Ana sayfa Dizi / Film Battlestar Galactica Tanıtım

Battlestar Galactica Tanıtım

PAYLAŞ

Battlestar Galactica(2004-2009)

Tür: Aksiyon, Macera, Drama Imdb puanı: 8,8

İnsan ırkı yapay zeka ve robotlar teknolojisinde çok ileriye gitmiş ve Cylonları yaratmıştır. Cylonlar zamanla kendilerini geliştirip insanlara başkaldırmış hatta kendi gezegenlerini kurmuşlardır. Daha sonra Başkent Caprica dahil 12 gezegene aniden saldırmış ve insanların kökünü kazımaya çalışmışlar. Neredeyse başarılı olsalar da bir grup insan kaçmayı başarmıştır.
galactica

Dizide uzayda ordan oraya göçebe hayat yaşayan bir filo karşımıza çıkmaktadır. Yaklaşık 80 sivil gemi ve 49.500 sivil bu hızlı yaşantıya tutunmaya çalışır. Çeşitli gemiler ile yakıt, yiyecek, maden gibi ihtiyaçlar giderilir. Herkes Dünya adındaki bir gezegene ulaşmanın hayalini kuruyordur. Bu yolculukta onları Cylonlardan yani düşmanlardan koruyan güç Galactica’dır. Galactica savaş gemisi çok eskidir. Gemi artık emekliye ayrılacak kadar eskiydi. Geminin kaptanı Bill Adama da emekliye ayrılacak bir Kaptandır. Kaptan Adama diğer Kaptanların aksine geminin bilgisayarlarını tek bir ağa bağlı çalıştırmaz, klasik yöntemleri tercih ederdi. Nitekim hayatlarını kurtaran da bu olmuştur. Cylonlar diğer gemilerin ağlarına sızarak bu kadar başarılı bir saldırı gerçekleştirebilmişti. Saldıracak bir ağ bulamayınca ilerleyen zamanlarda da gemiye dokunamazlar. Dizide daha çok Galacticada ki askeri yaşam ve düşmanlarla olan ilişkileri görüyoruz. Gemide Cylonlar üstüne yapılan araştırmalara yardımcı olan Doktor Gaius Baltar adında bir bilim insanı da vardır. Kafasında Cylon hayalleriyle yaşayan, ne yaptığını bilmeyen ve git gide paranoyaklaşan doktor olaylara da yön vermeye başlar. Bu sırada siviller de Laura Roslin adında eski Eğitim Bakanının Başkanlığında bir düzenli hayat yaşamaktadırlar. 12 Gezegeni temsilen 12’ler kurulu da vardır. Demokrasinin tüm kurallarını uygulamaya çalışırlar. Ancak zorluklar hiç bitmez. Çünkü Cylonlar koloniye saldırdıklarında kendilerini de o kadar geliştirmişlerdi ki insansı kopyalar yapmışlardı. Ve o İnsan-Cylonlar bu filoda gizlenmektedir. Kimisi kimliğinin farkında kimisi değildir. Çeşitli saldırılar, ikmal sorunları ve sivil halkın yol açtığı problemlerle uğraşan liderler zor günler geçirir. Her Cylon saldırısında kaybedilen parçaların yenisi gelmez ve Viper pilotları da git gide azalmaktadır. Zaman geçtikçe gerilim daha çok artar. Askerler tatil yapamaz, her daim savaşırlar ve yerlerini alacak birileri yoktur. Yine de Galactica bir ailedir. Ve bu aile sonuna kadar pes etmiyor…
Dizi devam ederken filmler, kısa bölümler gibi ekstra serileri çekilmiştir. Dizinin daha sonra çeşitli devam dizileri olmuştur. İzleme sırası önerimiz aşağıdadır. Bazı yapımlar kısa film ya da kısa bölümlerden oluşmaktadır.

Battlestar Galactica klasik ve modern seriye sahiptir.

Klasik Seri

ADI BÖLÜM SAYISI YAPIM YILI
Battlestar Galactica sezon 1 21 Bölüm 1978-1979
Battlestar Galactica sezon 2 10 Bölüm 1980

Modern Seri

ADI BÖLÜM SAYISI YAPIM YILI
Battlestar Galactica Mini Series 2 Bölüm 2003
Battlestar Galactica Sezon 1 13 Bölüm 2004-2005
Battlestar Galactica Sezon 2 20 Bölüm 2005-2006
Battlestar Galactica Razor TV Filmi 2007
Battlestar Galactica Razor Flashbacks 7 Bölüm 2007
Battlestar Galactica The Resistance 1 Bölüm 2006
Battlestar Galactica Sezon 3 20 Bölüm 2006-2007
Battlestar Galactica:Revealed Kısa Film(30 dk) 2008
Battlestar Galactica:The Phenomenon Kısa Film 2008
Battlestar Galactica Sezon 4 10 Bölüm 2008
Battlestar Galactica The Face of The Enemy 10 Bölüm 2008-2009
Battlestar Galactica Sezon 4 11-20 Bölüm 2009
Battlestar Galactica: The Journey 21 Dk Dökümanter 2009
Battlestar Galactica: The Journey Ends The Arrival 13 Dk Dökümanter 2009
Battlestar Galactica:The Plan TV Filmi 2009
Caprica TV Filmi 2009
Blood & Chrome Battlestar Galactica TV Filmi 2012

Yazar Notu
1. Galactica gemisi Battlestar klasmanındadır, kruvazördür diyebiliriz. İçinde bir ordu ve avcı gemileri, araştırma ve taarruz gemileri taşımaktadır.
2. Viper gemisi avcı uçağıdır.

Yorumlar