Ana sayfa Middle Earth Filmler Batıağıl Düşerken Gondor Neredeydi?

Batıağıl Düşerken Gondor Neredeydi?

PAYLAŞ

“Batıağıl Düşerken Gondor Neredeydi?” repliği kitapta bulunmamaktadır. Öncelikle bunu belirtmemiz daha doğru olur. Yani bu yazıda okuyacağınız her şey bizim tahminlerimizden ötesi olmayacak.

Bu soruya cevap vermek için öncelikle Batıağıl’ın neresi olduğunu bir düşünmemiz gerekiyor. Batıağıl, adından da anlaşılacağı üzere Rohan’ın batı tarafında bulunan bir bölgenin ismidir. Peki Kral Theoden‘in böyle bir isyanda bulunmasının asıl sebebi ne olabilir?

Rohan denilen krallığın kurulmasına bizzat Gondor vesile olmuştur. Önceden ismi Calenardhon olan bu bölgeyi, Gondor vekilharcı Cirion önceki yardımlarından dolayı bir hediye olarak kendi topraklarını kurmaları ve burada yaşamaları amacıyla Rohan’ın ilk kralı Eorl’a armağan etmiştir. Aynı zamanda iki krallık da birbirlerine zor zamanlarında yardım edeceklerine dair yemin etmiştir (Oath of Eorl). Yani aslında Kral Theoden bu sözün tutulmamasına sinirlenmiş, Peter Jackson da bu yemine atıfta bulunmak istemiş olabilir. Peki ya Batıağıl’ın Düşüşü ne olabilir?

Theoden oğlu Theodred

Filmin ek sahnelerinde gördüğümüz bir sahnede Theodred’in de içinde olduğu, telef olmuş bir Rohan birliği görüyoruz. Bu birliğın Batıağıl’da savaşıp da yenildiğini göz önünde bulundurursak. Kral’ın kendi oğlunun ölümüne de sebep olan bu yenilgiye sitem edip bundan bahsetme ihtimali oldukça yüksek.

Peki Batıağıl düşerken Gondor neredeydi? Hepimizin bildiği gibi o sıralarda Gondor da en az Rohan kadar düşmanları ile meşgul hatta Mordor’a olan yakınlığı sebebiyle belki de daha kötü durumdaydı. Bu yüzden bir yardım söz konusu olmamış olabilir. Tabii ki belirttiğimiz gibi bunlar sadece bizlerin yorumları.

Siz de yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın!

Yorumlar