Ana sayfa Game Of Thrones Beyaz Bıçak’ın Koruyucusu: Kurt İni

Beyaz Bıçak’ın Koruyucusu: Kurt İni

PAYLAŞ
Beyaz Bıçak'ın da içinde bulunduğu Kuzey haritası.

Bu yazıda Stark Hanesi’nin yüzyıllar boyunca Beyaz Bıçak’tan gelen saldırılara karşı inşa etmiş olduğu Kurt İni adlı kale hakkında bilgi vereceğim.

Kurt İni

Kurt İni, Kuzey’in Manderly Hanesi’ne ait olan kısmında bulunmaktadır. Her ne kadar artık yarı yıkık durumda olan kale bir hapishane görevi görmekte olsa da kökeni Beyaz Liman’ın kurulmasından çok eskilere dayanır. Kale Kuzey Kralı Jon Stark tarafından Beyaz Bıçak’ın ağzını denizden gelen saldırılara karşı korumak amacıyla inşa edilmiştir. Kuzey’in Starkları’nın kıyılarını korumak zorunda bırakan en büyük etken Arryn’lar ile aralarında geçen ve 3 Kız Kardeşler üzerinde hakimiyet kurmak amacıyla yapılan savaşlardır. Stark Hanesi bu kaleyi inşa etmiş ve yüzyıllar boyunca başarı ile savunmuştur.

Beyaz Bıçak’ın da içinde bulunduğu Kuzey haritası.

 

Kuzey Kralları Winterfell’i yönetirken onların oğulları, amcaları, kuzenleri de Kurt İni’ni makam olarak benimsemiş ve o bölgeyi koruyarak Kral’a hizmet etmiştir. İlerleyen dönemlerde Kurt İni’nin başına geçen Starklar, kaleyi kendi oğullarına bırakmaya başlayınca Stark Hanesi’nin yan dalları filizlenmeye başlamıştır. Daha sonra kendilerine Boz Starklar (Greystark) demeye başlayan bu soy, 5 asır boyunca kaleyi korumakta gayet başarılı olmuştur ancak o toprakları sadakatleriyle kazanan Boz Starklar, Bolton isyanında Starklara karşı ayaklanınca yok edildiler.

 

Boz Starklar’ın bölgedeki hükmü sona erince kale Manderly Hanesi’nin bölgeye yerleşmesine kadar pek çok kez el değiştirip durdu. Dul Kadın Gözcüsü’nün Flintleri kaleyi bir asır boyunca tutabildi. Daha sonra Sancağında çapraz şekilde duran iki anahtar bulunan Locke Hanesi kaleyi iki asır boyunca ellerinde tutmayı başardı. Onların ardından Slatelar, Longlar ve Ashwoodlar geldi. Kısacası kale yarı yıkık haliyle Manderlylere hediye edilmeden önce pek çok haneyi içinde barındırdı.

 

Kurt İni, Starklar’ın asırlar boyunca denizden gelebilecek saldırılara karşı bir çeşit ön karakol vasfıyla kullanmış olduğu bir kaledir. Doğal olarak birçok çarpışmaya tanık olmuştur. Bu çarpışmaların çoğunluğunda ayakta kalmayı başarsa da bazen bu çarpışmalar hezimetle sonuçlandığı zamanlar da vardır. Tarihte bu istilalardan 3 yerde bahsedilir. Bunlardan ilki: 3 Kız Kardeş adalarından gelen yağmacılar zayıf bir zamanda kaleyi ele geçirip Kuzey’deki üsleri haline getirdi ancak yeterince kuvvetli değillerdi.Hangi Kuzey Kralı olduğundan bahsedilmez ama Kral ordularını toplayıp kaleyi rahatlıkla geri almıştır. İstilalardan ikincisi Kuzey ile Vadi arasından geçen uzun savaşların yaşandığı döneme denk gelmektedir. Bu olay aslında istila değildir ama Stark Hanesi’nin tarihinde önemli bir yeri vardır. Yaşlı Şahin lakaplı Osgood Arryn ordularını toplayıp Kuzey’e Beyaz Bıçak üzerinden çıkarma yaptığında aşması gereken bir engel olduğunu biliyordu ve bu engel Kurt İni’nin kendisiydi. Ordularını Kuzey’in derinliklerine indirebilmek amacıyla kaleyi kuşattı ve ardından Osgood’un oğlu kaleyi yaktı.

 

İlerleyen zamanlarda, Kral Edrick Stark diyarını koruyamayacak kadar zayıf düştüğünde Basamak Taşı’ndan gelen köle tacirleri tutsak edinmek amacıyla kaleye saldırı düzenleyip başarılı oldular. Tacirler ele geçirdikleri insanlara çeşitli işkenceler uyguladılar az zaman sonra tutsaklarını denizin karşısına geçirmeye niyetlendiler ama şansları yaver gitmedi. Uzun ve zalim bir kış tüm kıtayı etkisi altına alınca Beyaz Bıçak tamamen dondu. Çok geçmeden kurt sürüsü tacirlerin tepelerine bindi. Tacirler, Zayıf Edrick Stark’ın öldüğünü ve yerine Buz Göz lakaplı Brandon Stark’ın geçtiğini acı bir şekilde öğrendiler. Kaleyi geri aldığında tacirleri işkence görmüş tutsakların ellerine teslim etti.

 

Yorumlar