Ana sayfa Dizi / Film Bilim Kurgunun Ülkemizde Tanınmayan Yüzü: BSG

Bilim Kurgunun Ülkemizde Tanınmayan Yüzü: BSG

PAYLAŞ

 Orijinal serisi yıllar önce TRT’de yayınlanmış olsa da BSG ülkemizde kendisine Star Wars veya Star Trek gibi diğer bilim kurgu serileri kadar büyük bir kitle toplayamamıştır. Bundan dolayı sürekli geri planda kalmış birkaç seriden biridir. Orijinal serisi ve 2004 yılında yayınlanmaya başlayan yeni seri arasında bazı farklar olsa da ana konumuz gene de aynı. Şahsen orijinal seriyi tam anlamıyla izleme fırsatım olmadığı için bu yazıda sizlere 2004’de yayına başlayan seriden bahsedeceğim.

Büyük Göç;

Eski yazıtlara göre binlerce yıl önce Kobol’da tanrılar ile birlikte yaşayan 13 kabile vardı. Kobol’da ne olduğu bilinmeyen bir sorun patlak verir. Bunun sonucunda 13 kabile evlerini terk etmek zorunda kalırlar ve bu kabileler Kobol’dan ayrılıp kendilerine yeni bir yuva bulmak için uzayın derinliklerine yol alıyorlar. Yolculuğun başında 13. kabile diğer 12 kabileden ayrılıyor. Kalan 12 kabile ise uzun bir yolculuktan sonra Kobol’un 12 kolonisi adını verdikleri gezegenleri buluyorlar ve buraya yerleşip gelişmeye başlıyorlar.

İnsanlar binlerce yıl süren bir gelişimden sonra yapay zeka programlarını git gide geliştirmiş ve Centurion adını verdikleri ilk Cylonları yaratmışlardır. Centurionlar ilk başlarda güvenliği sağlama amaçlı yaratılmışlardı ancak zaman geçtikçe insanlar onları çeşitli işlerde kullanmaya başladılar. Yalnız insanların farkında olmadıkları bir şey vardı. Centurionlar kendi bilinçlerini kazanmışlar ve kendilerine yaptırılan bu işlerin kölelik olduğuna kanaat getirmişlerdir. (Bunun detaylarına girmeyeceğim. Yaratılışları ve bilinç kazanmaları hakkında daha fazlası için Caprica dizisini izlemelisiniz.)

Centurionlar

Cylonlar bilinç kazanmalarının ardından insanlara karşı bir ayaklanma başlattılar. Savaşta her iki tarafta ağır kayıplar alsa da öbürünü yenmeyi başaran olmadı. En sonunda Cylon’lar ateşkes isteğinde bulunup çatışmaları sona erdirdiler. Antlaşmaya göre Cylonlar, 12 koloniyi terk edip kırmızı hattın ilerisinde, uzayın henüz keşfedilmemiş köşelerinde kendi varlıklarını sürdüreceklerdi ve iki tarafta hattı geçmeyecekti. Ateşkesten sonra insanlar kırmızı hat da barış görüşmelerinin yapılması için bir istasyon inşa ettiler ve her yıl istasyona bir temsilci gönderdiler. Cylonlar ise hiçbir zaman gelmediler. Bizim hikayemiz ise Cylon savaşından 40 yıl sonra başlıyor.

Savaş Yeniden Başlıyor;

Cylon savaşından sonra 40 yıldan uzun süredir kimse Cylonlar’ı görmemişti. Ta ki serinin başladığı yıla kadar. Cylonlar, ani bir saldırı ile Kolonileri gafil avlamış ve insanlar ne olduğunu bile anlamadan bütün filolarını parçalamış, bütün büyük şehirlerini yok etmişlerdir. Kolonilere olan saldırıdan ise sadece yakında görevden alınacak olan ve 40 yıl önce ilk Cylon savaşında savaşmış Savaş Yıldızı Galactica ve içinde 50 binden biraz daha fazla insanı barındıran bir avuç sivil gemi kurtulmaya başarır.

Galactica ve sivil filo

Koloniler’i geri almak için umut kalmamıştır. Böylece hayatta kalmayı başaranlar bir karar verdiler. İnsan ırkı, atalarının binlerce yıl önce yaptıkları göçte bıraktıkları izleri takip edecek ve kayıp kardeşleri 13. kabileyi ve Dünya diye adlandırdıkları gezegeni bulacaklardır. Bu sırada da ellerindeki sınırlı kaynakları kullanarak peşlerinde ki Cylon güçlerini atlatmak zorundadırlar…

Yorumlar