Ana sayfa Middle Earth Beren ve Lúthien Kitabı Geliyor!

Beren ve Lúthien Kitabı Geliyor!

PAYLAŞ

Beren ve Lúthien’in ayrı bir kitap olarak yayınlanacağı açıklandı!

beren-and-luthien2

Beren ve Lúthien, Tolkien Legendarium’dakini en önemli hikayelerden biridir. Hatta Tolkien’in tüm evreni bu ikisinin hikayesinin üzerine inşa ettiğini bile söyleyebiliriz. Zaten karısıyla mezarlarında Beren ve Lúthien isimlerinin yazması da Tolkien’in buna ne kadar önem verdiğini gösteriyor. Oğluna yazdığı bir mektupta da;

“I never called Edith Lúthien – but she was the source of the story that in time became the chief pan of the Silmarillion.” diyor.

Yani, “Ona hiç Lúthien diye seslenmedim – ama o hikayenin kaynağıydı ve zamanla da ana ilham kaynağı oldu.” diyor. Buradan da bu aşk hikayesinin Tolkien için ne kadar önemli olduğunu ve kitapta da neden bu kadar güzel anlatıldığını anlayabiliriz. Belki de aramızdan pek çoğu Beren ve Lúthien’in hikayesinde benim düştüğüm boşluğa düşmüşlerdir… Belki de Tolkien bu yüzden bu kadar güzel anlatmıştır.

Oğlu Christopher Tolkien’in düzenlediği History of Middle-earth adlı on iki ciltlik eserde de, Silmarillion’da olduğu halinden çok eski taslakları içeren metinler var. HarperCollins’in yayınlanacağı kitap da Tinúviel’in Hikayesi olarak, Kayıp Öyküler Kitabı’nda gördüğümüz hikayeyi de içerisinde barındıracak ve Beren ve Lúthien’in aşkının evrimini hep birlikte görebileceğiz.

beren-ve-luthien-alan-lee

Ufak bir örnek olarak şunu verebiliriz: Kayıp Öyküler Kitabı’nda ilk insan-elf evliliği olarak Idril ve Tuor gösteriliyor. Idril ve Tuor’un evliliği Beren ve Lúthien’inkinden sonra gerçekleşiyor. Bunun sebebi ise Beren’in, 1917’deki versiyonda bir insan değil, bir elf olması. Yine Tinúviel’in babasının onu sevmemesi ve Silmaril görevine gönderilmesi kısmı değişmese de bazı çarpıcı değişiklikler var.

En çarpıcı örnek ise, Beren son versiyonda Sauron’a esir düşerken, eski versiyonda kedilerin efendisi Tevildo’nun esiri oluyor. Tevildo bir nevi, erken dönem bir Sauron olarak karşımıza çıkıyor. Bu okuduğum zamanlarda oldukça ilgimi çekmişti.

Kitap 2017’de basılacak ve Tolkien yayın haklarına sahip tüm ülkelerde yayınlanacak. Silmarillion’ın en önemli bölümlerinden biri olması ve dönemin karanlığının arasında bir umut ışığı olarak parlaması sebebiyle çok sevilen bir hikayeydi. Ayrıca ölümlü bir insanla, ölümsüz bir elfin aşkı ve aşkı işleyişi, aşıkların birbirleri için yaptıkları şeyler göz önüne alındığında da sevilmesi oldukça normal gözüküyordu.

Mayıs 2017’yi şimdiden iple çektiğimizi söylememize gerek yoktur sanırım.

Yorumlar