Ana sayfa Game Of Thrones Batı'nın Kızıl Aslanları, Reyne hanesi

Batı'nın Kızıl Aslanları, Reyne hanesi

PAYLAŞ

Reyne hanesinin ataları olacak olan insanlar batının gün batımı denizi kıyısında uzanan zengin maden yataklarının bulunduğu günümüzde Castamere olarak adlandırılan yere yerleşerek tüneller açarak madenciliğe başladılar. Gümüş ve altın zengini olan hane kuzeyinde demir doğumlular doğusunda kayanın kralları Lannister hanesi, güneyinde ise yıldız kralları Tarbeck hanesi ile asırlarca savaştılar.

Aslan Loreon lakaplı kaya kralına boyun eğmek zorunda kalan Reyne hanesi kızıl krallar ünvanın’dan vazgeçerek kızıl lordlar olarak anıldılar, sadakatlerinden emin olmak isteyen kaya kralı Loreon ise Reyne hanesinin devrik kralının kızıyla evlenerek batıya barış getirmiş oldu.

Kaya krallarından Tybolt, 3.Tyrion, 2.Gerold ve 3.Gerold dönemlerinde Andallara karşı kahramanca Lannister bayrağı altında savaştılar, ancak kaya kralı 3.Gerold arkasında oğul bırakmadan ölünce batıya sadık bir andallı olan Lord Joffrey Lydden’nin kralın kızıyla evlenerek Lannister soyadını aldı. Kaya kralı Joffrey’den sonra bölgedeki halk Andal göçmenlere kucak açtı ve yedi inanç hızla yayılarak batıya yerleşti.

Kaya kralı 2.Tommen Valyria kıyametinden sonra bölgedeki hazineleri yağmalamak ve mümkünse ejderha yumurtası bulmak için 300 gemilik altın filo ile Essos’a gitti, kaya kralının en güvenilir sancak lordların’dan olan Reyne hanesi’de onlara katıldı. Volantis özgür şehrine ulaşan kaya kralı oradaki troykalar tarafından cömert bir şekilde ağırlandı, oradaki yöneticiler’den olan Troyka Marqelo tagaros ile müttefiklik antlaşması imzaladı, antlaşmaya göre Valyria’da bulduklarının yarısını Volantis’e vereceğini ve ihtiyaç duyulduğunda altın filo ile Volantis’in savaşlarında yer alacağını kabul etti. Ancak altın filo Valyria’dan bir daha dönemedi, Troyka Marqelo tagaros altın filoyu bulmak için filosunu gönderse’de, filo eli boş olarak Volantis’e geri döndü.

Kaya kralın Loren lannister menzil kralı ile güçlerini birleştirerek Targaryen hanesinin fetihlerine dur demeye karar verdi, Menzil ve kayanın birleşik 55.000 kişilik ordusu Targaryen hanesinin 3 ejderhasının liderliğindeki 10.000 kişilik ordusu ile karşılaştı. Targaryen güçlerinin karşısına westeros’ta çıkan en büyük güç buydu ama 3 ejderhanın saldırısı ile 4.000 asker yanarak ölünce teslim olmak zorunda kaldılar. Ateş tarlası olarak bilinen savaştan sonra kaya kralı Loren teslim olarak krallığından vazgeçerek batının azam lordu oldu, Reyne hanesinde ona bağlı en güçlü sancak lordları olmayı sürdürdü.

Targaryen hanesinin yedi krallık saltanatının ilk zamanları barış doluydu, bu sürede Reyne hanesi madenler’den elde ettikleri zenginliklerle kasalarını doldurdular. Ejderhaların dansı sırasında batı azam lordu olan Jason lannister yeşillere katılarak nehir topraklarına yürüdü, yanında lord Reyne’de vardı, göl kıyısı savaşında siyahlarla savaşırken lord Reyne öldürüldü. 1.Siyah ejderha isyanında diyarın en iyi şovalyelerinden olan Sör Robb Reyne siyah ejderha adına savaşan Lannis limanına saldıran Sör Quentyn ball’a katılarak Lord Damon Lannister’ı Casterly kayasına püskürttü, ardından ikili nehir topraklarına giderek Kızıl çimen savaşında 1.Daemon Blackfyre için savaşırken öldü.

Reyne hanesinin yok olma serüveni Lord Robert Reyne zamanın sonun’da başlamıştı, Lord Reyne’nin yaveri olan batı azam lordunun varisi olan Tywald lannister’ı kendine aşık eden kızı Leydi Ellyn Reyne’nin hırsları hanenin sonu olacaktı. Leydi Ellyn Reyne her zaman batı azam lordunun eşi olarak kaya krallığın’dan (Casterly kayasın’dan) batı diyarı yönetmek istiyordu. Bunun için kayanın varisini kendine aşık ederek onunla evlendi, 1.Haegon blackfyre’nın 3.Siyah ejderha isyanında Menzil’deki Peake hanesinin yerleşkesi olan yıldız kargı savaşında Lord Tywald Lannister öldü, ölürken Leydi Ellyn Reyne’i kardeşi Tion Lannister’a emanet etti. Leydi Ellyn Reyne ise Tion Lannister’ı baştan çıkartarak nişanlısını terk etmesini ve kendisiyle evlenmesini sağladı, Böylece kaya’ya yerleşen Leydi Ellyn reyne kısa sürede herkesin sevgisini kazandı. Turnuvalar ve balolar düzenleyerek adını daha fazla duyurmaya çalıştı. Kardeşleri Roger Reyne ve Reynard Reyne’e ve diğer akrabalarına kaya’da önemli görevler vererek Reyne hanesinin batı’daki en güçlü hane durumuna gelmesine neden oldu.

4.Siyah ejderha isyanında Blackfyre hanesinin güçleri ile savaşan Lord Tion Lannister’ın ölümü ile Leydi Ellyn Reyne ve destekçileri kaya üzerindeki güçlerini hızla kaybetmeye başladılar. Lord Gerold Lannister ikiz oğullarından diğeri Tion’nun ölümü ile kaya’daki gücünü tekrar kazandı, Reyne hanesinin güçlendirmek isteyen Leydi Ellyn reyne ise önce Tion lannister’dan hamile olduğunu söyledi ama bunun bir yalan olduğunu anlaşınca kayanın yeni varisi olan Lord Tytos lannister’ı baştan çıkarmaya çalıştı, Lord Tytos Lannister beceriksiz bir insan olsada Leydi Jeyne Marbrand ile evliydi. Leydi Ellyn Reyne onu baştan çıkartacak ve Leydi Jeyne ile boşanmasını sağlayacak sonrada kendisi evlenerek kayanın üzerindeki Reyne gücünü tekrar geri getirecekti. Leydi Ellyn Reyne kayanın varisi ile yatmaya çalışmakla suçlandı ve yaşlı Lord Walderan Tarbeck ile evlendirilerek kaya’dan gönderildi.

Leydi Ellyn Reyne Tarbeck hanesinin iplerini eline alırken, babasının ölümü ile kardeşi Lord Roger Reyne ise Reyne hanesinin lideri olmuştu. Tarbeck ile Reyne haneleri artık her adımı birlikte atarak Lannister hanesi üzerinde katı bir hakimiyet kurmaya başladı. Lord Tytos Lannister ise başarılı bir yönetici değildi. Kaya’dan borç alan diğer lordlar ise Leydi Ellyn Reyne’nin gücüne güvenerek borçlarını ödemek istemediler. Lord Tytos kızı Leydi Genna Lannister’ı Lord Walder Frey’in istemesi ile oğlu Emmon Freyle nişanlamasına, Lord Tywin Lannister itiraz etti, bu evliliğin denk olmadığın söyledi ama Lord Tytos vazgeçmedi, Leydi Ellyn Reyne ve Lord Roger Reyne salonda kahkahalar ile gülerken Lord Tywin Lannister salonu terk etti. Son siyah ejderha isyanı olan dokuz kuruşluk krallar savaşından kayanın varisi olarak dönen Lord Tywin Lannister Lord Roger Reyne’den borçlarını alması için kardeşi Kevan Lannister’ı gönderdi. Borçlarını Lord Kevan Lannister istedi ancak Lord Roger Reyne gülerek alay etti, diğer lordların’da borçlarını ödememesi yönünde tavsiyede bulundu.

Lord Roger Reyne ise eniştesi Lord Walderan Tarbeck’i kaya’ya göndererek Lord Tytos lannister’ın oğlu Tywin Lannister’ın emirlerini fesh etmesini söyletti ama Tywin Lannister Lord Tarbeck’i esir aldı.Böylece Tarbeck-Reyne hanelerinin isyanı başladı, Leydi Ellyn Reyne ise misilleme olarak Tarbeck kalesinde bulunan Tywin lannister’ın eşinin kardeşi Stafford Lannister’la birlikte üç Lannister’ı rehine olarak hapsettirdi. Lord Tytos Lannister oğlunun önerilerini görmezden gelerek Lord Walderan Tarbeck’i serbest bıraktı, bu kadarıyla yetinmeyen Lord Tytos Lannister Reyne ve Tarbeck hanesinin borçlarını sildiğini söyledi. Tywin Lannister babasına karşı gelerek Lord Walderan Tarbeck’i üç parçaya bölerek Tarbeck kalesine göndermesini önerdi.

FS 261 yılında Tywin lannister Reyne ve Tarbeck hanelerine kuzgun gönderdi, kaya’ya hesap vermelerini istedi. Tywin’nın beklediği gibi Lord Roger Reyne ve Lord Walderen Tarbeck bağlılıklarından vazgeçerek isyan ettiler. Tywin yanına Marbrand hanesinin’de güçlerini alarak hızlı bir şekilde Tarbeck kalesine saldırdı ve kuşatmaya aldı. Tywin’nın ani saldırısı karşısında güçlerini toparlayamayan Lord Walderen Tarbeck sadece hane askerleri ile karışık vermek zorunda kaldı, Lord Walderen tarbeck’in ilk evliliğinden olan varisi savaşta öldü, ikinci evliliğinden olan iki oğlu Tywin’e esir düştü. Lord Walderen Tarbeck fidye ile serbest bırakılacağını düşünüyordu ama ikisinide Tywin öldürttü. Leydi Ellyn Reyne uzun bir kuşatma bekliyordu ve reyne hanesine kuzgunlar göndererek yardım istedi. Tywin bir gün içinde çok sayıda kuşatma aleti yaptırmıştı, bulduğu büyük kayaları ve bina parçalarını Tarbeck kalesinin iç avlusuna attırıyordu. Leydi Ellyn Reyne ve oğlu bu kayalardan birinin altında kalarak öldü. İç avlu yıkılınca kale halkı lordları Walderan Tarbeck ve ailesi ölünce kapıları lannister güçlerine açtı, Tywin Tarbeck kalesinin ateşe verilmesini emretti, bir gün bir gece kale yandı geriye sadece küllerle kaplı bir harabe kalmıştı. Tywin Leydi Ellyn Reyne’nin kızlarını esir aldı, bazı kaynaklara göre dilleri kesildi ve sessiz kız kardeşlere katıldılar kimilerine göre Tywin onlara zarar vermeden sessiz kız kardeşlere katılmalarını sağladı.

Lord Roger Reyne aceleyle birliklerini Tarbeck kalesine getirmişti ama kalenin harabe olduğunu bir miktarının da halen yanmakta olduğunu gördü. Lannister ordusundan üç kat fazla adamı olan Lord Roger Reyne saldırıya geçti ama Tywin ordusu saldırıya hazırlıklıydı oysa Reyne ordusu uzun bir yoldan gelmişti ve yorgundu. Lord Roger Reyne’nin ordusu yenildi, adamlarının yarısından fazlasını kaybeden Lord Roger reyne bir arbalet ile vurulmuştu. Yaralı Lord Roger Reyne ve dağılmış güçleri zorlukla Castamere’e çekildi.

Lord Roger Reyne yaralı ve ateşi çıkmıştı bu yüzden Reyne hanesin geriye kalan güçlerinin komutasını kardeşi Reynard Reyne üstlendi. Tarbeck hanesinin yok edilmesinden sonra Tywin lannister çok sayıda batılı lordu yanına katarak güçlerini kalabalık hale getirmiş ve Reyne hanesinin topraklarına yürüyüşe geçirmişti. Kurumuş gümüş ve altın madenlerine kale halkını ve askerlerini yerleştiren Lord Reynard Reyne kendisinden kalabalık olan Lannister ordusuna karşı uzun bir kuşatmaya dayanabileceğini düşündü. Lord Reynard Reyne maden tünellerinden kendisinden iki kat kalabalık Lannister güçlerini yenebileceğini düşünüyordu bu nedenle Tywin’a elçi gönderdi. Lord Reynard Reyne Tywin’nın iki kardeşinin Castamere’e rehine olarak verilmesi karşılığında Reyne hanesinin sadık bir sancak lordu olarak kalmaya devam edeceğini söyledi. Tywin öneriyi dikkate almadı ve madenlerin girişinin kapatılmasını emretti, önce kale girişini kapatan Lannister askerleri sonrada yakınlardaki bir nehrin akışını değiştirerek bir baraj inşa ettiler. Baraj suları yeteri miktarda çoğalınca Tywin kapakların açılmasını emretti. Maden girişleri kapatılmış olsa’da moloz yığınları arasından su yolunu buldu. Lord Reynard Reyne ve hanesinin halkı, askerleri hepsi boğularak öldüler. Maden girişlerinde çığlıklar kesilene kadar lannister askerleri nöbet tuttu, son çığlıkta kesildiğinde Tywin Castamere kalesinin yakılmasını söyledi. Böylece Reyne hanesi tamamen tarih sahnesinden silindi. Reyne hanesi artık Castamere yağmurları adı verilen şarkıyla anılan acı anılardan ibaret.

Yorumlar