Ana sayfa Middle Earth Filmler Beyaz Kule’nin Kaptanı Boromir

Beyaz Kule’nin Kaptanı Boromir

PAYLAŞ

Boromir, Gondor Vekilharcı olan Denethor II ve karısı Finduilas’ın en büyük oğludur ve Faramirin ağabeyidir. Gondor’da büyüklüğü ile tanınan bu yiğit Rohan’da bile ün salmış ve özellikle Eomer’in hayranlığını kazanmıştır.

Yüzük Savaşı Öncesi Boromir


Annesi Boromir henüz 10 yaşındayken hayata gözlerini yumdu ve babası Denethor II bu ölümle yıkılıp cani ve acımasız bir insana dönüştü. Boromir ise ona çok benziyordu ve onun gözü karalığına baktıkça kendini görüyordu.  Bu yüzden de Boromir’i her zaman Faramir’e tercih ediyordu. Denethor Faramir’i ezsede Boromir kardeşine her zaman sahip çıkıyor ve ona annesi gibi bakıyordu. Ona duygusal olarak çok bağlı olsa da sevgisini fazla göstermiyordu. Kendini halkına adayan Boromir Osgiliath’ın doğusu için yapılan savaşta Faramir ile sırt sırta köprü tahrip olana kadar savaştı ki birimlerinden tek kurtulanlar onlardı ve güvenli alana ulaşmak için Anduin nehrinde yüzmek zorunda kaldılar.

Yüzük Savaşı’nda Boromir:

 Babası Denethor’un emriyle Boromir, Minas Trith’ten Rivendell’e rüyasında kendisine ve erkek kardeşine verilen bilmeceyi çözmek için yola çıktı.

Bilmece ise şuydu:

” Kırılmış olan Kılıç’ı ara
Onu Imladris’te bulacaksın
Orada Morgul büyülerinden güçlü
Öğütler alacaksın
Göreceksin beliren alameti
Kıyameti haber verecek sana
Uyanacak Isildur’un Felaketi
Ve Buçukluk atılacak öne.”

 Boromir bu yolculukta Tharbad’ta atını kaybetti ve geri kalan yolu yürüyerek 110 günde bitirip Elrond’un Divanı’nın başlangıcına yetişti. Burada Gondor’un kendisini Mordor’dan nasıl koruduğu hakkında konuştu.  Konseydekileri Tek Yüzük’ün Gondor’a verilmesi gerektiği ve orada güvende olacağını söyleyerek ikna etmeye çalıştı. Ancak konsey, Tek Yüzük’ün Gondor’a götürülmesi konusunda aynı fikirde değildi ve tek güvenli yolun onu yok etmek olduğuna karar verdi. Boromir buna biraz bozulsa da onurlu bir asker olarak kardeşliğe katılmaya gönüllü oldu. Moria Madenlerinde yetenekli bir savaşçı olarak değerini kanıtladı ve Aragorn’a çok sayıda ork ve goblinle mücadelede yardımcı oldu.

Boromir Lothlórien’de:

Gandalf’ın kaybı ve kardeşliğin Moria’dan ayrılmasının ardından Boromir, Aragorn’un Lórien’e devam etme kararına karşı olduğunu ve güneye gitmenin daha iyi olduğunu savundu. Gondor’da anlatılan hikayelerdeki Galadriel’in büyüsünün onlara zarar vereceğine inanıyordu. Sonunda Aragorn onu elflerin yardım edeceğine ikna ettikten sonra gitmeyi kabul etti. Lórien’de Boromir’in, Galadriel’in aklını onun test etmesiyle hissettiği şeyden rahatsız oldu ve ondan şüpheleniyordu. Lakin burada bir elf pelerini ve altın bir kemer ile ödüllendirildi.

Kardeşlik Parçalanıyor:

Buradan ayrıldıktan sonra Boromir’in kafasını yüzüğü yok etme fikri irdeliyor ve bu fikre katılmıyordu. Çünkü Boromir eğer Sauron’u yenerlerse yüzüğün iyileştirici gücü ile Orta Dünyayı eskisinden daha güzel bir hale bürüyebileceklerine inanıyordu. Bu bağlamda defalarca Frodo’yu ikna etmeye çalıştı lakin Frodo defalarca onun sorularını geçiştirdi. Bu yüzden Boromir öfkelendi ve Frodo’nun üzerine yürüdü. Frodo yüzüğü taktı ve ormanın içinde koşarak kayboldu. Boromir yüzüğün lanetinin onu etkilediğini fark edip yüzüğe lanet ederek pişman oldu. Koşarak Aragorn’a ulaşan Boromir olanların bir kısmını anlattı. Aragorn onun her şeyi anlatmadığını bilse de konuyu irdelemedi. Kardeşlik dağılarak Frodo’yu aramaya koyuldu, Aragorn Sam’i korurken Marry ve Pippin’i de Boromir kolluyordu. Arama sırasında Merry ve Pippin onları yakalamaya çalışan bir grup Uruk-Hai’ye rastladı. Boromir onların yardımına geldi ve orkları oyaladı. Fakat daha fazla ork gelerek Boromir’i birçok okla ölümcül şekilde yaraladılar. Aragorn, onu Merry ve Pippin ile birlikte, bir ağacın altında can çekişirken buldu. Boromir öldükten sonra onu bir Lórien teknesine koyarak Rauros şelalelerine yolladılar.

LEGOLAS VE ARAGORN’UN BOROMİR İÇİN YAKTIĞI AĞIT

Bataklıktan, uzun otlar biten kırlardan, Rohan boyunca gelir,
yürür gelir batı yeli, gelir surlara erişir.
“ey gezgin yel, batıdan ne haberler getirdin bu gece bana?
selvi boylu Boromir’i gördün mü yıldız ya da ay ışığında?”
“yedi dereden, geniş boz bulanık sulardan geçerken gördüm onu;
gördüm boş topraklardan geçtiğini, derken kaybolduğunu
kuzeyin gölgelerine doğru. sonra hiç görmedim onu bir daha
belki kuzey yeli duymuştur Denethor oğlunun borusunu ama.”
“ey Boromir! yüksek surlardan bakıyorum batıya, uzaklara,
ama kimsenin yaşamadığı boş topraklardan çıkıp gelmiyorsun bu yana.”

kralların kapısından eser gelir kuzey yeli, aşar gürleyen şelaleleri;
kulenin etrafında çınlar berrak, soğuk borusunun sesi.
“ey kudretli yel, kuzeyden ne haberler getirdin bugün bana?
cesur Boromir’den haber var mı? çok vakit geçti gittiğinden bu yana.”
“Amonhen’in dibinde duydum narasını. nice düşmanla döğüştü orada.
yarılmış kalkanıyla kırık kılıcını yoldaşları taşıdı suya.
dik başı ve güzel yüzüyle dinlenmeye uzattılar vücudunu;
ve Rauros, altın Rauros şelalesi bağrına bastı onu.”
“ey Boromir! muhafız kulesi kuzeye bakacak bundan böyle
günler sona erene kadar, Rauros’a, altın Rauros şelalesine.”

Boromir’in Mirası

Kendisi, düşmanlarından bile saygı gördü ki Uglúk bile kendiyle güçlü savaşçıyı deviren Uruk – hai olarak övündü. Boromir’in ölümünden üç gün sonra erkek kardeşi Faramir cenaze teknesini Anduin’den aşağı inerken gördü. Gondorlu askerler Boromir’in boynuzunu bularak babasına getirdiler. Akli dengesini yitiren Denethor II boynuzu görünce defalarca ağıt yaktı.

Diğer yazılarımızı okumak için:
https://fantazya.org/category/middle-earth/

Bize katılın!
https://www.facebook.com/groups/yuzuklerinEfendisi/

Yorumlar