Ana sayfa Game Of Thrones Beş Kralın Savaşı Özel Analiz: Savaşın Tarihi | Bölüm 1

Beş Kralın Savaşı Özel Analiz: Savaşın Tarihi | Bölüm 1

PAYLAŞ

Beş Kralın Savaşı'na Giriş

Beş Kralın Savaşı, Westeros'ta Targaryen hükmü bittikten sonra gerçekleşen en büyük ve önemli savaştır. Düşünün ki Yedi Krallık'ta, Westeros'ta, 5 tane kral ortaya çıkıp hak iddia ediyor ve savaşa girişiyor. Gerçeğe baktığımızda savaş yaklaşık 9 yıl sürüyor ve diyarda kaos ve düzensizlik patlak veriyor, diyarda süregelen kuralları ve hüküm süren insanları değiştiriyor. Devasa topraklar askeri birlikler tarafından yakıp yıkılıyor, lordlar ve kaleleri sonbaharda ağaçtan düşen yapraklar gibi düşüyordu. Büyük lordlar bile güvende değildi artık ve farklı bölgelerin azam lordları Westeros'a parça parça hükmediyordu.

İlk önce savaşın içindeki gerçekleşen olaylara detaylıca bakıp bu savaşı bir nevi tanımlayacağız. Ardından daha da detaylıca nedenlerini ve sonuçlarını analiz edeceğiz.

Muharebenin Tarihi

Beş Kralın Savaşı aslında giderek artan bir bölgesel çatışmadan ortaya çıktı ve patlak verdi. Eddard Stark Kral Eli görevini gerçekleştirmek için güneye, Kral'ın Şehri'ne geldiğinde Lannister Hanesi kendi güçlerine bir tehdit oluşabileceğini biliyordu. Ned Stark, gençliğinde olduğu gibi Robert'ı muzaffer dönemindeki gücünü kazandırmak için uyandırmalı, Kral'ın Şehri'nde Robert'a düşman güçleri -bunlar çoğunlukla Lannisterlar- uzaklaştırmalıydı. Tywin Lannister batıda savaşa, en azından o dönem için küçük çapta bir savaşa hazırlanırken Kralın Şehri'nde Cersei, Kral'ı öldürmek ve El'ini hapsetmek için bir plan oluşturuyordu. Tabii onlar bu olaylara Stark Hanesi'nin veliahtı Robb Stark'ın nasıl reaksiyon göstereceğini iyi hesaplayamayınca Tywin Lannister'ın savaş hazırlığı Batı Toprakları, Kuzey ve Nehirova savaşını başlatan hamle oldu. Stark ile Tully haneleri için ittifak zaten Catelyn Stark'ın kızlık soyadının Tully olması nedeniyle kaçınılmazdı.

Bundan sonra Catelyn, Tyrion Lannister'ı ''tutuklayınca'' işler iyice kızışıyor. Bu olay Lannister Hanesi'ne yapılmış bir saldırıydı ve cevap verilmeliydi. Tywin'in ufak planlarından biri de Nehirova'yı yakıp, yıkıp, yağmalayarak Ned Stark'ı yemleyip buraya getirmek ardından da onu tutsak etmekti. Tabii bu planı kimse aceleci Jaime Lannister'a söylememişti. Jaime, Ned'e saldırınca Tywin'in planı imkansız hale geldi. Bu sırada Tyrion da çok uzaklara götürülmüştü: Eyrie'ye.

Bu durumun sonucunda Lannister Hanesi'nin durumu hiç de iyi değildi. Lord Eddard Stark, işlediği suçlar yüzünden ''sahte şövalye'' Sör Gregor Clegane'i tutuklaması ve adalete teslim etmesi için Yıldırım Lordu Sör Beric Dondarrion'un başında olduğu bir birliği Nehirova'ya gönderdi. Bu görev başarılı olsaydı sonraki adım büyük ihtimalle Nehirova'ya olanlar yüzünden Lannister Hanesi'ni sorumlu tutmak olacaktı ki zaten öyleydi. Tywin de bundan sonra ordusunu topladı ve harekete geçti.

Beklenmedik Olaylar

Fakat Kral Robert Baratheon öldüğünde ve Kral Eli Eddard Stark esir düştüğünde krallıkta yapılan tüm eylemler durdu, durmak zorunda kaldı. Ned zindanlardayken oğlu Robb Stark kuzey ordusunu Kışyarı'nda topladı ve güneye, Nehirova'ya ilerledi. Başkentte Ned Stark'a saldırmasının ardından Jaime Lannister da şehri terk etti. Ardından Jaime, yaklaşık 15 bin adamıyla Lord Vance'in defansif pozisyon almak için kurduğu kampını yok etti ve bizzat kendisini öldürdü. Edmure Tully de kendi birliklerini Nehirova da topladı ancak ardından Jaime ile karşılaştı ve yenildi. Jaime de Nehirova'yı kuşattı. Nehirova'nın başında Tytos Blackwood vardı ve Edmure Tully esir düşmüştü.

Lord Tywin Nehir Toprakları'nın güneyine ilerliyor ve Tanrı Gözü'nden Yakut Geçidi'ne kadar ne kadar köy, kasaba varsa yakıp yıkıyor. Bu ilerleyişinde karşısına çıkan neredeyse her kale de düşüyor. Hatta önemli ve güçlü kaleler dahil, Kuzgunağaç Kalesi gibi. -Tytos Blackwood Nehirova'da kaldığı için kale başıboştu.- Tywin Harrenhall'a vardığında Leydi Whent'in kaleyi savunacak neredeyse hiç adamı yoktu çünkü Nehir Toprakları'nın çöküşü yanında ona bağlı askerleri de götürmüştü. Bu yüzden de kaleyi Tywin'e teslim etmekten başka şansı kalmamıştı. Tywin de burayı operasyonlarının merkezi haline getirdi. Bu sırada Tywin hala Robb'un Moat Cailin de olduğunu biliyordu ve ona sadece iki seçenek bırakmıştı: ya İkizler'den geçecek, ya da Yakut Geçidi'nden geçip doğuya yönelecekti. Lannisterlar'ın ana görevi bu iki yolu da bloke etmekti. Ve bunu yapmak için neredeyse Stark ve Tully güçlerinin toplamı kadar adamları vardı.

Askeri Yenilik

Robb Stark, ordusunu piyade ve atlılar olarak ikiye bölünce alışılmadık bir olaya imza attı. Bu askeri hareketten Lannister ordularının haberi yoktu. Piyade birliklerinin başındaki Roose Bolton, Üç Dişli Mızrak civarında Tywin Lannister ile Yeşil Çatal Savaşı'nda karşı karşıya geliyor ve ezici üstünlükle Tywin bu savaştan galip çıkıyor. Kuzeyin piyadelerden oluşan ordusu da kuzeyde daha güvenli bir bölgeye çekiliyor. Hemen sonra Tywin anlıyor ki, Robb'un ordusunun büyük bir kısmı Nehirova'ya ilerliyordu. Bu noktada Jaime kendine fazla güvenmesi yüzünden hataya düşüyor. Atlı birliklerinin bir kısmını Karabalık'a karşı kaybediyor fakat bulunduğu durumu tekrar gözden geçirmiyor. Ardından da Robb'un onun için kurduğu tuzağa bizzat düşüp Fısıltılı Orman Savaşı'nda sağlam bir yenilgi alıyordu.

Bu esnada Renly Baratheon Menzil'e, Yüksekbahçe'ye varıyor. Eddard Stark'ın hapsedildiği gece Kral Şehri'nden ona bunlara ısrarla teşvik eden Loras Tyrell ile birlikte kaçmıştı. Loras'ın kız kardeşi Margaery ile evleniyor ve kendini kral ilan etmişti. Mace Tyrell da onu destekleyerek Menzil'in tüm gücünü yani neredeyse rakipsiz olacak bu orduyu toplamaya başlamıştı.

Tywin, Nehirova'daki kuşatmayı rahatlatmak için oraya gitmeden Robb Nehirova'ya geliyor ve Jaime Lannister'ın 3'e ayrılmış kampına saldırıyor. Kuzey kampındaki birliklerin hepsi uykularında öldürülüyor, batı kampındakiler de nehiri geçmek isterken kaledeki Tytos Blackwood ve birlikleti tarafından saldırıya uğruyor ve öldürülüyordu. Bu sırada da Edmure Tully kurtuluyor. Güney kampı ise Sör Forley Prester tarafından organize edilip Batı Toprakları'na doğru kaçıyordu.

Bu anın önemi ise, artık Stark birlikleri ile Tully birlikleri birleşmişti. Tabii Roose Bolton'un emrindeki ordu hala kuzeye ve kuzey Nehir Toprakları'na geçişi koruyordu. Nehir Toprakları'ndaki birçok kale ufak Lannister garnizonları tarafından tutuluyordu ve Eddard Stark hala başkentte esirdi. Savaşta kimse yenişemiyordu. Bu noktada Cersei Lannister, Eddard Stark'ı Duvar'a göndererek Robb Stark ile olan savaşını bitirmeyi ummuştu. Nasıl olsa babasından başka savaşmak için bir nedeni yoktu Robb'un. Ve kimse Stannis Baratheon'dan bir kelime bile duymamıştı. Halbuki kimse onun boş bir şekilde oturacağını düşünmemesine rağmen.

Lannisterlar kendileri için en azından Tyrell ve Martell hanelerinin nötrlüğünü almıştı. En büyük düşmanları olarak Stark ve Tully hanelerini görüyorlardı ve bu ittifağa Arryn Hanesi'nin de katılma olasılığını göz önünde bulundurmaları gerekiyordu. Eğer bu ittifak gerçekleşirse düşmanarı yaklaşık 60-70 bin kişilik bir orduya sahip olabilirdi. Bu durumda da Tywin'in bir şansı kalmazdı. Fakat kimsenin bilmediği bir şey vardı: Petyr Baelish, Lysa Arryn'i elinde tutuyor ve onun askerlerini Robb'un birliklerine katmasına izin vermiyordu.

 

 

Yorumlar