Ana sayfa Dizi / Film Başarılı Aktör Andy Serkis Açıklamalarda Bulundu!

Başarılı Aktör Andy Serkis Açıklamalarda Bulundu!

PAYLAŞ

Geçtiğimiz günlerde, Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit Üçlemelerinde “Gollum/Sméagol” karakterine hayat veren aktör Andy Serkis, the Guardian gazetesine bir röportaj verdi ve yaşamı, kariyeri ve oyunculuğu hakkında açıklamalarda bulundu. Bu röportajı sizin için derleyip hazırladık.

“Bağdat ve Katolik Ruislip kenar mahallelerinin arasında büyüdüm. Yarı Iraklı olan annem, ben doğana kadar üç kız kardeşimle birlikte Bağdat’ta yaşamış. Iraklı bir doktor olan babam bir hastane açmak için Bağdat’ta kalmıştı, ama her yaz gidip onu ziyaret ederdik. Hiçbir zaman tipik bir Iraklı olmadım. Annem bizi, bir İngiliz olduğumuzu düşünmemizi isteyerek büyüttü.”

“Hatırladığım son kilise anım, çok fazla içki içtiğim ve elimde kebapla “Ekmek ve Şarap Ayini”ne gidip ardından oradan ayrılmamın istenmesiyle sonlanan Noel Arefesindeydi. Bu benim için çok fazlaydı. Bunun ardından din bana anlamsız gelmeye başladı.”

Oyunculuğa Başlaması

“Meslek seçimim ailem için büyük bir hayal kırıklığı olmuştu. Görsel sanatlar okumaya başladığımda işler yeterince berbattı, fakat sonra birinci sınıfta drama dersleri almaya başladığımda daha da kötüleşti. Annemi arayıp ona, bir aktör olacağımı söylediğimde, korku ve sessizlik izledi bunu.”

“Ailem, Manchester’daki Royal Exchange Tiyatrosu’nda yer aldığım bir yapımı izlemeye geldiler; çıplak bir çocukla oral ilişkiye girmem gerektiği yere. Babam, Bağdat’tan doktor olan iki arkadaşını da getirmişti. En önde oturuyorlardı; bundan daha yakın olamazlardı.”

“Oyunculuk, özgürleştiren bir deneyimdir. İçimdeki çocuğu serbest bırakıyor. Oyun duygusuna tamamen kapılıyorsunuz.”

“Her zaman bir yabancı gibi hissettim, ki bu da yaptığım işin pek çoğuna merkez oldu. Başkası olmak. Farklı olmak. Dışarıdan olmak. Gerçekten bir parçası olduğunuz devasa bir gruba aitmişsiniz gibi hissettirmiyor.”

“Yüzüklerin Efendisi’nin çekimleri sırasında set dışında ellerim ve ayaklarımın üzerinde yürürdüm. “Gollum” karakterine hazırlanırken çok zaman harcadım; saatlerce ellerim ve ayaklarım üzerinde yürüdüğüm olurdu. Bazen bu haldeyken insanlarla karşılaştığım olyordu, bu yüzden o sırada sanki yerde bir şey arıyormuş gibi davranırdım. Doğrusunu söylemek gerekirse iyi bir yöntemdi.”

“Eğer biraz daha genç olsaydım, Yüzüklerin Efendisi’nin getirdiği şöhreti idare edemeyebilirdim diye düşünüyorum. Filmler ortalığı kasıp kavurduğunda otuzlu yaşlarımın sonlarındaydım. Bu, o zamanlarda olduğu için memnunum. Sıra dışı bir zamandı; Yüzüklerin Efendisi deneyimimden pek çok şey doğdu ve seveyim ya da sevmeyeyim Gollum rolü normal yaşantımda benimle kaldı. Asla gitmeyecek de.”

Dominic Monaghan, Billy Boyd, Elijah Wood, Yönetmen Peter Jackson, Andy Serkis ve Viggo Mortensen

“Ailemle zaman geçirmek dışında, dağcılıkla stresimi atıyorum. Dağcılık her zaman hayatımın önemli bir parçası oldu. 13 yaşımdayken bir dağcılık kulübüne katıldım ve dünyanın her yerinde tırmanışlar yaptım, ama fazlasıyla risk alabilen biri değilim. Tek başıma Mattehorn Dağı’na tırmandığımdan bahsetmiştim. Dağlardayken kendimi gerçekten evdeymişim gibi hissediyorum. Bu, en mutlu hissettiğim an ve eğer içimde manevilik veya dinsellikten bir parça varsa da bunların harekete geçtiği yerlerdir.”

Andy Serkis ve Ailesi

“Çocukluğumda babamın pek yanımda olmadığını düşününce, bunu kendi çocuklarıma yaşatmamakta karar kılmıştım, ama Yüzüklerin Efendisi meydana geldiği sırada çocuklarım çok küçük olduğundan verdiğim bu kararda fena bir şekilde başarısız oldum. Bundan içten içe suçluluk duyuyorum; yüzde yüz hem de. Eğer yaratıcı biriyseniz bu sizi en yakın olduğunuz insanlardan uzaklaştırıyor; bu gerçekten karmaşık bir düzen.”

Kaynakça: theguardian.com

Diğer yazılarımızı okumak için:
https://fantazya.org/category/middle-earth/

Bize katılın!
https://www.facebook.com/groups/yuzuklerinEfendisi/

Yorumlar