Ana sayfa Game Of Thrones Beş Kralın Savaşı Muharebeleri – Bölüm 1

Beş Kralın Savaşı Muharebeleri – Bölüm 1

PAYLAŞ

Jon Arryn’ın öldürülmesinden sonra kıvılcımları çıkan, Brandon’ın kuleden atılmasından sonra körüklenen, Catelyn’in Tyrion’ı kaçırmasıyla alevlenen, Robert’ın ölümü ile iyice büyüyen ve Ned Stark’ın zindana atılmasıyla tüm diyarı saran Beş Kralın Savaşı’nın tüm muharebeleri.

Altın Diş Muharebesi

Henüz ortada beş kral olmamasına rağmen Beş Kralın Savaşı’nın ilki kabul edilen Altın Diş Savaşı Lannister ve Nehir Toprakları kuvvetleri arasında gerçekleşmiştir. Savaşın asıl çıkma nedeni Catelyn Tully’nin Tyrion Lannister’ı kaçırma haberinin Tywin Lannister’ın kulağına kadar gitmesidir. Oğlunun kaçırıldığını öğrenen Lord Tywin kendi topraklarında bulunan tüm güçleri toplamaya başlamıştır, Tywin’in ordu toplaması Lord Edmure’un kulağına gidince Edmure Tywin’den bilgi almak için bir mektup göndermiştir. Ancak Edmure’un mektubu karşılıksız kalmıştır, Tywin’in Nehir’e yürüyeceğinin farkına varan Lord Edmure, Lord Clement Piper ve Lord Vance’e ordularını toplayıp iki dağ arasında geçiş noktası olan Altın Diş’e gitmelerini emreder.

Tam bu noktada savaş patlak verir. Nehir orduları Jaime Lannister komutasındaki kendilerinden sayıca çok çok üstün olan Lannisterlar’a karşı mağlup olur. Lord Vance’in savaşta öldürülmesinin ardından Lord Clement Piper kalan bir avuç ordusunu toplayıp Nehirova’ya doğru kaçmaya başlar.

Adsız

Nehirova Muharebesi

Nehirova önünde gerçekleşen büyük savaşta iki ordunun da sayısı hemen hemen eşitti fakat Lord Edmure komutasındaki Nehir ordusu Jaime Lannister komutasındaki Lannister ordusuna karşı ağır kayıplar vererek yenildi. Savaşın ardından kurtulan Nehir’li askerlerden ve lordlardan bazıları Nehirova’ya çekildi, bazıları ise kalelerine geri döndü. Savaşta Lord Edmure da dahil birçok Nehir’li lord esir alındı.

battle_in_progress_small

Şarlatan Geçidi Muharebesi

Krallığa isyan eden Lannisterlar emrindeki Sör Gregor Clegane’in masum insanları öldürmesi üzerine Kral Eli Lord Eddard Stark şövalyenin öldürmesi emrini verir. Lord Eddard görevi Beric Dondarrion’a verir ve kuzeyli askerler, kraliyet askerleri, fırtına toprakları askerleri vs. askerlerden oluşan karma bir orduyla Nehir Toprakları’na gönderir.

Şarlatan Geçidi noktasına gelen bu ordu beklemedikleri bir anda Gregor Clegane tarafından saldırıya uğrar, neredeyse tüm ordu yok olur. Beric savaş sırasında Gregor Clegane tarafından kendisine saplanan bir mızrakla öldürülür.

350px-Gregor_Clegane_Nordheimer

Yeşil Çatal Muharabesi

Robb Stark, Walder Frey ile yaptığı anlaşmanın sonucunda Nehir Toprakları’nın batısına geçmeyi başarır. Bu sırada Lannister kuvvetlerinin birisi Jaime liderliğinde Nehirova’yı kuşatmaktadır, diğer kuvvet ise Yakut Geçidi’nde bekleyen Tywin Lannister’a aittir. Robb dedesinin kalesi olan Nehirova’yı kurtarmaya karar verir fakat Tywin Lannister tarafından arkadan vurulacağının da bilincindedir. Bu yüzden Tywin’i kandırmak için bir şaşırtmaca yapmaya karar verir. Ordusunun piyadelerden oluşan 16.500 kişilik büyük kısmını Roose Bolton’ın komutasına bırakan  Robb Stark 3.500 kuzeyli ve 3.500 kişilik frey ordusu ile birlikte Nehirova’ya doğru harekete geçer. Ordunun büyük kısmının Roose’a verilme sebebi Tywin gibi zeki bir adamı kandırmanın zor olmasından kaynaklanmaktadır. Robb, ordusunun büyük kısmını Roose’a vererek Tywin’e komutanın Roose değil de Robb’un kendisi olduğunu düşündürmeye çalışmaktadır.

Roose tüm kuzeyli piyadeleri gece boyunca yürütür ve gece boyunca yürüttüğü piyadeler Yeşil Çatal’a ulaşır. İşler gerçekten de tam Robb’un düşündüğü gibi gerçekleşir. Tywin Lannister üzerine gelen 16.500 kişilik büyük kuzey ordusunun Robb Stark’ın komutasında olduğunu düşünür ve kuzey ordusunu karşılamak için Yeşil Çatal’a doğru yürüyüşe geçer. Bu iki ordu Yeşil Çatal’da çarpışmaya başlar. Tywin meydana geldiğinde gözleri Robb Stark’ı arar fakat göremez, bunun üzerine Robb’un sonradan savaşa dahil olacağını düşünür ve kendisi yedek kuvvette kalır. Merkezi Kevan Lannister’ın yönettiği savaşta Gregor Clegane’li, Tyrion Lannister ve Dağ Klan’lı Tywin Lannister; Roose Bolton komutasındaki büyük orduyu bozguna uğratır, ordusunun yaklaşık 4te 1’ini kaybeden Roose Bolton 12.000 kişilik ordusuyla geri çekilir. Tywin Lannister’ın yaklaşık 22.000 kişilik kuvveti ise neredeyse hiç kayıp vermemiştir.  Kuzey ordusunun büyük kayıp vermesinin ardında gece boyu yürüyen ordunun yorgun olması ve gerçek amaçlarının Tywin’i yenmek değil de şaşırtmak olması vs. gibi sebepler yatmaktadır.

Savaşta Harrion Karstark, Sör Wylis Manderly gibi birçok kuzeyli lord esir düşmüştür. Lord Halys Hornwood ve Lord Medger Cerwyn ise savaş sırasında öldürülmüştür.

tomasz-jedruszek-battleofthegreenfork

Fısıltılı Orman Muharebesi

Ordusunun büyük bir kısmını Roose’a emanet eden Robb yarısından çoğu süvarilerden oluşan 7.000 kişilik ordusu ile Nehirova’ya doğru harekete geçer. Her şeyi aceleye getiren Jaime, bu sırada ordusunu üç kola bölerek Nehirova’yı bir an önce almanın peşindedir (ordusunu üçe bölmesinin sebebi ise Nehirova gibi üçgen bir kalenin yalnızca 3 koldan saldırınca alınabilmesinden kaynaklanmakta). Ancak Jaime’nin kuşatma sırasında etrafı kolaçan eden gözcüleri Robb Stark’ın en yakın danışmanı ve Catelyn Stark’ın amcası olan Brynden Tully tarafından öldürülür, böylece Jaime’nin kuzey ordusunun üzerine geldiğinden haberi olmaz.

Gözcüler halledildikten sonra Robb Stark planını yürürlüğe koymaya başlar, Fısıltılı Orman denilen bölgeye Tully sancaklı yüze yakın asker yerleştirir, bu askerler Jaime Lannister’ın dikkatini dağıtmak ve onları ormana çekmekle görevlidir. Tully sancaklarını gören Jaime ormandaki birliğin sayısının az olduğunu farkeder ve yaklaşık 3.000 kişiden oluşan ordusuyla ormana dalar. Tam bu noktada Robb’un gizlice ormana yerleştirdiği okçular Jaime Lannister’ın ordusunu ok yağmuruna tutar. Batıdan Robb, kuzeyden Rickard Karstark, doğudan Lord Mallister ve İrijon Umber ormanın içine süvarilerle girer ve Jaime Lannister’ın tüm ordusunu mızraktan geçirir. Savaşın sonunda Theon Greyjoy öldürülen her kuzeyli askerin başına 10 Lannister askerinin öldürüldüğünü söylemiştir.

Savaşın sonunda birçok Batı’lı lord Robb Stark tarafından esir alınmıştır, esirler arasında en önemlisi ise Lannisterlar’ın kumandanı Jaime Lannister olmuştur. Savaş sırasında Jaime Lannister neredeyse Robb’u öldürecek kadar ona yaklaşmıştır fakat ilk önce Daryn Hornwood Robb’a kendisini siper ederek hayatını kaybetmiştir, ardından aynı şekilde Torrhen Karstark ve Eddard Karstark kardeşler de Robb’u korumak için kendi canlarını feda etmişlerdir.

Savaşta esir düşen diğer önemli Batı’lı lordlar ise Quenten Banefort, Tytos Brax ve Gawen Westerling’dir, aynı zamanda henüz küçük yaşta olsa da Willem Lannister da savaş sonunda esir alınmıştır.

wip6

Kamplar Muharebesi

Fısıltılı Orman’da olanlardan haberi olmayan 3e bölünmüş Lannister ordusu bu sırada Nehirova’yı kuşatmaktadır. Robb Stark birliklerini dinlendirdikten sonra gece baskını yapmak için plan kurar ve harekete geçer. Öncü birlikleri Brynden ‘Karabalık’ Tully’nin kumanda ettiği kuzeyli ordu gece vakti kamplardaki tüm nöbetçileri öldürür ve demirden çitleri yıkar, ardından tüm gücüyle Lannisterlar’ın tepesine biner. Bu sırada hala Nehirova’yı kuşatan Lord Brax adamlarına sallarına binmelerini ve karşıdaki 2. kampa kaçmalarını söyler fakat Nehirova duvarlarındaki Nehir’li askerler salları taş yağmuruna tutar, beş büyük sal Nehir’li askerler tarafından alabora edilir. Karşıya geçmeyi başaran Lannister askerlerini ise bir sürpriz beklemektedir, Stark süvarileri 2 kampa birden dalmıştır ve kamplardaki tüm askerleri kılıçtan geçirmektedir, sallardan inmeyi başaran Lannister askerlerini nehrin karşısındaki kuzeyliler öldürür (bu sırada halen karşıya geçmenin peşinde olan Lord Brax’ın teknesi batmıştır ve ağır zırhının içinde yüzemeyen Lord Brax ölmüştür).

Ardından kuzeyli askerlere bir yeni ordu daha katılır. Kuzeyli ordulara önderlik eden Lord Mallister,  İrijon Umber, önlerinde ise Genç Kurt Robb Stark ve ulukurdu Bozrüzgar kamplara dalar (savaş sırasında ulukurt Bozrüzgar’ın bir düzine at ve 4 Lannister askerini öldürdüğü bilinmektedir). Lannister askerleri Robb Stark’ın süvarilerinin başlattığı atağı kesmek için mızrakçılarını öne yerleştirir fakat bu sırada Nehirova’nın kapıları açılır ve Lord Tytos Blackwood Nehir’li askerleri ile savunma yapan Lannister askerlerini arkadan vurur. İrijon Umber tüm kuşatma kulelerini yerle bir eder ve Lord Blackwood, Lord Edmure da dahil tüm esirleri kurtarır.

Kalan son Lannister kampının başında ise Sör Forley Prester bulunmaktadır, diğer iki kampın düştüğünü görünce 5.000 adamını toparlayıp kaçmaya çalışır, fakat ordunun içinde bulunan Tyroshlu paralı askerler yenildiklerini anlayınca Forley Prester’a ihanet ederler ve tüm orduyu kılıçtan geçirirler. Böylece tüm kamplar yok edilmiştir ve Nehirova kuşatmadan kurtarılmıştır.

65993df275cd3a54121e1e584e5e1b26

Darry Kalesi’nin Kaybedilmesi

Nehirova kurtarıldıktan bir gün sonra çoğu Nehir’li lord kalelerini savunmak üzere yola çıkarlar. Lord Lyman Darry askeriyle birlikte kalesine ulaşmayı başarır fakat çok geçmeden Nehir toprakları yağmasına devam eden Gregor Clegane tarafından kale ele geçirilir. Gregor Clegane kaleyi yakıp yıkar, tüm kale halkını kılıçtan geçirir ve yaşayan son Darry olan Lyman Darry’i öldürür.

Moat Cailin’in Ele Geçirilmesi

Balon Greyjoy taç taktıktan sonra tüm kuvveti ile güneye inen kuzeyin boşluğundan faydalanır ve tüm hamlelerini kuzey üzerinden yapmaya karar verir. Kuzeyli orduların geri dönememesi için ilk olarak Moat Cailin’i alma planı yapan Balon Greyjoy kardeşi Victarion önderliğinde iki bine yakın demirdoğumluyu yaklaşık yüz gemiyle Moat Cailin’e gönderir, bu sırada Moat Cailin’i Robb’un bıraktığı 500 okçu savunmaktadır. Moat Cailin 500 azimli okçu ile güneyden gelebilecek bütün saldırılara karşı korunaklıdır ancak kuzeyden ele geçirilmesi oldukça basit bir kaledir. Bunun farkında olan Victarion adamlarını kuzey tarafından indirir ve 500 okçuyu neredeyse hiç kayıp vermeden öldürür. 2.000 kişi ile kaleyi ele geçiren Victarion kuzeylilerin ana vatanlarına dönme imkanını elinden almış olur.

Adsız

Derinorman Kuşatması

Asha Greyjoy babasının emirleri üzerine kuzeyde Gloverlar’ın kalesi olan Derinorman Kalesi’ne doğru yelken açar. Tüm kuzeyliler güneye indiği için savunmasız olan kale Asha’ya kolayca boyun eğer. Asha kaleyi ele geçirdikten sonra Leydi Sybelle Glover, Sybelle’nin yeni doğmuş küçük kızı Erene Glover ve Galbart Glover’ın vesayetindeki Lawrence Kar’ı zindana atar.

Taşlı Kıyı Yağması

Robb Stark’a ihanet ederek babasının emri altına giren Theon Greyjoy amcası Aeron Greyjoy ile birlikte babasının emirleri üzerine Taşlı Kıyı’ya varır. Taşlı Kıyı’yı savunmak üzere bölgeye gelen Benfred Tallhart komutasındaki küçük kuzeyli birliğin etrafı sarılır ve demiradamlar Benfred Tallhart da dahil tüm kuzeyli askerleri öldürür. Kuzeyli birlikler yok edildikten sonra Taşlı Kıyı yağmalanır.

Torrhen Kalesi Kuşatması

Babasının emirlerine uymayan Theon Greyjoy Taşlı Kıyı yağmasıyla kalmayıp başka bir plan kurar. Amcası Aeron’a kıyıları yağmalamaya devam etmesini söyleyen Theon Kışyarı’na saldırı hazırlığı yapar fakat Kışyarı’nın Rodrik Cassel tarafından korunduğunu bilmektedir. Bundan dolayı başka bir yol denemeye karar veren Theon, Dagmer Yarıkçene adındaki adamını Cerwyn hanesinin makamı olan Torrhen Kalesi’ni kuşatması için gönderir. Theon, Kışyarı’na oldukça yakın olan bu kaleyi kurtarmak için Rodrik Cassel’in Kışyarı’nı terk edeceğini düşünmektedir.

İşler tam da Theon’un düşündüğü gibi olur, Kışyarı garnizonunun büyük kısmını yanına alan Rodrik Cassel Kışyarı’nı terkeder ve Torrhen Kalesi’ni kuşatmadan kurtarır ancak Dagmer Yarıkçene tüm adamları ile Taşlı Kıyı’ya geri çekilmeyi başarır.

Kışyarı’nın Ele Geçirilmesi

Rodrik Cassel’in kaleyi terk etmesini fırsat bilen Theon yirmi adamıyla Kışyarı surlarına tırmanır ve kaledeki birkaç muhafızı öldürerek Kışyarı’nı ele geçirir. Theon, Kışyarı’nı ele geçirmesinin ardından o sırada Kışyarı içinde bulunun Bran Stark, Rickon Stark, Küçük Walder Frey, Büyük Walder Frey, Meera Reed, Jojen Reed ve Beth Cassel’i esir alır.

tumblr_mvx9ut2WEe1sh566ao1_1280

Öküzağzı Baskını

Robb Stark Batı’nın fethine başlamak üzeredir fakat bu sırada Sör Stafford Lannister’ın Lannis Limanı’ndan topladığı yeşil oğlanlar ve Jaime’nin Kamplar Muharabesi’nde dağılan ordusundan geriye kalanlarla kurduğu ordunun asker sayısı yaklaşık on bine kadar ulaşmıştır. Robb, Batı’nın fethinden önce kendisine tehdit oluşturabilecek bu ordunun üzerine yürüme kararı alır. Öküzağzı denen noktada kamp kuran Stafford Lannister ordusunun tam olarak hazır hale gelmesini beklemektedir. (Öküzağzı etrafı dağlarla sarılı ve tek çıkışlı olan bir bölgedir).

Bir an önce Batı’yı fethetmek isteyen Robb, Stafford Lannister’a karşı tüm süvarilerini toplar ve yaklaşık 6.000-7.000 kişilik ordusuyla yola koyulur, Nehirova’dan Öküzağzı’na yola çıkan Robb Nehirova kalesinin savunmasını amcası Edmure’a emanet eder ve Edmure’a Tywin eğer Batı’ya geçerse Tywin’i engellememesi için emir verir.

Robb Stark ordusuyla ilerlemeye devam ederken Stafford’un tepesine binmek için yollar aramaktadır. Robb’un ulukurdu Bozrüzgar Öküzağzı’nın çevrili olduğu dağların içinde yalnızca keçilerin kullandığı gizli bir patika keşfeder, patikadan tekli sıra halinde birer tane süvari geçebilmektedir. Bu patikayı kullanarak ordusunu tek tek Stafford’un arkasından dolaştıran Robb Stark gecenin çökmesini bekler. Gece vakti geldiğinde Stafford’un yeşiloğlanlar ordusu uykuya dalmıştır. Bunu fırsat bilen Robb tüm süvarileriyle kampların arasına bodozlama dalar, kimsenin savaştan kaçamaması için Bozrüzgar’ı atların arasına salan Robb tüm Lannister atlarını kaçırmayı başarır, en eğitimli atların bile Bozrüzgar’dan korktuğu görülür. O gün Öküzağzı’ndan hiçbir Lannister askeri kurtulamamıştır, baskın sırasında atına binip kaçmaya çalışan kumandan Sör Stafford Lannister ise Rickard Karstark tarafından arkasından saplanan bir mızrakla öldürülmüştür.

Savaştan sonra yaver Martyn Lannister, Roland Crakehall gibi önemli kişiler esir alınmıştır. Rupert Brax ise savaş sırasında öldürülmüştür.

Savaşın ardından Robb Stark adına ”Karanlıktaki Kurt” adında şarkı yazılmıştır.

T_Jedruszek_BattleOfOxcross

Fırtına Burnu’nun Alınması

Kral Stannis Baratheon yaklaşık 5.000 kişiden oluşan tüm ordusuyla Fırtına Burnu’na yelken açar, doğuştan hakkı olan kaleyi kuşatır. Stannis’in Fırtına Burnu’nu kuşatmaktaki gerçek amacı ise Fırtına Burnu surları içinde olan Robert’ın piçi Edric Fırtına’yı almaktır fakat çocuğu geri almak için ne yaparsa yapsın yine de kalenin muhafızı Cortnay Penrose’u ikna edemez. Fırtına Burnu aynı zamanda Kral Stannis’in doğuştan hakkıdır fakat Robert kaleyi Stannis yerine küçük kardeş olan Renly’ye vermiştir.

Haber çok geçmeden Renly’e ulaşır, Renly kalesini geri almak için yaklaşık 100.000 kişilik devasa ordusunu ikiye ayırır. Ordunun yaklaşık 60.000lik kısmını Acı Köprü’de bırakan Renly 40.000 kişilik ordusu ile Fırtına Burnu yakınlarında kamp kurar. Abisiyle görüşmek isteyen Renly onu son bir kez ikna etmeye çalışır fakat Kral Stannis doğuştan hakkı olan Demir Taht’tan ve Fırtına Burnu’ndan vazgeçmeyeceğini söyler, bunun üzerine anlaşamayan iki taraf şafakta buluşup çarpışmak için birbirlerine bir bakıma söz verir ve ayrılır. Şafak vakti gelmeden önce Kral Stannis’in yanında bulundurduğu kızıl rahibe Melisandre Kral’ın aklını çeler ve Stannis’le ilişkiye girer, girdikleri ilişkiden sonra gizlice büyü yapan Melisandre yaptığı büyü ile suikastçi bir gölge doğurur. Melisandre’nin doğurduğu gölge şafak vakti gelmeden Renly’yi öldürür fakat bu gölgeden haberi olmayan Stannis bu sırada uyumaktadır. Renly’nin ölüm haberi tüm kampa yayıldıktan sonra kralsız kalan Fırtına Toprakları lordlarının tümü Stannis’in safına geçer, Menzil lordları ise acı köprüye geri dönmüştür (Menzil hanesi olan Stannis’in karısının hanesi Florentler ve Fossowayler ise Stannis’in safına geçmiştir).

Stannis Renly’nin bir anda ölüm haberini aldıktan sonra Melisandre’nin büyü ile bunu yaptığının farkına varır ancak iş işten geçmiştir. Cortnay Penrose’a Renly’nin ölüm haberini veren Kral Stannis kalenin artık yasal olarak kendisinde olduğunu söylemiştir ancak inatçı Cortnay Edric Fırtına’nın canından duyduğu endişe yüzünden yine de kaleyi Stannis’e teslim etmez. Bunun üzerine daha fazla dayanamayan Stannis Melisandre ile konuşur ve ikinci bir gölge için tekrar ilişkiye girerler. Melisandre’nin büyü ile yarattığı ikinci gölge kaleden içeri girer Cortnay Penrose’u öldürür, kale sonunda Stannis’in eline geçmiştir.

stannis_baratheon_by_erenarik-d63tleu

Külizi ve Sarpkaya’nın Fethi, Batı Yağması

Öküzağzı zaferinden sonra Robb Stark artık batının fethine tamamen başlamıştır. İlk olarak küçük kaleleri ele geçiren Robb aynı zamanda Batı’nın önemli kalelerinden Külizi ve Sarpkaya’yı da ele geçirmiştir, Sarpkaya’nın fethi sırasında vücuduna isabet eden bir okla yaralanmıştır. Maege Mormont Batı’daki binlerce küçük ve büyük baş hayvanı Nehir Toprakları’na kadar sürmüştür. Rickard Karstark Batı’nın kıyı bölgelerini yağmalamıştır ve İrijon Umber ise Altın Diş, Castamere ve Pendric madenlerine el koymuştur.

robb_stark_by_ilza_kassel-d59jdxo

Geçitler Muharebesi

Robb’un Batı’yı fethi yüzünden Tywin Lannister bir an önce harekete geçme kararı almıştır çünkü Robb’un Batı’yı alması Casterly Kayası ve Lannis Limanı için tehdit oluşturmuştur, Tywin aynı zamanda Batı Muhafızı olduğu için Batı’yı geri almanın görevi olduğunu bilmektedir.

Tywin yaklaşık 22.000 kişilik ordusu ile Batı’ya doğru harekete geçer, Tywin Kızıl Çatal denen bölgeye geldiğinde ise halkının zarar görmesinden endişe duyan Edmure Tywin ile savaşma kararı alır. Kızıl Çatal’ın karşısında tüm nehirli askerleri bir araya toplayan Edmure yaklaşık 8.000 kişilik bir birlik toplayabilmiştir.

İlk gün 50 Lannister Süvarisi nehirden geçmeye çalışmıştır fakat hepsi nehirden ölü çıkmıştır, o günün gece vakti yüzlerce Lannister askeri tekrar karşıya geçmeyi denemiştir fakat nehrin içine kurulan tuzaklar, çukurlar ve büyük taşlar sayesinde neredeyse tüm Lannister askerleri suya gömülüştür, sudan sağ çıkmaya çalışanlar ise nehirli okçular tarafından ok yağmuruna tutulmuştur.

İkinci gün Flement Brax komutasındaki ikinci bir ordu Kızıl Çatal’ın başka bir geçidinden geçmeye çalışmıştır fakat okçular nehirden geçenleri tekrar ok yağmuruna tutmuştur, bu seferki ok yağmuruna Edmure’un nehrin kıyısına önceden yerleştirdiği akrep mancınıklar taş fırlatarak yardımcı olmuştur. Bu denemenin hemen ardından Lannisterlar tekrar geçmeye kalkışmış fakat tekrar bozguna uğratılmıştır. Lannisterlar’ın bu seferki kayıpları ise ilk günkinden çok daha büyük olmuştur.

Üçüncü gün ise Lannisterlar en büyük saldırısını gerçekleştirmiştir, tüm güçleri ile onlarca farklı geçitten geçmeye çalışmışlardır. Lord Lefford önderliğindeki Lannister ordusu Lefford ile birlikte sulara gömülmüştür, Güçlüdomuz lakaplı ünlü Crakehall şövalyesi karşıya geçmeyi başarmıştır ancak tüm adamları ölen Güçlüdomuz esir alınmıştır, Sör Addam Marbrand üç farklı yoldan geçmeye kalkmıştır fakat her seferinde Nehir’li okçular Lannisterlar’ı sulara gömmüştür. Mücadelelerin en zoru ise Taş Değirmen denen bölgede Gregor Clegane’e karşı olmuştur, Gregor Clegane’in o kadar çok süvarisi ölmüştür ki ölen atlar nehrin akıntısını kesmiştir. Sonunda karşıya geçmeyi başaran Gregor Clegane ve ordusu çok büyük kayıplar vermiştir, Gregor karşıya geçer geçmez batı kıyısını istila etmiştir, karşıya geçebilen tek ordu Gregor Clegane komutasındaki ordu olmuştur. Gregor’un karşıya geçtiğini gören Edmure yedek kuvvetleriyle birlikte Gregor Clegane’e hücum etmiştir, neye uğradığını şaşıran Gregor ve askerleri bir müddet savaşsa da sonunda kaçmaya karar vermiştir. Gregor kaçarken ordularını geri çeken Edmure Kızıl Çatal’ı ok yağmuruna tutmuştur, kendisine bir sürü ok saplanan Gregor Clegane atından düşmüştür ancak zar zor karaya çıkmayı başarmıştır. Günün sonunda Tywin Lannister pes etmiştir ve ordusunu geri çekip güneydoğuya doğru harekete geçmiştir.

Edmure’un bu büyük zaferi Tywin’in ordusunun yaklaşık 3te 1ini yok etmesiyle sonuçlanmıştır, savaş sonunda Tywin Batı’ya geçememiş ve topraklarını geri alamamıştır.

Aslında Geçitler Muharebesi Beş Kralın Savaşı’nın kilit savaşı konumundadır, bu savaş 3 kralın ve 2 hanenin kaderini doğrudan etkilemiştir. (Kilit Savaş olma konusundaki ayrıntılara 2. makalemin sonunda yer vereceğim)

800px-Riders_of_the_Red_Fork_Lin_Bo

Harrenhal’un Alınması

Lord Tywin’in hareketini öğrenen Edmure Tully Roose Bolton’a Harrenhal’un alınmasını emreder.

Lord Tywin Lannister Batı’ya geçmek için Harrenhal’dan ayrıldığında kale kumandanı Amory Lorch komutasındaki 100 adamı kalede bırakır. Tywin’in ayrılmasından birkaç gün sonra Vargo Hoat komutasındaki Cesur Dostlar paralı asker birliği Harrenhal’a bir sürü kuzeyli esir ile geri döner. Esirler arasında kuzeyin önemli hanelerinden olan Glover hanesinin Robett Glover’ı ve Frey hanesinin Sör Aenys’ı da vardır. Amory Lorch gelen esirleri zindana atar ve Cesur Dostları kalesinden ağırlar. Bu olaylar yaşanırken Jaqen de Arya da Harrenhal’dadır, esirlerin armasında Glover hanesini gören Arya kuzeyli esirleri kurtarırsa onların kaleyi Amory Lorch’tan geri alacağını düşünür. Arya Jaqen’den onları kurtarmasını ister, Jaqen ilk başlarda reddetse de Arya’nın tehditleri sonucu bunu kabul eder. (3 isim hakkından birinde Jaqen’in ismini söylemekle tehdit eder)

Jaqen’in planları doğrultusunda Arya aşçıya Amory Lorch’un istediğini söyleyerek yüz kişilik çorba yaptırır. Büyük olan bir kazanı Arya ve Jaqen beraber taşır, diğer kazanları ise aşçının yanında çalışan Isırgan ve Rorge yüklenir. Zindan nöbetçilerine esirler için yemek getirdik diyen Arya nöbetçileri ikna eder ve esirlerin yanına iner. Zindanın aşağısında Amory’nin yerleştirdiği 8 adam bulunmaktadır. Jaqen, Rorge ve Isırgan nöbetçilerin yanına gidip ellerindeki sıcak çorba dolu kazanları nöbetçilere fırlatır, kalan nöbetçiler ise Jaqen ve Rorge tarafından öldürülür. Arya ve grubu tüm esirleri zindandan kurtarır fakat Robett Glover’ın zindandan çıktıktan sonra kurtarıcılarla konuşması işin aslını ortaya çıkarır. Kuzeylilerin esir düşmesi aslında Roose Bolton’ın planıdır, Roose Bolton Vargo Hoat ile yaptığı görüşmenin sonunda Harrenhal’ı almak için Vargo ile anlaşır. Karşılığında Vargo kuzeyli adamları esir kılığında Harrenhal’a sokacak ve beklenmedik bir vakitte Amory Lorch ve adamlarına saldırmak için onları serbest bırakacaktır. Ancak bunu Vargo Hoat’tan önce Arya Stark yapmıştır.

Kuzeyli adamlar dışarı çıktığında Cesur Dostlar bir anda kılıcını çeker ve Amory Lorch’un adamlarına saldırır, günün sonunda Amory Lorch Harrenhal’da çıplak bir şekilde dolaştırılır. Kale Roose Bolton’ın eline geçmiştir.

harrenhal_by_facepalmzz-d5nsej2

 

Bölüm 2 için: https://fantazya.org/bes-kralin-savasi-muharebeleri/

Yorumlar