Ana sayfa Dizi / Film Bilim Kurgunun Ülkemizde Tanınmayan Yüzü-2: Stargate

Bilim Kurgunun Ülkemizde Tanınmayan Yüzü-2: Stargate

PAYLAŞ

Roland Emmerich ve Dean Devlin imzalı ilk filmiyle 1994’te yayınlanan Stargate beyaz perde de beklenilenden daha fazla başarı elde etmeyi başarmıştır. Günümüzde bile yeni çıkacak olan her bölümü 10 dakikalık kısa bölümler ile devam etmektedir. Seri ilk filminden 3 yıl sonra ilk dizisi SG-1 ile uzun soluklu bir maratona başlamış ve günümüze kadar bilimkurgu evrenine toplamda 3 film, 3 dizi, 1 animasyon serisi ve çeşitli çizgi romanlar katmıştır. İlk filmi her ne kadar güzel olsa da şahsımca sonradan çekilen SG-1’de Richard Dean Anderson’ın oynadığı daha espritüel olan Albay O’Neill’ı, Kurt Russell’a tercih ederim. Belkide serinin bu kadar sevilmesinin ve devam etmesinin sebeplerinden biride ilk filmden sonraki dizi/filmlerde sürekli olarak mizah anlayışı olan bir karakterin varlığıdır.

Sg-1’de ilk filme gönderme

Stargate(1994):

Giza da yapılan kazı

1928 yılında Mısır’da yapılan kazı çalışmalarının ardından arkeologlar ne olduğunu anlamadıkları ve çalıştırmayı başaramadıkları bir alet bulurlar. Yıllar süren araştırmaların sonunda hükümet genç bir arkeolog ve dilbilimci olan Dr. Daniel Jackson’ı çağırır. Yaptığı çalışmaların ardından Daniel aletin üzerindeki işaretleri çözer ve Yıldız geçidini çalıştırır. -Yıldız geçitleri en temel anlatımıyla uzayda iki nokta arasında bir solucan deliği oluşturarak hızlı bir şekilde seyahat etmeyi sağlayan ulaşım aletleridir.-

Abydos

Geçidin çalışması ile birlikte Amerikan hükümeti öbür tarafta ne olduğunu öğrenmek için Albay Jack O’Neil önderliğinde bir ekip görevlendirir. Kahramanlarımız geçide adımlarını attıktan sonra kendilerini antik Mısıra benzeyen bambaşka bir gezegende Abydos’da bulurlar. Burada tıpkı kendileri gibi olan ama Tanrı Ra’nın zulmü altında ezilen insanlar ile karşılaşırlar. Abydos’da ki insanlar ile geçirdikleri zamandan sonra kahramanlarımız kendilerini Ra’ya karşı bir şeyler yapma zorunluluğunda hissederler.

 

Stargate SG-1:

3 yıl aradan sonra serinin ilk dizisi olan SG-1, 10 sezonluk uzun soluklu bir yapım olarak izleyicilerin karşısına çıkmıştır. Kendisi ülkemizde televizyon kuşağında TRT’de ilk bölümleri yayınlanmaktan öteye geçememiş bir yapımdır.

Ekibimizin ilk filmde ki görevlerini başarıyla yerine getirdikten sonra Stargate projesi sadece iki gezegen arası çalıştığı ve aşırı masraflı olduğu için rafa kaldırılmıştır. Ancak bir gün geçit çalışır ve Ra’ya benzeyen biri geçitten geçerek adamları ile birlikte, geçidi koruyan askerlere saldırırlar. Bu saldırıdan sonra Albay O’Neill ve ekibi ne olduğunu anlamak için geri çağrılır ve sorgulanırlar. İlk görevlerinde yaptıkları bazı şeyleri raporlarında saklayan ekip gerçekleri itiraf etmek zorunda kalırlar. Bu olayların ardından ekip saldırının ardında ki gerçeği öğrenmek için yeniden geçide adımlarını atarlar.

Serinin başta da bahsettiğim gibi Stargate Atlantis, Stargate Continuum gibi birkaç dizi/filmi bulunmaktadır. Anlattığım takdirde daha öncekileri izlemediyseniz spoiler olacak bilgiler yüzünden gerekse yazının çok uzayacağından dolayı onlara daha sonraki vakitlerde değinmeyi düşünüyorum.

Yorumlar