Ana sayfa Diğer Fantazya DC Comics Batman v Superman: Dawn of Justice’in sembolizmi

Batman v Superman: Dawn of Justice’in sembolizmi

PAYLAŞ

Zack Snyder’ın yönettiği film vizyona gireli neredeyse iki ay olacak ve hakkında bir sürü şey yazılıp çizildi. Eleştiriler, övgüler, yergiler. Biz de kendi incelememizi yapmıştık. (Burada.) Filmin iyi ve kötü yaptığı bir çok şey vardı. Bu yazıyı iyi yaptığı şeylerden birini, filmdeki sembolizmi açıklamak için yazdım. Yönetmen özelinde konuşursak, Zack Snyder sembolleri, metaforları, referansları seven bir adamdır ve bu filmi de onlarla doldurmuştu. Onları sizinle paylaşalım istedik.

Nerelere referans yapıldı?: İncil, Moby Dick, Yunan Mitolojisi, Kara Şövalye Dönüyor, All-Star Superman, Kayıp Cennet, Kubrick Filmleri ve Excalibur(1981) filmi.

“Öğrencileri gelip İsa’ya, “Halka neden benzetmelerle konuşuyorsun?” diye sordular.”
İsa şöyle yanıtladı: “Göklerin Egemenliğinin sırlarını bilme ayrıcalığı size verildi, ama onlara verilmedi.
Çünkü kimde varsa, ona daha çok verilecek, bolluğa kavuşturulacak. Ama kimde yoksa, elindeki de alınacak.
Onlara benzetmelerle konuşmamın nedeni budur. Çünkü, “Gördükleri halde görmezler, Duydukları halde duymaz ve anlamazlar.” (Matta İncili 13: 10-13)

1)Superman ve Mesih:

Man of Steel’in açılışı: “Onlar için bir tanrı gibi olacak… Orada, yıldızların arasında, yaşayacak.” Jor-El
Dawn of Justice’in kapanışı: “Ama çanlar çoktan çaldı ve onlar da duydular. Ve karanlıkta, yıldızların arasında: ding, ding, ding. Tanrı öldü.” Lex Luthor

Superman’e mesih temelli bir altyapı oluşturmaya ilk filmi Man of Steel ile başladı Zack Snyder. Bu filmle, özellikle Superman’in öldüğü sahneyle bu tavan yaptı. Birkaç örneğini göstereceğim.

isa

 

 

-İncil’den vahiy 11:7-10:

 

“Ve şimdi tanıklıklarını bitirdiklerine göre, boşluktan gelen yaratık(Doomsday) onlara(Batman-Superman-Wonder Woman) saldıracak ve onları öldürecek. (Superman’i öldürdü)

Onların bedenleri(Superman’inki) büyük bir şehrin ortasında yatacak. (Metropolis)”

 

 

batman-vs-superman-zorro-600x313

 

-Bruce ve ebeveynleri, ebeveynlerinin öldürüldüğü gece “the Mark of Z” filminden çıkarlar. Ancak onun yanında bir tabela daha vardır. “Excalibur” 1981 yapımı bir filmdir. Adından da anlaşılacağı gibi Kral Arthur ile ilgilidir, Excalibur da onun kılıcı, biliyorsunuz.

Mordred, Kral Arthur’a mızrağını sapladığında, Arthur mızrağa rağmen kendisini biraz daha ileri çekerek Mordred’i Excalibur ile öldürür. Tıpkı Superman’in Doomsday’e yaptığı gibi.

-İsa Mesih, paskalya cumasında öldü. Batman v Superman’in yayınlandığı gün olan 25 Mart da bir paskalya cumasıydı, Superman de o gün öldü. İsa Mesih 3 gün sonra dirildi, Superman’in de dirildiğini göreceğiz.

 

2)Prometheus ve Moby Dick: 

 

 

-“İlk jenerasyon servetlerini postlar ve deriler satarak yaptı. Onlar avcıydı.” diyor Batman, Wayne ailesi hakkında. Herman Meville’in Moby Dick kitabında, Captain Ahab diye bir karakter vardır. Bu Kaptan, kendisini sakat bırakmış olan balinayı avlamayı takıntı haline getirmiş biridir.  Onun da bir mızrağı vardı, tıpkı Batman’in kriptonit mızrağı gibi. Lex Luthor, Superman’i anlatırken “Balıkların arasında bir balina,” diyor. Superman de, tıpkı o balinanın Captain Ahab için takıntı haline gelmesi gibi, Batman için bir takıntı haline geliyor. Onu avlamayı hayatının en önemli görevi olarak görüyor. Ama sonunda, bu görevin onu tükettiğini görünce, o avın sembolü olan mızrağı da fırlatıyor.

 

whale

Batman ve Superman’in dövüş sahnesinden, balina şeklinde bir yarık.

 

 

-Yunan mitolojisinde, Prometheus ateşi çalıp insan oğluna verdiği için Zeus tarafından zincirlenmiş ve cezalandırılmıştı. Batman’in rüya sekansında, buna benzer bir şey görüyoruz. Batman kriptoniti çalmaya çalışırken, Superman tarafından zincirleniyor.

 

protmet

 

 

-Ardından Superman’in elini onun göğsüne bastırdığını görüyoruz, bu da Prometheus’un karnını ısıran akbabaya benziyor.

 

karga

 

 

3)Superman ve Waynelerin cenazesi arasındaki benzerlikler:

 

sup

 

-Batman’in hikayesini, karakter gelişimi görüyoruz bu cenazeler arasında. Birçok insan “Martha” sahnesine takılıp dursun, Bruce Wayne’in filmin başından sonuna kadar geçen yolculuğu, karakter gelişimi gerçekten çok iyi yazılmış.

 

a)İlk cenaze, onun insanlığa olan umudunu yitirmesine sebep oluyor. “Beni aydınlığa götürdüler… güzel bir yalana.” diyor Bruce. Nedir bu güzel yalan? İnsanların iyi olabileceği.

b)Zod Metropolis’i yok ediyor, Superman onu öldürüyor. Bruce bu yıkımın arasında kalıyor.

c)Bruce, o yıkıntıların arasındaki küçük kıza annesini bulacağına dair söz veriyor. (Tanıdık geldi mi?) Ama bulamıyor.

d)Bruce, Clark’a annesini bulacağına dair söz veriyor. Ve buluyor da.

e)Doomsday, Metropolis’i yok ediyor. Ve Clark’ı öldürüyor.

f)Superman’in fedakarlığı ile, Bruce’un insanlığa olan inancı yenileniyor. İkinci cenazede, Wonder Woman’a “İnsanlar hala iyi.” dediğini duyuyoruz.

 

 

4)Daha fazla mitoloji:

trans

Yunan Mitolojisinden Atlas, Olympos tanrılarına karşı Titanlara destek verdiği için dünyayı taşımakla cezalandırılmıştır. Superman’i de ona benzer bir pozla görüyoruz. Kendi kanı Kriptonlulara karşı, insanlara yardım ettiği için, dünyanın yükünü omuzlarında taşımak zorunda kalıyor.

 

 

ttgh

“Güneşe çok yakın uçtun,” diyor Lex ağlayarak. Zod’dan ve kendisinden bahsediyor, Yunan Mitolojisinden Icarus’a gönderme yaparak. Icarus babasının tavsiyelerini dinlemeden güneşe çok yakın uçtuğunda kanatları yanıyor ve denize düşüyor.

 

 

5)Diğer filmlere referanslar:

 

1

    mad

 

 

rap

“Batman, çocukluk kahramanı Zorro gibi düşmanlarını damgalıyor.”

 

6)Frank Sinatra:

 

Lex Luthor’un partisinde arkada çalan şarkı Frank Sinatra’dan “Night and Day”‘dir.

“Night and day, you are the one
Only you ‘neath the moon or under the sun”

diye başlar şarkı, Lex Luthor da iki kahramanın dövüşünü “Day vs Night” diyerek başlatmıştı.

409412_1_f

 

 

 

Bonus:

 

bu

-Bu adamı hatırlıyor musunuz? BvS’de Lex Luthor’un adamlarından birini oynuyordu. Aynı zamanda Winter Soldier filminde de bir Hydra ajanını.

BvS’deki karakterini, Superman’in imajını kirletmeye çalışırken görüyorduk. Saldırılar yapıp insanları öldürerek, suçu Supeman’e yıkıyordu. Acaba, Zack Snyder bu rol için Marvel’dan bir aktörü seçerek bir mesaj mı vermeye çalıştı? Marvel’ın Superman’in imajını kirletmeye çalıştığına dair? Man of Steel hakkındaki eleştirileri biliyoruz. Neyse, bunun pek bir dayanağı yok, biraz komplo teorisine kaçıyor. Ama yine de paylaşmak istedim.

 

Yorumlar