Ana sayfa Oyunlar Diğer Oyunlar Battlefield V ve Getirdiği Bütün Yenilikler

Battlefield V ve Getirdiği Bütün Yenilikler

PAYLAŞ

Haftalar süren söylentilerin ardından, EA sonunda Battlefield V’i ortaya çıkardı. DICE’ın 2. Dünya Savaşı’na büyük dönüşü olarak planlandığı apaçık belli olan oyunun dizinin kökenine geri dönmek, epik çatışmaya farklı bir bakış açısı getirmek ve oyuncuyu ayrıntılar içerisinde boğmak gibi amaçları olduğu aşikar. Son canlı yayında, oyunun içeriğinin kapsamlı bir dökümünü sunarken, bir dedikodudur giden Battle Royale modundan hiç bahsedilmemesi içimizi ferahlatamadı değil. Ancak sizler için izleyip derlediğimiz canlı yayında dedikodulardan ziyade birçok güzel detay yakaladık. İşte Battlefield’ın 2. Dünya Savaşı’na dönüşü hakkında şu ana kadar bildiğimiz her şey burada!

Her Şeyden Önce Nedir Bu Battlefield V?

Battlefield V, Battlefield 1942’den başlamak üzere bütün Battlefield serisinin -Aslında Hardline hariç- geliştiricisi olan DICE tarafından serininin ait olduğu yere dönüş niteliğinde geliştirilen İkinci Dünya Savaşı temalı bir FPS oyundur. Bir Battlefield klasiği olarak oyuncular oyunun hikaye modunda dahi İkinci Dünya Savaşı sırasında vuku bulmuş çeşitli büyük ölçekli kara, deniz ve hava savaşlarına katılacaklar. Tahmin edilebilir bir şekilde savaşı İttifak güçlerinden olan Birleşik Krallık tarafından yaşayacağız. Kuzey Afrika Cephesi, Rotterdam Savaşı ve Norveç’in işgali gibi savaşın en önemli anlarına birinci gözden tanık olabileceğiz. Oyundaki hikaye anlatımına daha fazla odaklanıldığı bilgisine dayanarak hem Battlefield 1’deki gibi Savaş Hikayeleri hem de her Battlefield oyununun efsanevi çok oyunculu modları ile savaşı iliklerimize kadar hissedeceğiz. Üstelik Battlefield V ile yeniden geleceği düşünülen co-op moduyla arkadaşlarımızla omuz omuza savaşabilme şansımız olacak.

Nasıl ve Ne Zaman Oynayacağız?

Battlefield V, 19 Ekim’den itibaren PC(Origin), PS4 ve Xbox One platformlarında erişilebilir olacak. Konsollarda EA Access, bilgisayarda ise Origin Access üyeliğine sahip olanlar ise oyunu bir hafta önceden yani 11 Ekim’de oynamaya başlayabilecekler. Access üyelikleri olmaksızın oyunun Deluxe versiyonunu alanlar ise oyuna 16 Ekim’de kavuşacaklar. Tabii ki de artık bir Battlefield klasiği olan Açık ve Kapalı Beta yine olacak ancak bunların tarihleri daha açıklanmadı. Bu Beta hizmeti sayesinde bütün oyuncular hiçbir ücret vermeden oyunun atmosferini kısa bir süreliğine de olsa yaşayabilecekler.

Bizleri Yeni Neler Bekliyor?

Klasikleşmiş karakter sınıfları Battlefield V’de de karşımıza çıkacak ancak bunun yanında DICE kişiselleştirme işini bir kademe daha ileriye taşımış görünüyor. Öyle ki fragmanda bir manga askerin Fransa kıyılarıdaki büyük çaplı bir savaşta çarpışmasını izlemiştik. Ancak öyle ki dikkatli dahi bakılmasa karakterlerin her birinin birbirinden farklı eşsiz görünüşlerinin olduğu dikkat çekiyor. Fragmanın devamından mütevellit çok oyunculu olabileceği tahmin edilen bu videoda protez kolu olan kadın bir asker, mavi yüz boyalı başka bir asker görmek artık silahlarımız ve araçlarımız dışında karakterlerimizi de kişiselleştirebileceğimiz anlamına geliyor olabilir. Bu güzel yeniliğin yanında artık seçtiğimiz sınıfları daha da alt sınıflara özelleştirebileceğiz gibi görünüyor. Her sınıfın içerisinde seçilen silah ve yetenekler ile her oyuncu kendine has bir alt sınıf oluşturabilme fırsatı elde edecek.

Buna ek olarak, önceki Battlefield oyunlarından daha detaylı ve daha yıkılabilir haritalar göreceğimiz neredeyse kesin gibi. Geliştiriciler, Battlefield serilerinde bulunan eğlence ve heyecanı korurken, daha fazla gerçekçilik unsuru eklemek istediklerini vurguladılar. Oyuncu ve silah animasyonları ve fizik motoru daha taktiksek ve kinetik bir his sunmak için elden geçirilmiştir. Askerler artık geriye yatık pozisyonda atış yapabiliyorlar Rainbow Six Siege’de gördüğümüz bir animasyon gibi. Ama sırtımız üzerinde kayarak elimizdeki ağır makineli tüfekle düşmana mermi yağdırmak? İşte tam olarak buna Battlefield farkı denebilir. Bunların yanında artık harita üzerinde çok daha fazla etkileşime geçebileceğimiz şey olduğunun sözünü yapımcılardan almış bulunuyoruz. Dahası bütün silah kontrollerinin elden geçtiği ve Frostbite’ın tüm zamanların en gerçekçi vuruş hissiyatını sunacağına dair iddialı cümleler duymak bizi fazlasıyla heyecanlandırıyor.

Yeni animasyonlar, özellikle Battlefield 1’in en önemli sorunu olan oyun dengelemesinde de yardımcı oluyor. Örneğin Medic sınıfı oynayanlar, diğer oyuncuları canlandırmak için artık daha fazla uğraşmak zorunda kalacaklar. Hatta yaralı askerleri savaş alanından çekip götürmemiz gerekebilecek. Bu sayede geçmiş oyunlardaki “Medic-trenler”e veda ediyor olabiliriz. Otomatik spotlanmaya da Battlefield V ile veda ediyoruz. Artık düşman sizi bilinçli olarak işaretlemediği sürece haritada bütün düşman güçlerine lokasyonunuz ifşa olmayacak. Bunu dışında bitmiş el bombalarımızı ve mermilerimizi yalnızca cephane kutularından değil ölmüş olan askerlerin üzerlerinden de alabileceğiz.

Bunların dışında dün gerçekleştirilen canlı yayında konuşulan yeniliklerin detaylı dökümanı şu şekilde:

Savaş Öyküleri -War Stories-

Battlefield 1’de ilk defa tanıştığımız bu mod, 2. Dünya Savaşı’nın en kanlı ve şiddetli savaşları sırasında yaşanan kahramanlık mücadelelerini birinci gözden deneyimleyebilmemizi sağlayacak.  V’deki Savaş Öyküleri, çok konuşulmuş, çok tartışılmış cephelere farklı bakış açısı sunabilmek için geliyor. Birçok savaş oyununun aksine DICE, Battlefield 1 Savaş Öyküleri ile savaşın aslında ne kadar kötü olduğunu oyuncunun kalbine bir kazık gibi saplayabilmiş ve bu açıdan birçok taktir almıştı. Aynı şekilde yıllardır deli gibi savaşarak eğlendiğimiz 2. Dünya savaşı cephelerinde bir askerin gerçekten neler hissettiğini oyuncuya yine başarılı bir şekilde aktarabilecek gibi. Battlefield 1’den farklı olarak da bu Savaş Hikayeleri’ni 2. Dünya Savaşı zaman çizgisinde güncelleyeceklerini ve oyunculara bu savaşın her cephesinde zamanı geldikçe bulunduracakları belirtti oyun yapımcıları.

Büyük Operasyonlar -Grand Operations-

Yine Battlefield 1 ile tanıştığımz Operasyon modu bu sefer daha sert, daha kanlı ve daha acımasız olarak karşımıza çıkacak. Operasyonların Battlefield 1’dekinden daha uzun olacağının yanı sıra artık bir taraf bir aşamayı kazandıkça daha da güçlencek ve kaybeden tarafın savunması çok daha zorlaşacak. Daha az spawn bileti daha az mühimmat daha az araç ile halihazırda kaybettikleri bir tarafa karşı savunma yapmaya çalışacaklar. Evet, eşit değil. Evet, adil değil. Ancak Operasyonları güzel yapan da tam olarak bu. Kaybettiğiniz zaman bile size kaybetmeyi bir skordan öte hissettirmek için ellerinden geleni yapacaklarını belirttti DICE çalışanları. Yalnızca kaybettikçe oyundan çıkanları hesap etmişlerdir diye umuyoruz.

Kooperatif Mod -Combined Arms-

Yepyeni dört oyunculu co-op modunda, oyuncular diğer oyuncularla bir dizi misyonda omuz omuza savaşma fırsatı yakalayacakları. Bu modda askerler, paraşüt ile düşman hatlarının arkasına inip gerekli veriyi çalmak gibi birçok zorlayıcı görevle karşılaşacaklar. Zorlu hedeflere gittikçe zorlaşan düşman zorluğunun yanı sıra kadronuzun performansına bağı olarak yapay zeka size özel zorluklar çıkarabilecek ve her oyununuz birbirinden eşsiz olacak. Bu co-op modunun en güzel tarafı ise çok oyunculu modlarda kullandığınız karakterinizi kullanacak ve aynı şekilde geliştirmeye devam edebilecek olmanız.

Alan Geliştirmeleri -Fortifications-

Bu yeni moda klasikleşmiş Conquest modunun gelişmiş hali diyebiliriz sanırsak. Artık bir bölgeye bayrağımızı dikip gitmeyecek o bölgenin defansını güçlendirebileceğiz ve böylelikle dakika başı bayrak değişiğim yaşanan maçlara elveda demiş olacağız. Bölgeleri güçlendirmek için oyun içerisinde çatışarak kazandığımız puanları kullanacağımız için hangi bölgeyi nasıl koruyacağımıza karar vermek fazlasıyla eğlenceli olacağa benziyor.

Yepyeni bir deneyim -Tides of War-

War Stories’in çok oyunculu hali diyebileceğimiz bu yepyeni modda ise DICE, 2. Dünya Savaşı zaman çizgisiyle eşzamanlı ilerleyen ve genişleyen, zamanla yeni tarafların çıkacağı, cephelerin gerçek zamanlı kazanılıp kaybedileceği bir deneyim yaşayacağız. Üstelik yalnızca bu moddan gelecek özel ödüllerin olacağı bilgisi de oyun çıktığı gibi insanların bu modu asla bırakmayacağı anlamına geliyor.

Gelelim Zurnanın Komple Patladığı Yere: Mikro-Ödemeler

Olmayacak. Evet Battlefield V’de ne Premium paket, ne ücretli DLC ne de loot kasaları olacak. Evet yayımcı hala EA, ve evet gerçekten de oyun içi zevkinizi etkileyecek hiçbir değişiklikten para alınmayacağı sözü verildi. Mikro-ödeme olacak evet, ama yalnızca kozmetik amaçlar uğruna dilerseniz alabileceğiniz, almazsanız da gayet keyfinizi kaçırmayacak bir şekilde. Yalnızca ve yalnızca oyun çıkarken standart paket dışında Deluxe paket ile çıkış yapacak ancak bu paket eski Battlefield’lardaki Premium dolandırıcılığının yanından bile geçemeyecek.

Haberimizin sonuna böylesi güzel bir haberle gelmiş olmanın mutluluğu ile sizlerin de neler düşündüğünüz merak etmiyor değiliz. Sizce bu hamleler Battlefield serisine ne kazandırır, oyun gerçekten alınmaya değer mi, yoksa çoktan paranızı ekrana fırlattınız mı?

Yorumlar