Ana sayfa Edebiyat Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları

Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları

PAYLAŞ

“Yıldızlar da zaman yolcusuydu. Şu kadim ışık kaynaklarından kaçı ölü güneşlerin son yansımalarıydı? Kaç tanesinin ışığı henüz dünyaya ulaşmamıştı? Bu gece bizimki dışında tüm güneşler yok olsa koca evrende yalnız kaldığımızı anlamamız kaç ömür sürerdi?”

Yepyeni bir yazıdan herkese merhaba. Öncelikle Fantazya ailesine katılmış olmaktan ötürü çok sevinçli olduğumu söylemek isterim. :)) Sitede ilk kez kaleme aldığım bu yazıma konu olan kitap; İthaki Yayınlarından çıkan Ransom Riggs’in üç kitaplık serisinin ilk kitabı Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları. (Orijinal Adı: MissPeregrine’s Home for Peculiar Children)

399 sayfalık akıcı ve anlaşılır bir dille yazılmış bu fantastik kitapta okuyucuyu zorlayacak herhangi bir çeviri zorluğuyla karşılaşmadım. Kitabın konusundan bahsetmek gerekirse; ana karakterimiz olan Jacob, dedesinin fotoğraflar eşliğinde anlattığı tuhaf hikâyeler ile büyümüştür. Daha sonrasında dedesinin ölümü ile bu hikâyelerin gerçekliğini sorgulamaya başlar ve dedesinin son isteği olan Bayan Peregrine’yi bulmak için kendisini hikâyelerin geçtiği yer olan Galler kıyılarında, kimsenin pek bilmediği bir adada bulur. Yetimhanenin yıkıntıları içinde dolaşırken duyduğu bir ses ve sonrasında tesadüf eseri bir tünelden geçerek 1940 yılına gider. Tuhaf çocukları, yaratıkları, ilginç olayları, ilginç karakterleri ile soluksuz okuyacağınız dolu dolu bir macera. Sonrasında gerçekleşen olaylar hakkında detay vermek istemiyorum çünkü bu güzel kitabı okumanızı, fotoğraflar eşliğinde, Jacob’un adada ki maceralarını hissetmenizi istiyorum. Şunu da belirtmek isterim ki kitabın içinde yer alan fotoğraflar kurguyu hem daha iyi desteklemiş hem de kitaba ayrı bir görsellik ve güzellik katmış. Okurken fotoğrafları detaylıca incelemeyi unutmayın.

İthaki Yayınları yine farkını göstermiş ve ortaya kapak tasarımı, kapak resmi, karton kapak olması ile başarılı bir eser sunmuş okuyucuya. Seriyi çok merak eden bir okur olarak en kısa sürede ikinci kitabı alıp maceraya kaldığım yerden devam etmeyi düşünüyorum.

Kitap ülkemizde ilk olarak Sayfa6 Yayınları tarafından 2013 yılında basıldı fakat devamı gelmedi. Daha sonra İthaki Yayınları kitabı basmaya başladı ve serinin üç kitabını da basarak okuyucuların beğenisine sundu. Serinin sıralaması şöyle;

1- Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları

2- Bayan Peregrine’nin Tuhaf Çocukları – Gölge Şehir

3- Bayan Peregrine’nin Tuhaf Çocukları – Ruhlar Kütüphanesi

Dip not olarak ekleyeceğim bilgi, kitap Tim Burton imzası ile 2016 yılında sinemaya uyarlandı ve Bayan Peregrine rolünde Eva Green yer aldı. Imdb’de7.0 puan alarak başarılı filmler arasında yer edinen filmi bende en kısa sürede izlemek istiyorum çünkü kitaptan sonra nasıl şekillendiğini çok merak ediyorum.

Beğendiğim ve serinin diğer kitaplarını da merak ettiğim bir kitap olarak kütüphanemde yerini alan kitabı, kitapseverlere ve özellikle fantastik, bilim kurgu severlere tavsiye ederim. Bir sonraki kitap yorumumda görüşmek dileği ile hoşça ve kitaplarla kalın.

Yorumlar