şeyden çok daha yaşlıydı.

Filmlerde

Peter Jackson tarafından çekilen Yüzüklerin Efendisi üçlemesinde Aragorn, Barahir’in Yüzüğü’nü takmaktadır ve Saruman da, Grima tarafından tasvir edilen yüzüğün, Barahir’in Yüzüğü olduğunu tanımıştır.

Serinin Eski Versiyonları

Leithian destanına göre yüzük Finarfin’e (o zamanlarda ismi Finrod idi) aitti ve sonrasında oğlu Finrod’a (o zamanlarda ismi Inglor Felagund idi) geçmiştir. Beren Menegroth’ta yüzüğü gösterdiğinde şöyle tasvir etmiştir:

Proud are the words, and all there turned
to see the jewels green that burned
in Beren’s
 ring. These Gnomes had set
as eyes of serpents twined that met
beneath a golden crown of flowers,
that one upholds and one devours:
the badge that Finrod
 made of yore
and Felagund
 his son now bore…

Finarfin, yüzüğü oğlu Finrod’a verirken

Kaynaklar

  1. Silmarillion
  2. Bitmemiş Öyküler
  3. Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü
  4. The Lays of Beleriand
  5. Tolkien Gateway

Facebook grubumuz için tıklayınız.

Yorumlar