Ana sayfa Diğer Fantazya DC Comics Batman: Arkham City – İnceleme

Batman: Arkham City – İnceleme

PAYLAŞ

Yazıya başlamadan önce belirtmekte fayda var. Bu oyunumuz Batman: Arkham Asylum ile bağlantılı hatta hikayenin devamıdır. Önceki oyunumuzun incelemesini okumak ve hikayesini kaçırmamak için linkimize buradan tıklamayı unutmayın!

  Sizlere bu yazımızda Arkham City oyununu sunmaya çalışacağız. Arkham City, gerek dövüş mekanikleri, gerek grafik kalitesi, gerekse açık dünyası ile önceki oyunundan gelişmiş ve bizlere hazı doruklarında yaşatmış bir oyundur. Hikayesinin ilk oyuna göre kat ve kat gelişmesi ise ayrı  pozitif tarafı. Senaristlerin bu sefer ki oyun için çok büyük çaba harcadıklarını söylemezsek ayıp etmiş oluruz. Birazda olsa Batman karakterini animasyonlardan ya da çizgi romanlardan bilenler için bu oyun bir baş yapıttır. Oyunun en göze çarpan kısımlarından biri ise konsept çalışmaları. Oyunun sadece konsept çalışmalarının hepsini açabilmek için şahsen fazladan 8 saatimi verdim. Oyunun ne kadar özenle işlendiğini bu konsept çalışmalarından anlayabiliyorsunuz. Fazla lafı uzatmadan sizlere oyunun hikayesini taktim ediyoruz.

batman_arkham_city_wallpaper_1_by_crossdominatrix5

Bu iki oyunun arasında geçen sürede olan şeyler gözümüzü almıyor değil. Bir hikayenin sonu bir hikayenin başlangıcı olan bu arada olanlar ise ayrı bi curcuna. Arkham Asylum olaylarından 6 ay geçmiştir. Batman’in, Jokeri yenmesinden sonra çıkan olaylar ve isyanlar sonucu Arkham Asylum’un müdürü olan Quincy Sharp bu olayları kendi avantajına çevirmiştir.  Olayları yatıştıranın ve Arkham’ı tekrardan kontrolü geri alanın kendisi olduğunu iddia etmiş ve halktan oy toplamıştır. Oylama sonucu Sharp başkan seçilmiştir. Başkan olarak yaptığı ilk iş, Blackgate’i ve Arkham Asylum’u yıktığını söylemek ve yeni bir projeyi devreye sokmak. Bu proje kapsamında bütün suçlular ve hastalar duvarla çevrilmiş Arkham City’e taşınır. Burası başkanın yeni ayarladığı askeri güvenlik şirketi olan TYGER tarafından kontrol altından tutulmaktadır. Eninde sonunda bu işin arkasında Sharp’ın değil başka bir dehanın olduğunu anlarız ki, bu oldukça garip (strange) bir durumdur.

Oyununa ilk başladığınızda biraz şaşırabilirsiniz. Çünkü oyuna Batman olarak değil Catwoman olarak başlıyoruz. Diğer oyundan aşikar olduğumuz mekanikler Catwoman’da olsa da vuruş tarzı olsun karakter tasarımı olsun gözümüze farklı bir başlangıç veriyorlar. Arkham City projesinin üzerinden 1 sene geçmiştir. Bruce Wayne yani biz, Arkham City’nin tehlikeli olduğuna dair ve Gotham halkına zarar vereceğini söyleyen bir basın konuşması yapıyoruz. Konuşmamız sırasında Hugo Strange tarafından gönderilen TYGER askerleri ne oluyor demeye kalmadan bizi tutuklarlar. Tutuklarlar derken dipçiği kafamıza yiyoruz.  Sadece bizi de değil, orada bulunan basın olsun politikacılar olsun onları da tutukluyorlar ve Arkham City’de hapsederler. Bu işe yaramayan şahıslar ile birlikte bizde Arkham City’de mahsur kalmışızdır. Ama biz kimiz ? Batman. Eee nerede ulan bu zırhımız ve oyuncaklarımız derken her aileye lazım olan Alfred’ciğimiz hemen yardımımıza yetişiyor. Catwoman bize lazım. Protokol 10 hakkında bilgiye sahip. Nerede  bu kız derkene, Catwoman’ın, Two-Face ve çetesi tarafından ele geçirildiğini öğreniyoruz.  Sadece ele geçirseler iyi. Gül gibi kızı öldürecekler.  Onu kurtarmak için çıktığımız yol da haliyle uzuyor da uzuyor.

screenshot-9

 

Sonunda “Açık Dünya” kategorisinin hakkını veren Batman: Arkham City’i bildiğimiz üzere sadece tek bir yoldan oluşmuyor. Önümüzde tam tamına 12 tane yan görev bulunuyor. Bu her görevin kendine has hikayeleri, çeşitliliği ve atmosferi bulunuyor.  Bu kısımda size bu yan görevler ile ilgili anlatabildiğimi ve yapmanız gerekenleri yazdık. Tahmin edebileceğiniz üzere bu bölümün biraz spoiler içerdiğini düşünüyoruz.

 

 

AR Training ,

   İlk başlamak istediğim görev bu çünkü bu görev bize Batcomputer tarafından veriliyor. Evet yanlış okumadınız. Batcomputer tarafından verilen bir görev bu. Bu Yan görevimiz diğerlerinden basit gibi gözükse de bazı noktalarında kanser olacağınızın sözünüde buradan veriyoruz. Batcomputer size bir kaç bölge vererekten bu bölgelere gitmenizi isteyecek. Verilen yere ulaştığınızda hologram tarzı bir yarasa simgesi ile karşılaşacaksınız. Bu kısımdan sonrası artık hoplamalı, zıplamalı ve uçuşlu olduğundan sıkıcı gelebilir fakat bu görevin sonunda bir ödül olduğunu unutmayın. Bu hediyemiz Grapnel Gun’ımıza boost vermektedir. Emin olun bu boostlanmış aletiniz ile hem eğlenecek hem de varmak istediğiniz yerlere daha hızlı varacaksınız.

Acts of Violence,

Şiddetin Harketlenişi adlı bu görevimiz bize birisi ya da birşey tarafından verilmiyor. Bu görev bir nevi bizim Batman olarakyaptığımız şey aslında, insanları korumak. Bu görevimiz de Gotham’dan kaçırılan çeşitli insanların Arkham’a getirildiğini görüyoruz. Bu kaçırılan insanlar Arkham’da çeşitli işler yapılmaya zorlanıyor. Bu işleri yapsalar da yapmasalar da suçlulardan dayak yiyorlar. Tabi biz de dururmuyuz, bir çığlık duyduk mu hemen atılıyoruz ve bu zavallı insanları kurtarıyoruz her ne kadar da bir çoğu bir teşekkürü az görse bile.

Enigma Conundrum,

    Bu görev de tahmin edebileceğiniz üzere The Riddler tarafından veriliyor. Tam olarak görev veriyor diyemeyi aslında bir kaç kişi kaçırıp bunları kurtarmaya zorluyor bizi. Bu yan görevin en uzun yan görev olduğunu da belirtelim. Sadece en uzun değil ayrıca sizi en çok kanser yapıcak bir görevdir bu. Bu görevi bitirmek için şehrin bir çok farklı noktalarına dağıtılmış Riddler Trophies’lerin hepsini toplamanız gerekiyor. Burası da ayrı bir kanser olan kısmı sadece sizi kanser yapmakla kalmayacak sizin oyunda bol bol zaman harcamanızıda sağlayacak. Görevimiz çan kulesinde başlıyor ve ilk bilmecemizi burda alıyoruz. Buradan sonrasını oyunun akışına bırakaraktan görevi devam ettirebilirsiniz. Aman diyim unutumayın her görevi açmak için belli sayılarda Trophies toplamalısınız.

the-penguin-batman-arkham-city-wallpaper-1

Cold Call Killer,

    Bu görevimiz de psikopat katilimiz Zsasz’i bulmaya çalışıyoruz. Zsasz yani diğer adıyla Victor’la iletişime ilk olarak bir ankesörlü telefonla geçiyor. Adam sonuçta psikopat, kendince fantezileri olsa gerek ki bize ankesörlü telefonlardan ulaşmaya çalışsın.  Telefonu açtığımız da öğreniyoruz ki Victor şehirdeki bir kaç kişiyi kaçırmış ve öldürmek için yanında bekletiyor. Bu konuşma sırasında da bize bir arkadaşının yardımı sonucu onun telefonunun yerini tespit edemeyeceğimizi belirtiyor ve bir ankesörlü telefonu aradığında açmaz isek bir rehineyi öldrüeceğini de söylemeden geçmiyor. Biz ise bu işi anlayıp sadece normalinden daha geç çözebileceğimizi anlıyoruz  ve sinyalini takip etmeye başlıyoruz. Tabi ki tek seferde değil. Victor rastgele bir zamanda rastgele bir ankesörlü telefonu arıyor ve bize hayat hikayesini anlatıyor. Bu hayat hikayesini anlatırken bizim de yavaş yavaş elimize düşüyor.

Heart of Ice,

Bu görevimiz muhtemelen en kısa yan görevimiz. Bu görev bize Mr.Freeze tarafından GCPD’de ki ufak kapışmamızdan sonra veriliyor. Yani bu görevi yapmak için ilk önce ana hikayede ilerleme kaydetmeniz gerekiyor. Mr.Freeze’den bu görevi aldıktan sonra zaten haritada işaretlenmiş olacağından zorlanacağınızı sanmıyorum.  Bölgeye vardığınızda Joker’in Eğlence Dünyası (Joker’s Funland)  adlı bir tabelanın oralarda olacak. Bu tabelayı gözden kaçıracağınızı sanmıyorum. Doğru binayı bulduktan sonra o binayı sızmaya çalışıyoruz ve olan biteni Mr.Freeze’e anlatıyoruz. (Girişi bulamayanlar her zaman bir arka kapı olduğunu unutmasınlar 😉 )

 

Hot And Cold,

Bu görevimiz bir nevi ana hikayeye bağlı olduğundan zorluk çekeceğinizi sanmıyorum. Çelik fabrikasında Joker’i ziyaretimizden sonra Harley’i bağlı bir şekilde buluyoruz. Ağzındaki bandı açıp konuşturabiliyorsunuz, çenesini çekmek istemiyorsanız kapatabilirsiniz de. Şahsen ben 5 dakikamı orada, bandı açıp kapatmakla geçirdim. Harley’i geçip ilerledikten sonra bir kaç haydut pataklıyoruz. Ve biraz ortalığa bakıntıktan sonra ganimetinizi görebilirsiniz. Yeni marifetli aletiniz ile iyi eğlenmeler.

Identity Theft,

Kimlik Hırısızı, bölümü en ilginç yan görevlerden biri. Olayımızın başını anlatmak gerekirse, bize bir ceset ihbarı gelir ve cinayetin işlendiği bölgeye doğru ilerleriz. Cesedi bulduktan sonra fark ederiz ki cesedin yüzü cerrahik bir şekilde çıkarılmıştır. Olay yerinde de hiç bir kanıt yoktur. Biz bu olayı araştırmaya devam ederken bir çok görgü tanığı bu suçu işleyenin Bruce Wayne olduğunu söyler, yani bizi, Batman’i. Tabi orda biraz şok oluyoruz çünkü gece boyunca suçlu peşinde koştururken bunu yapma ihtimalimiz nedir ki ? Oracle, bizim yaşadığımız bir psikolojik travma sonucu bu olayları fark etmeden yaptığımızı düşünse bile biz bu olayı araştırarak buluruz. Kanıtlar bizi bir odaya sürükler ve bu oda bir cerrahi oda gibi olmuştur, neşterler, anotimi çizimleri gibi aklınıza korkutucu ne gelirse. Tam odayı inceleyelim derken Hush gelir ve bizi kapatır. Amanın o ne. Hush, gerçekten de Bruce Wayne. Topladığı yüzleri birleştirerek kendini biz gibi göstermiş. Hush odadan gizemli bir şekilde ayrılır ve bizde çıkmak için bocalanırız.

batmanarkhamcitypcreview2

Iceberg Lounge,

Kısa olan bir yan görevlermizden biri daha. Bu yan görev de ana hikayeyle ilişkili olduğundan, bu görevi anlamakta sıkıntı çekeceğinizi sanmıyorum. Iceberg adlı binayı ele geçen GCPD polislerimiz içeride durarak kendilerini korumaya çalışırlar. Haritada ki radyo sinyalini fark ettiğinizde bu dostlarımızın bizi çağırıdığını anlıyoruz. Aslında bu görevi yapmamızdaki tek sebep silahları devre dışı bırakan bir mekanizmayı almak.

The Tea Party,

  Görevimizin isminden de anyalabileceğiniz gibi görevimiz bildiğiniz çay partisinde geçiyor. Bu görevimizde tedaviyi almak için çatıya düşen paketi almaya gidiyoruz. Tam aşıyı vurduk derken hooop dağ gibi adam yığılır. Gözümüzü açtığımızda ise çoktan Mad Hutter’ın eline düşmüşüzdür. Mad Hutter’da avel olsa gerek bayıldığımızda maskemizi açmaya çalışmıyor. Herkese yaptığı gibi bizi de kontrol etmeye çalışan avel karakterimiz kafamıza bir saati koyduktan sonra onun kontrolünde olduğumuzu sanıyor. Biz Batman’iz gardaş kolayca bir delinin eline düşmeyiz felsefesinden yola çıkarak bizi kontrol etmesine direniyoruz. Tam direneyim derken karşımıza çıkan çirkin yaratığı gördüğümüzde insanın içinden “direnen ellerime tüküreyim” geçmiyor değil. Bir süre tavşan adamlarla dövüştüken sonra avel karakterimizi yakalıyor ve yüzüne yumruğu yapıştıraraktan bir yan görevimizi daha tamamlamış oluyoruz.

Shot in the Dark,

Bu görevimizde arkasında bir çok ceset bırakan bir süikastçiyi arıyoruz. İlk cesetten sonra fark ettiğimiz gibi atışlar son derece mükemmel ve neredeyse imkansız atışlardır. Mermiyi tam analiz etmek için elimize aldık derken aha işte süikastçi. Adam gelmiş merminin üstüne Deadshot yazmı. Bir kaç cesetden daha sonra Deadshot’un alet edevatlarını ve listesini nerde bıraktığını görüyoruz. Listeye baktıktan sonra gözünüz açılabilir çünkü bir adam 5 dakika sonra öldürülecek, bir tek buda değil listede biz de varız. Adam hem Batman’i öldürmek hem de Bruce Wayne öldürecek. Zaman kaybetmeden oradan ayrılıyor ve tam Deadshot tetiği ateşliyecek iken kurbanımızı kurtarıyoruz. Çatıdaki Deadshot’un yanına çıkaraktan hemencicik büyük bir saksının arkasına saklanıyoruz.  Al o saksından bir gül ver adama, niye savaşırsınız ki ? Baktık gülümüzü kabul etmedi bizde ona bir yumruk veririz.

Fragille Alliance,

Şehirde görev dışı biraz takılmış iseniz zaten bu mekanı bilirsiniz. Bu görevimizde Krank Co. Toy adlı bir mekana gidiyoruz. Niye gidiyoruz ? Ne için gidiyoruz ? bu soruları sormuyoruz. Neden ? çünkü biz Batman’iz. Sinyal aldık mı gidicez. Kapının önündeki 3-5 kişiye pata küte girerekten kafa attıktan sonra mekana giriyoruz. Anam bir de ne görelim Bane orada bizi bekliyor. Tam belimizi filan kırmadan kaçalım derken Bane geliyor ve düzgünce konuşuyor. Evet tekrar ediyorum Bane oturup adam akıllı konuşuyor ve sokaklarda gezen Titan adlı bileşen tüplerini ortadan kaldırmasına yardım etmesini istiyor. Biz tabi biraz kıllanıyoruz karşımızdaki Bane sonuçta. Şehirde yerleri belirtilmiş olan tüpleri patlattıktan sonra geri dönüyoruz.  Tam adamla konuşurken çat kapı bir kaç çapulsuz mekana giriyor ve Titan tüplerini istiyorlar. Nolacak şimdi der iken koskoca  kas yığını bizden yardım istiyor. Bane ile omuz omuza antrenman yapar iken Bane arada bir bizede iki üç gömçürüyor.  İyi dövdük haa demeden önceki düşüncemizde haklı çıktığımızı öğreniyoruz. Saniyesinde Bane’i içeri dıkıyor ve kalan son Titan tüplerini de yok ediyoruz.

Watcher in the Wings,

    Bu görev açıkcası kısa tutularak hata yapılmış bir görev. Tam olrak kısa diyemesemde keşke göreve aksiyon ya da daha fazla konuşma eklenseymiş. Ana hikaye kafasıyla ilerleyerekten bulamayacağınız bir yan görev olan bu kısım gayet heyecan uyandırıcı. Şehrin belirlenmiş noktalarında Assassin’s Creed serisinden fırlama kostümleriyle yerleştirlmiş bir kaç adam bulunmaktadır. Bu adamlar ile konuşaraktan her birinden ilgin semboller topluyoruz. Söyledikleri sözlerle ilgimizi çeken bu adamlar 2 duman arasında kayboluyor. Bu yerlere kazıdıkları sembolleri taradıktan sonra ortaya garip bir bulmaca çıkıyor. Bulmacayı çözdükten sonra bu adamların başı olan Azrael ile karşılaşıyoruz. Bize bir kaç tarikat-i söz söyledikten sonra kaybolan abimiz bize sadece söylediği tehditler ile kalıyor.

1353304051_0

 

Arkham City’nin bir diğer güzel yanı ise size birden fazla oynanabilir karakter sağlaması. Bu özelliği sayesinde size farklı bir hava sunuyor. Bu yeni oynanabilir karakterler ile yeni stiller ve yeni özellikler keşfediyoruz. Kimi karakterin oynanabilirliği kısa tutulduğundan yapımcılara şikayet mesajı atan bile olmuş. Ama merak etmeyin oyunun challenge bölümünden istediğiniz karakteri alarak kısa dövüş sahnelerine tanık olabilirsiniz. Her bir challenge ın kendine ait bir başarımı  var. Eğer sizde bir Achievement avcısı iseniz, bu oyun sizin zamanınızı baya bir yiyecek. Karakterlerin en gözdesi Batman’ı anlatmaya gerek yok sanırsam. Karşımıza çeşitli çeşitli çıkan karakterler 2 ye ayrılmakta. Oynanabilir karakterler ve oynanamayan karkaterler.

Oynanan karakterlere bakacak olursak elimizde fazla seçenek yok. Ama yine de gösterip açıklamakta fayda var;

Catwoman: Oyunumuzun bir çok bölümünde karşılaştığımız bu cezbedici kadın sağ olsun bize yardımını esirgemiyor. Yeri geldiğinde biz onu yeri geldiğinde o bizi kurtarıyoruz. Eee tabi sonuçta ilişki dediğin karşılıklı olur. Oyun oynanış sırasında ve ara sinematiklerde fark edeceğiniz gibi Catwoman, kadınlığını dibine kadar kullanan, taytı ile erkeklerin dikkatini çeken ve sözlerini hem açık hem de sivri dille söyleyen bir hanım ablamızdır.

screenshot-18

Robin: Bu seferki robinimiz Tim Drake tir. Tim, bildiğiniz üzere üçüncü robin dir. Bunun ağırlığını ne kadar kaldırıp, kendinden önceki robinlere yetişmeye çalıştığını göreceksiniz.   Tim ne kadar uslu, akıllı ve söz dinleyen bir çocuk olmaya denese de bir türlü Bruce abimizin gözüne giremez. Hatta oyunun sonlarına doğru fark edeceğiniz üzere Tim çok iyi bir kararla bir çok kişiyi ve kendini kurtarır fakat Bruce abimizin takındığı tavır ile Batman olsa da olmasa da içimden az sövmedim değil.

Nightwing: Batman evreninde en sevdiğim karakter olmakla beraber favori Robinimdir. Nightwing yani gerçek adıyla Dick Grayson, Batman’in eğittiği ilk çırak/robin dir. Dick takındığı havasıyla ve yaptığı espriler ile gözde olma durumuna gelmiştir. Fakat ne yazık ki Dick’i oyunun ana hikayesinde göremiyoruz. Dick’i sadece challenge kısmında küçük dövüşlerde görebiliyoruz. Gönül ister ki şöyle ana hikayede bir görsek, Jason Todd ile bir takılsa konuşma  yapsa ama nafile. 20130619-060117

Oynanamayan karakterlere bakmak gerekirse, liste baya uzun;

Alfred: Alfred baba diye adlandırdığımız can dostu, hayat yoldaşı, bir sırdaş ve akıl hocası olan bu Alfred sadece bir uşaktır. Ama ne uşak. Koskoca malikaneyi ve batcave’i temizleyip bakan bu adam.

 

Azrael: Kendini Azrael yani  azrail olarak tanıtan bu deli dolu abimiz Jean Paul Valley dir. Bu abimiz tarikat tarikat diye diye kafayı sıyırmış ve tek hedefi Gotham’ı yok edip arındırmak olmuştur. Tabi arada da Batman’ide kaynatmak istemiyor değil.

Bane: Bane abimizi tanıdığınız üzere kas yığını ve bir ilaç ile beslenen biridir. Bu oyunda yan görevde karşımıza çıkıp bize döneklik yapan abimizi başka bir yerde göremiyoruz.

 

Clayface: Clayface, yani gerçek adıyla Basil Karlo, gerçek bir şekil değiştirendir. İstediği şekle girip şekilli şukullu şeylere bürünmeye seven Basil’in ayrıca kendini kopyalama gibi bir fetişi vardır. Oyunumuz bir nevi güçlü boss larından olan Basil abimiz, bize öyle bir fake atar ki oyuncu bile “ Noluyor hı****na “ gibi tepki verebilir.

Harley Quinn: Bu dillere destan herkesin bilirmiş gibi yaptığı ama bilmediği, “ Suicide Squad “ filmi ile beraber bilmeyipte bilirmiş gibi davrananların sayısının oldukça arttığı ablamızın gerçek adı Harleen Quinzel’dir. Bu ablamız Joker için yapmadığını bırakmayan sonra değişik değişik modlara girip ne yaptığı belli olmayan ama çetesini de hiç boş bırakmayan bir ablamızdır. Oyunda oldukça sık sık göreceğimiz hatta adına özel dlc çıkartılan ablamız burada oldukça güç sahibidir.

 

Hugo Strange: Bu zehir gibi olan Hugo bir bilim adamıdır. Zekası ile başkanı devirip şehir çapında darbe yapar. Oyunumuzun büyük parçasında rol oynayan Hugo bize daha ne oyunlar kurar.
Hush: Bu abimiz yüzler ile kafayı yemiş, neredeyse kendimizi deli gibi düşündürtecek hareketler yapıp, Bruce Wayne gibi görünmeye çalışıyordur. Bu abimizin gerçek adı ise Thomas Elliot dur.

Joker: Herkesin tanıdığı bu deli divane abimizi pas geçiyorum. Oyunumuzda da beklendiği gibi büyük rol oynamakta.

Killer Croc: Bu deli güçlü, kurşun geçirmez, ağzıyla neler yapabileceği belli olmayan şahsı oyunumuzda bulmak oldukça güçtür. Bu şahsı bulmak için metrolara bakınmanız yeterli olacaktır. Bizden uyarması, oldukça güçlü olduğunu belirtelim.

screenshot-10

Mr. Freeze: Dondur anam dondur şeklinde ilerleyip, her şeyi buza çeviren bu abimizin adı ise Dr. Victor Fries’tır.  Hikayesi ile oldukça acıklı, aslında sadece karısına bağlı ve sadık kalmaya çalışan bu abimiz oyunumuzda büyük bir rol oynayacaktır.

 

Penguin: Ne yaptığı, neyi neden yaptığı, sadece amacı belirli olan bu değişik cüce aslında çok zekidir. Bu değişik cücenin ismi Oswald Chesterfield Cobblepot’tır. Kara borsaya hükmeden, çetesiyle kavgaya girmediği kimse kalmayan, manipüle etme de usta olan cücemiz iş Batman’e geldiğinde takım olarak çalışmadığı kimse yoktur. Oyunumuzda yan görev de olsun, hikaye de olsun hatta saçma sapan dolaşırken bile karşımıza çıkan bir cücedir.

 

Poison Ivy: Bitkisiyle, görünüşüyle, gücüyle ilgi çeken bu yeşilimsi ama ateş saçan ablamızın adı Pamela Isley’dir. Hem Catwoman hem de Batman oynarken karşımıza çıkacak, gerektiğinde bize saldırıp gerektiğin de bize görev verecek ablamız oyunumuzun 1-2 saatlik oynanışında boy gösterecektir.

 

Ra’s al Ghul: Yaptığı çılgınlıklar ve katliamlarla boy gösteren kötü dede aslında oldukça yaşlıdır. Ne kadar kötü olsa da dünyayı bir kaç kurtardığı söylenir. Bu dedemiz gerek Demon’s Trails olsun gerek Lizarus Pit olsun baya ilginç şeyler ile boy gösterir. Bu dede ile oynarken oldukça haz alacağınız değişik bölümler ve hikayeyi tamamlayan güzel ve üzgün kısımlar vardır.

screen800x500

Riddler: Edward Nigma’dır adı, ne yapsa bilmecedir söylediği. Avel avel ortalıkta dolaşıp he şunu bil yok şunu bil diye ortalıkta dolaşan Edward oyunumuzda çok büyük roller oynar. Hatta şehrin dört bir köşesinde yerleştirdiği bilmeceler ve rehineler vardır. Yakalaması saatlerinizi alacak bu adamın aslında tek istediği size bilmece sormaktır.

 

Two Face: Bu abimizi bilmeyen yoktur diye düşünüyorum. Bu abimizin adı Harvey Dent. Harvey başlarda biraz gözükse de oyunun ilerleyen saatlerinde pek görünmüyor. Ama ismi ve çetesi oldukça iyi iş yapıyor. Aralarda Harvey’in çetesi filan diye duyarsınız ama maalesef gözükmeyecek.

 

Solomon Grundy:  Bu zombi-frankenstein karşımı abimiz aslında ölüdür ve adı Cyrus Gold’dur. Oyunda karşımıza sadece 1 kereliğine boss olarak çıkan abimiz çok güçlü bir boss dur. Aman yer altında filan dikkatli olalım.

 

Deadshot: Floyd Lawton, adıyla bilinen dünyanın en iyi nişancıları arasında yer alan süikastçidir. Hatta o kadar iyidir ki şekilli şukullu vurmayı çok sever. Mermiyi oradan buradan sektirir yani. Oyunumuz da kısa bir yer alsa da adamı tekte almamız kötü oluyor.Batman-Arkham-City-Screenshots81

 

Eğer yazımı beğendiyseniz ve bu oyunu satın almak istiyorsanız buraya tıklamanız yeterli olacaktır. Bir sonraki Batman yazısında görüşmek dileğiyle.

 

 

 

Yorumlar