Ana sayfa Middle Earth Filmler Batıağıl Düşerken Gondor Neredeydi?

Batıağıl Düşerken Gondor Neredeydi?

PAYLAŞ

İlk söylendiği zamandan itibaren internette adeta bir deyim haline gelmiş bu soru, aslında kitapta bile bulunmuyor. Eğer filmdeki karakterler tam anlamıyla kitaptaki gibi hareket etseydi, zaten Theoden böyle bir cümleyi kurmazdı çünkü aslında Gondor, statü olarak Rohan’dan çok daha üst bir seviyede bulunuyor. Kısacası, Rohan Gondor’dan yardım talep etse bile aslında Gondor’un Rohan’a yardım etme gibi bir zorunluluğu yok.

Cirion’un Calenardhon’u Eorl’a hediye ettiği yemin töreni.

Rohan’ın kurucusu Eorl’a bu topraklar Rohan olmadan önceki haliyle, yani Calenardhon olarak vekilharç Cirion tarafından hediye edildi ve sonrasında ismi değiştirilerek Rohan Krallığı kurulmuş oldu. Yani aslında Rohan’ın kurulmasına Gondor vesile olmuştur. Peki ya gerçekten de Theoden’in bunu sorduğunu var sayarsak, Batıağıl (Westfold) düşerken Gondor neredeydi?

Theoden oğlu Theodred

Theoden’in “Batıağıl’ın Düşüşü” olarak bahsettiği olay, filmin ek sahnelerinde gördüğümüz, Theoden oğlu Theodred’in savaş alanında yaralı bir şekilde bulunmasıyla eş zamanlı. Yani Miğfer Dibi Savaşından hemen önce. Gondor’un neden bu duruma yardımda bulunamadığını düşünecek olursak, Gondor’un da en az Rohan kadar düşmanları ile meşgul olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Özellikle de konum olarak Mordor’a bu kadar yakınken. Konuyu özetlemek gerekirse: Gondor, Batıağıl düşerken Rohan’a yardım etmedi çünkü en az Rohan kadar düşmanları ile meşguldü.

Kaynaklar

  1. The Lord of the Rings: Two Towers
  2. Tolkien Gateway