Ana sayfa Oyunlar Diğer Oyunlar Battle Royale Başlangıç Rehberi

Battle Royale Başlangıç Rehberi

PAYLAŞ

Battle Royale, bu oyun modu hala bazı oyuncular için pek iç açıcı gelmese de popülerliğinin gittikçe arttığı hayatın bir gerçeği. Bugünkü yazımızda Battle Royale türündeki oyunlara yeni başlayacaklar için birkaç hayati ipucuna yer verdik.

Günler geçtikçe Battle Royale türü oyunların sayısının arttığı artık hayatımızın gerçeği, hatta Battlefield 5 ve Call of Duty: Balck Ops 4 gibi büyük yapımlar bile bu modu oyunlarına dahil ediyorsa bu durum, Battle Royale türünün daha uzun bir zaman popülerliğini koruyacağının göstergesidir.

Sizler de benim gibi tek kişilik, hikaye odaklı oyunları tercih etseniz bile zaman zaman içimizdeki o “rekabetçi oyuncu” duygusuna karşı gelemediğiniz oluyordur.  Tabi ki durum böyle olunca er ya da geç sizlerde bu türe adım atacaksınız. Peki ama Battle Royale’de nelere dikkat etmek gerekiyor? Bugünkü yazımızda sizi uçaktan ya da uçan otobüsten atladığınızda, hayatınızı kurtarabilecek bilgilere yer verdik.

Bu türü daha hiç duymamış ve bilmeyen arkadaşlar için Battle Royale; zamanla daralan büyük bir haritada, 100 kişinin (genel olarak 100 kişi) birbirlerine karşı oynadığı ve hayatta kalan son kişinin, oyunu kazandığı bir rekabetçi oyun türüdür.

Öncelikle, Battle Royale’e başladığınızda başınıza gelebilecek iki önemli durumdan bahsetmek istiyorum. Aşağıda yazacağım iki duruma hazırlıklı olun ve başınıza geldiğinde (ki alışana kadar bunlar başınıza sıkça gelecek) aşırı tepki vermeyin.

1- Oyuna başladığınızda yeterli ekipman bulamamak:

Oyun haritasının kalabalık ya da seyrek bir noktasına iniş yaptınız ve ekipman aramaya başladınız. Ancak ne var ki, yakın çevrenizdeki evlerde bazen silah ve zırh olmayabilir. Tam yer değiştirip başka bir alanı kontrol etmeye gitmek üzereyken başka bir oyuncu tarafından ölebilirsiniz.

2- Haritada ilerlerken hiç göremediğiniz biri tarafından anında öldürülmek:

Oyun boyunca sık sık başınıza gelebilecek en sinir bozucu durum. Haritada A noktasından B noktasına ilerliyorsunuz ve her şey yolunda. İşte siz tam “her şey iyi gidiyor” dediğiniz anda hiç göremediğiniz yerden bir oyuncu sizi uzaktan vuracak ve ölümünüze sebep olacak.

Oyun sırasınca karşılaşabileceğiniz bu iki durumdan da bahsettikten sonra sıra geldi silahlara. Eğer daha önceden Counter-Strike, Call of Duty ve Battlefield gibi oyunlar oynadıysanız, hangi silahın hangi durumda işe yaracağını biliyorsunuzdur. Ancak bu yazı bir “Başlangıç Rehberi” olduğu ve belki aramızda bilmeyen arkadaşlar olabileceği için gene de bahsedelim.

Fortnite’a ait çeşitli silahlar. Oyun boyunca el becerisi
ne kadar önemliyse, hangi silahı hangi durumda daha verimli olduğunu bilmekte o kadar önemli.

Pompalı tüfekler (Shotgun): Yakın mesafe silahlarıdır, binaların içinde ve dar alanlarda etkilidirler.

Otomatik makinalı tüfekler (Submachine gun/Assault rifle): Orta mesafe silahlarıdır. Yakın mesafelerde pompalı tüfekler, uzak mesafelerde ise keskin nişanı tüfekleri kadar etkili olmasalar da bu alanlarda da kullanılmaya uygundurlar.

Keskin nişancı tüfekleri (Sniper): Uzak mesafe silahlarıdır. Açık alanda gezinen ve uzağınızda bulunan oyuncuları avlamak için kullanabileceğiniz en iyi silahlardır.

Buraya kadar yazdıklarımın hepsi işin “ön hazırlık” kısmıydı, şimdi sıra oyun boyunca hayatta kalmanıza yardımcı olabilecek bilgilere geldi.

1- Oyuna Nerede Başlanmalı, Uçaktan Ne Zaman Atlanmalı?

Uçağa (ya da otobüse) bindiğiniz anda haritayı açın, uçağın haritanın bir ucundan diğer ucuna gittiğini görecekseniz. Genel olarak oyuncalar, ya “uçaktan atla” yazısını gördüklerini gibi ya büyük şehirlerin yakınından geçerken ya da haritanın her yerine daha kolay erişim sağlamak için haritanın ortasında atlarlar. Eğer agresif bir oyun sergilemek yani doğruca çatışmaya girmek istiyorsanız bu yazdığım yerlerde uçaktan atlayabilirsiniz. Ancak oyunda yeni iseniz, bu oynayış tarzı kısa sürede ölmenize sebep olacak.

Oyunda uzun süre kalmanın ilk adımı, bu yoğun alanların dışında kalan bölgelere inmektir. Düzgün ekipmanların haritanın her köşesinde olabildiğini hatırlatarak, oyun haritasının tenha noktalarının yeni oyuncular için çok daha iyi bir seçim olacağını söylemek mümkün.

Ayrıca araçtan hiç atlamaz ve beklemeye devam ederseniz, oyun sizi otomatik olarak haritanın sonunda fırlatacak. Eğer bunu yaparsanız ve şanslıysanız, indiğinizde o sırada oyun başında bulunmayan (AFK olan) oyuncuları avlayabilirsiniz.

PUBG’nin Miramar (sağdaki) ve Erangel (soldaki) haritaları. Tahmini uçuş yönü beyaz çizgiler ile gösterildi. Kırmızı daire içindeki yerlerse oyuncuların tahminen atlayıp, iniş yapacakları yerleri göstermektedir.

2- Envanterinizi ve Kısayol Tuşlarınızı Düzenli Tutun

Sağ salim yere iniş yaptınız ve başlangıç için yeterli silah ve diğer ekipmanları aldınız. Şimdi hızlıca envanterinizi ayarlayın. Bunu yaparken, oyun boyunca hangi silahları kullanacağınızı belirleyin ve gereksiz mühimmatları atın. Sakın “bu merminin silahı bende yok ama ya bulursam?” diye düşünüp o mermiyi elinizde tutmayın, bu durum çantanızın gereksiz yere dolmasına sebep olacaktır. Bunu yerine, oyun boyunca haklayacağınız diğer oyunlardan istediğiniz silahları daha sonra yanınıza alabilirsiniz.

Ayrıca aynı tür silahtan birden fazla almaktan kaçının. Önünüzde iki kesin nişancı tüfeği varsa sadece birini alın ve yolunuza devam edin.

Envanterinizi ayarladıktan sonra, hangi silahı hangi kısayol tuşuna atacağınızı belirleyin ve bunu alışkanlık haline getirin. Örneğin: “1”e pompalı tüfek, “2”ye makinalı tüfek “3”e ise keskin nişancı tüfeğinizi ayarlayın. Kısayol tuşlarını, kendi oyun türünüze göre ayarlamak ve bunu alışkanlık haline getirmek sizi zor zamanlarda yanlış silahı çekme hatasından kurtaracaktır.

Envanter düzenine bir örnek. Gördüğünüz gibi bu oyuncu arkadaşımız, 1’e yakından etkili olan S6 pomplaı tüfeğini, 2’ye ise uzak ve orta mesafelerden etkili olan M16 tüfeğini yerleştirmiş.

3- TPS Kamerasından Faydalanın

Eğer oyunu arkadan görünüm (Third Person Shooter) kamerası ile oynuyorsanız, köşeleri dönmeden önce kameranızı kullanarak etrafı kontrol edin. Bu sayede köşelerde sizi bekleyen rakiplerinizi fark edebilir ve hazırlığınızı yapabilirsiniz. Bu çok bariz bir taktik olsa da oyunlar sırasında fark edeceksiniz ki birçok oyuncu buna dikkat etmiyor ve kendilerine kurulan pusulara dalıyorlar.

TPS kamera açısını kullanarak, pustuğunuz çıkmadan rakiplerinizi görebilirsiniz.

4- Pusmaktan Çekinmeyin

Oyun boyunca uygulayabileceğiniz en güvenli taktik pusmaktır ve bunu yapmaktan çekinmeyin. Yukarıda da bahsettiğim gibi kontrolsüz olarak ilerleyen birçok oyuncu var ve pusmak, bu oyuncuları haklamanın en kolay ve güvenli yolu. Peki ama nerelere pusulmalı?

Haritadaki çemberin içine en yakın evler “pusulacak en verimli yerlerdir” desek, pek yanlış olmaz. Çemberin dışında kalan oyuncular genelde, bu binalara sığınak ya da açık alandaki pusuculara karşı siper almak amacıyla yaklaşırlar. Bu bahsettiğim binalara herkesten önce ulaşır ve içerideki tek kişi olursanız bu fırsatı iyi değerlendirin. Eğer binanın üst katı varsa oraya çıkın ve yukarıda bahsettiğim kamera numarasını kullanarak, camlardan çevreyi gözetleyin (camların önünde de uzun süre durmayın). Bunu yaparken aynı zamanda rakiplerinizin size fark edilmeden binaya girme olasılığına karşı, girişleri ara sıra kontrol etmeyi unutmayın.

Fortnite haritası (eski).
Kırmızı daire içindeki yerler: Daralan oyun alanından kaçan oyuncuları avlamak için pusuya yatılacak uygun yerlerdir.

Açık alanlar da pusmaya uygun üç alan var. Bunların ilki dağların tepesi, ne kadar yüksekte olursanız o kadar iyi (bunun hakkında daha sonra konuşacağız). İkinci tercih sık kayalıkların araları. Son tercihiniz ise büyük çalıların içleri. Ayrıca oyun boyunca ilerlerken bu üç yere dikkat edin.

5- Yollardan Uzak Durun

Eğer bir araç içinde değilseniz haritadaki yollardan uzak durun. Çevredeki pusucular genel olarak ilk ve en sık yolları kontrol ederler. Ayrıca yol boyunca siper olanaklarını kısıtlı olduğundan, yollarda yaya olarak gezinmek sizi açık hedef haline getirecektir. Hem pusucuların kolay hedefi olmamak hem de araba altında kalmamak için yolların dışında kalan alanlarda ilerleyin.

6- Camları Kontrol Edin

Oyunun ilerleyen dakikalarında binalara girmek oldukça stresli bir iştir. Kontrolü elden bırakmayın.

Sıra muhtemelen içerisinde oyuncu bulunan binalara girmeye geldi. Eğer bir bina görüyorsanız ve içerisinde bir (ya da birden fazla) oyuncu olduğunu düşünüyorsanız, uygulayacağınız adımlar şunlar:

  • Dürbünlü (Scope) silahınız ile binanın size bakan cephesindeki camları ve balkonları hızlıca kontrol edin. Bunu yaparken sabit durmayın.
  • Binaya yaklaştığınızda, binanın çevresindeki bütün camları ya da en azından giriş yapacağınız yerin yakınındaki camların yanından geçerek, girişin güvenli olup olmadığına bakın.
  • Kapıyı doğrudan açmayın. Bunu yerine ya kapıların yanlarına geçip açın ya da kapıyı açar açmaz kendinizi kenarlara atmak için hazırlayın.
  • Eğer çevrede başka bir tehdit yoksa, açtığınız kapılardan hemen içeri girmeyin. İçerdeki oyuncu kapının açıldığını duyup kontrole gelebilir. Kapıyı açın ve kısa bir süre bekleyin, eğer kimse gelmezse içerisi güvenlidir.

7- Rakiplerinize Karşı Yüksek Zeminde Bulunmaya Çalışın

Yüksek zeminde olduğunuz sürece, aşağıda pusuya yatan rakiplerinizi rahatça görüp vurabilirsiniz.

Deneyimlerime dayanarak şunu söyleyebilirim ki; çatışmalar sırasında rakibinizden daha yüksek bir zeminde bulunmak, durumu sizin lehinize çevirir. Binaların çatıları, balkonları hatta kayanın tepesi hiç fark etmez, rakibinize yukarıdan bakmak onun siperleri kaçmasını zorlaştırır.

8- Duymak En Az Görmek Kadar Önemli

Oyun boyunca çıkarılan seslerden rakibinizin yerini tespit etmek, uzun zamandır “rekabetçi” oyunlarda kullanılan bir yöntem. Battle Royale oyunlarında da bu yöntemi verimli bir şekilde kullanmak oldukça önemli. Rakiplerinizin ayak seslerini, silah seslerini, kapı açma, kapatma seslerine kulak verin. Bu işlemi daha verimli yapmak için kulaklık kullanmanızı tavsiye ederim.

9- Düz Hizada Gitmeyin ve Arkanızı Kontrol Edin

Açık alanda gezinirken yapabileceğiniz en basit hatalardan biri düz hizada yolunuza devam etmektir. Bu şekilde ilerleyen oyuncuları vurmak genelde kolay olduğundan, mümkün olduğunca zig-zag çizerek ve mümkünse siper alarak ilerleyin.

Bunu yaparken aynı zamanda sıklıkla arkanızı dönüp takip edilip edilmediğinize bir bakın. Zaman zaman diğer oyuncular peşinize takışabilir ve sizi indirmek için doğru zamanı kolluyor olabilir. Bunu olmasını engellemek için yapabileceğiniz en kolay çözüm, bir ağacın (ya da başka bir engelin) yanından geçerken hızlıca arkanıza dönüp bakmaktır. Eğer arkanıza döndüğünüzde birinin size yaklaşmakta olduğunu görürseniz hiç düşünmeden ateş etmeye başlayın.

Hazır söz “ateş etmekten” açılmışken.

10- Her Gördüğünüz Oyuncu ile Çatışmaya Girmeyin

Oyun boyunca zaman zaman henüz sizi fark etmemiş, yoluna devam eden oyuncular ile karşılaşacaksınız. Hemen ateş etmeden önce o rakibinizin vurabileceğinizden emin olmanız gerekiyor. Çünkü habersiz saldırınız başarısız olursa hem az önce sizi fark etmeyen oyuncu sizden haberdar olacak ve size karşı siper alacak hem de çevrenizdeki diğer oyuncular silah seslerini duyup, size yaklaşacaklar. Bu yüzden gereksiz risk almaktan kaçının ve her gördüğünüze hemen ateş etmeyin.

Unutmayın, oyunu kazanmak için herkesi değil sadece sizin dışınızda hayatta kalan son oyuncuyu haklamanız lazım.

11- Oyun Mekaniklerini Öğrenin

Kendi yapınızı inşa etmek, Fortnite’ı diğer Battle Royale oyunlarından ayıran en büyük özelliğidir.

Battle Royale oyunlarının sayısı gün geçtikçe artmakta ve her yeni çıkan birkaç yeni mekanik ile piyasaya çıkıyor. Eğer oyunda iyi olmak istiyorsanız bu oyun mekaniklerini en kısa sürede öğrenmeniz lazım. Bunu yapmanızı kolaylaştırmak için oynadığınız oyuna ait Youtube videolarına göz atın, malum tür bu kadar popüler olunca birçok oyuncu, oyundan daha iyi verim almak için kendilerine özel yöntemler geliştiriyorlar. Bunları araştırın ve size en uygun olanını bulun.

12- Takım Oyununa Önem Verin

Battle Royale’de takım oyunu, diğer oyunlara göre daha önemlidir. Çünkü bu modta sizi haklamaya çalışacak birçok grup var ve takımdaki oyuncu eksikliği ciddi bir dezavantaj sağlıyor. Eğer yabancılar ile takım oluşturduysanız onlarla iletişime geçin ve olası istek ve taktiklerini geri çevirmemeye çalışın.

Eğer takım arkadaşlarınızın dediklerini anlamıyorsanız (yabancı dil bilginiz yoksa) ya da başka bir sebepten dolayı takım iletişimi zayıf olsa bile en azından takımınıza yakın durmaya çalışarak, rakip takımlara karşı sayısal dezavantaja uğramayın.

Takım arkadaşlarınız ile iletişim halinde olmak ve bir bütün olarak ilerlemek, hayatta kalma ihtimalini artıracaktır.

13- Oyunun Sonlarına Doğru Neler Yapılmalı?

Oyunda uzun süre kalmayı belki de ilk 10’a girmeyi başardınız diyelim, öncelikle tebrikler;  maçın sonunda muhtemelen “başlangıç” seviyesindeki bir oyuncu için “iyi” denilebilir seviyede puan (para) kazandınız.

İşin kötü yanı ise; harita artık iyice daraldı ve geriye kalan herkes pusuda, sizin ufacık bir hata yapmanızı bekliyor. Bu noktada hayatta kalmanız için size verebileceğim tavsiyeleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Pusmak için kendinize iyi bir yer bulun: Bu noktada pusmak ve rakiplerinizin olabileceği yerleri gözetlemek yapılabilecek en iyi hareket olacaktır. Açık alanda olduğunuzu var sayarak, çemberin çevresinde bulabileceğiniz ağaçlık ya da kayalık noktalar pusmanız için uygun.
  • Çember alanın ortasına geçmeyin: Geriye kalan ufacık alanın ortasına gerseniz muhtemelen rakiplerinizin hiçbirini orada bulamayacağınız gibi geriye kalan bütün rakiplerinize yerinizi belli etmiş olursunuz. İlla yer değiştirecekseniz, çemberin uç kısımlarında dolanın.
  • Çok büyük ekipman sıkıntısı çekmiyorsanız, artık sandıklarda ve hakladığınız rakiplerin üzerlerinde ekipman aramayın.
  • Eğer Fortnite oynuyorsanız çemberin ortalarına doğru diğer oyuncular tarafından dikilmiş kuleler örecekseniz, işte aradığınız ve en dikkat etmeniz gereken rakiplerden biri (ya da birkaçı) o kulenin tepesinde. Yer değiştirirken bile sürekli onları gözetleyin. Eğer geriye sadece o kuledeki adam kaldıysa hızlıca kulenin tam altına geçerek kuleyi yıkmaya ve adamı aşağıya atlamaya zorlayın.
  • Eğer PUBG oynuyorsanız aradığınız oyuncular, çemberin içerisindeki binalarda, dağların/tepelerin zirvesinde ve çalıların içinde saklanıyor olacaklar. Pustuğunuz yerden çıkmadan önce onların silah seslerinin nerelerden geldiğine dikkat edin ve hepsinin yerini saptamaya çalışın. Sonrası artık şans ve tecrübenize/yeteneklerinize kalmış bir durum.

14- Acele Etmeyin

Benim en sık yaptığım hatadır. Binaların içini hiç kontrol etmeden içeri girmek, dışarısını hiç kontrol etmeden binadan ayrılmak, önümdeki rakibe tam nişan alamdan “çok uzaklaşmasın” diye ateş etmek ve siperden acele ile çıkmak ve aklınıza gelen oyunda yapılabilecek diğer acele işler, hemen hemen hepsini yapmışımdır. Sizler bu konuda benim gibi davranmayın ve zamanınızı iyi değerlendirin.

15- Sakın Panik Yapmayın

Listemizin sonuna bu ve diğer bütün rekabetçi oyunların altın kuralına yer verdim. Her ne yaparsanız yapın sakın panik yapmayın. Ölseniz bile çok geçmeden yeni oyuna girip, bu durumu telafi edebileceğiniz için bu durumu çok dert etmeyin.

Battle Royale’de başarılı olmanın ilk 15 adımı olarak bunları söyleyebiliriz. Bundan sonrasında ise oyun içerisindeki tecrübeleriniz ile öğrenip, kendinizi oynadığınız oyuna göre geliştirmeniz gerekiyor.

Bu türdeki oyunları oynuyorsanız (PUBG, Fortnite, Ring of Elysium, vb.) oyuna ilk başladığınız zamanlardaki anılarınızı ve tecrübelerinizi yorum bölümüne yazarak bizlerle ve diğer okuyucularımız ile paylaşmaktan çekinmeyin. Herkese iyi oyunlar.

Yorumlar