Ana sayfa Middle Earth Filmler Bilinen Maiar hakkında

Bilinen Maiar hakkında

PAYLAŞ

Bu yazımızda sizlere Valar’a Arda’yı şekillendirmede yardım eden tanrısal varlıklar Maiar’ı tanıtacağım. Hiç İstariler yani büyücüler dışında Maiar’ı merak etmiş miydiniz? İşte Maiar.

Maiar nedir?

Başları Valar’ın sancaktarı ve Manwë’nin habercisi Eönwë ve Varda’nın hizmetçisi Ilmarë idi. Maiar’ın her biri bir veya daha fazla Vala ile ilişkilendirildi. Örneğin, deniz ruhları olan Ossë ve Uinen, Ulmo’ya aitken, Orta Dünya’da Saruman olarak tanınan Curumo, Demirci Aulë’ye aitti. Diğerleri arasında, daha sonra Sauron olarak bilinen Aulë’ye ait olan Mairon da vardı. Orta Dünya’da Kahverengi Radagast olarak bilinen ve Yavanna’ya ait olan Aiwendil; ve Manwë ve Varda’ya ait olan Gandalf olarak bilinen Olórin de Maiar arasındandı. Mavi büyücüler Alatar ve Pallando, Vána ve Estë’ye hizmet eden Melian ve Balroglar da Maiar arasındadır.

Bilinen Maiar

Arien ve Tilion

Arien ve Tilion

”Ağaçların devrinde Arien Vána bahçelerinde altın çiçeklere bakar, onları Laurelin’in parıtlılı çiğ taneleri ile sulardı; Tilion Orome’ye refakat eden avcılardan biriydi ve gümüş bir yay taşırdı.

Arien ve Tilion Ay ve Güneş’in yol gösterici Maia ruhlarıdır. Arien Tilion’dan daha güçlü bir Maia idi. Melkor Arien’i kendi safına çekmek için uğraşmış ancak başarılı olamamıştır. Arien Melkor’a direnebilen bilinen tek ateş ruhudur.

Arien

”..Öylesine parlaktı ki Arien’in gözleri, Eldar bile güçlükle bakardı; Valinor’dan ayrılırken Valar gibi orada almış olduğu formu ve giysiyi çıkarıp attı üzerinden ve bütün ihtişamıyla parıldayan çırılçıplak bir alev oldu.”

Ilmarë ve Eönwë

Ilmarë, Eönwë, Varda ve Manwë

”..Valinorlu Maiar’ın kudretli olanları Ilmarë ve Eönwë idi, böyle geçerdi Kadim günlere dair anlatımlarda. Varda’nın odalığıydı Ilmarë ve Manwë’nin sancaktarı ve habercisiydi Eönwë; kollarındaki kudreti alt edecek çıkmamıştı Arda’da.”

Ilmarë ve Eönwë Silmarillion’un ilk versiyonlarına göre Valarindi olarak tanımlanmış, Manwë ve Varda’nın çocukları olarak belirlenmişlerdi. Değişen versiyonda Valar’ın çocuklarının olamayacağı belirtildi.

Ilmarë

Ilmarë Maiar’ın şeflerinden biri ve Kraliçe Varda’nın hizmetkârlarından biriydi.

Eönwë

Eönwë, tüm Arda’daki silahlarla en iyisiydi, ancak en güçlüsü olmasa da. Eönwë Valar’ın haber taşıyıcısı ve sancaktarıydı.

Ossë, Salmar ve Uinen

Ossë ve Uinen

”..Ossë Ulmo’nun tebaasındandı ve Orta Dünya’nın kıyılarına vurup yıkayan denizlerin efendisiydi…Uinen’di eşi, Denizlerin Hanımı; gökyüzünün altında uçsuz bucaksız serilen denizler boyunca uzanır, dağılırdı saçları…Ona yalvarırdı denizciler Ossë’nin hiddetini dindirip dalgaları yatıştırsın diye.”

Ossë

Ossë, Ulmo’ya ait bir Maia idi, ancak rüzgarları sever ve Orta Dünya’nın kıyılarını ve adalarını efendisinin derinliklerine tercih ederdi. Ruhunda bir miktar karanlık ve şiddet vardı, Melkor tarafından baştan çıkarılmasından sonra ve Ulmo’nun iradesine rağmen fırtınada hala öfkeli olmaktan hoşlanıyordu. Sadece eşi olan Uinen, vahşi dürtüsünü engelleyebilirdi.

Uinen

Uinen, Ossë’nin karısıydı. Ulmo’ya ait bir Maia idi, o Denizin Hanımı olarak bilinirdi. Uinen, denizde yaşayan tüm canlı ve bitkileri severdi ve korurdu. Kocası Ossë’nin azgın dalgalarını yatıştırabilir ve bunun için denizciler tarafından sevilirdi. Númenorlular tarafından Ainur arasında saygı görürdü.

Salmar

Salmar Ulmo’ya hizmet eden bir Maia idi. Ulumúri’yi efendisi için, denizin müziğini üreten büyük kabuğu yaptı.

İstari

İstari

İstariler Orta Dünya’ya güçleri Valar tarafından kısıtlanarak gönderilen Maialardı. Beyaz Saruman, Gri Gandalf, Kahverengi Radagast ve Mavi büyücüler Alatar ve Pallando.

Radagast

“Kahverengi Radagast! […] Kuş terbiyecisi Radagast! Basit Radagast! Aptal Radagast! Yine de, benim belirttiğim rolü oynayacak bir zekâsı vardı.”

Radagast Yavanna’ya ait bir Maia ruhuydu. Kendisi hayvanlara ve bitkilere karşı ilgiliydi. Bir süre, Mirkwood’un batı saçaklarındaki Rhosgobel’de, Büyük Nehir’deki Gladden Tarlalarının yakınında yaşadı.

Alatar ve Pallando

Mavi Büyücüler, Orta Dünya’nın en uzak bölgelerine Sauron’un iradesine itiraz etmek için gönderilen iki büyücüydü. Ancak kendilerinin kaderi bilinmemektedir.

Saruman

“Sana kim söyledi, kim gönderdi seni?”

Beyaz Saruman (Üçüncü Çağ, c. 1000 – 3019, 2019 yıl boyunca Orta Dünya’da bulundu), Üçüncü Dünya’da Valar’ın Elçileri olarak Orta Dünya’ya gelen Büyücüler’in (ya da Istari) ilk sırada geleniydi. Beyaz Konsey’in lideriydi. Sindarin’de adı “Beceri Adamı” anlamına gelen Curunír idi. Ancak kendisi sonradan Sauron’un sözlerine kanmış ve görevini unutmuştur.

Gandalf

“Gandalf, diğer ikisinden daha kısa boyluydu; ancak uzun beyaz saçları, parlak gümüş sakalı ve geniş omuzları, onu eski efsanelerin bilge kralları gibi görünmesini sağladı. ”

Gandalf, Üçüncü Çağ’da Valar tarafından Orta Dünya’ya gönderilen beş Istari’den biriydi. 3019 yılında, temel olarak başkalarını cesaretlendirerek ve bilgeliğini önemli zamanlarda dağıtarak yeteneklerini kullandı. Moria’da düştükten sonra, Gandalf, Beyaz renk cüppeli olarak Orta Dünya’ya döndü. Gandalf, Hobbitlere olan yoğun ilgisiyle dikkat çekiyordu.

Melian

Melian ve Thingol

”..Melian hem Vána’nın hem de Estë’nin hizmetinde bulunan bir Maia’dır, Lorien’dir yuvası, Orta Dünya’ya gelmezden evvel, Irmo’nun bahçelerinde çiçek açan ağaçlara bakardı. Gittiği her yerde bülbüller cıvıldardı Melian’ın etrafında.

Melian Valinor’da

Maia Melian, Lúthien’in annesi Elu Thingol’ün karısı ve Doriath Kraliçesi idi. Kendisi Doriath’ı korumak için Melian Kuşağı’nı yaratmıştır.

Balroglar

Gothmog

Gothmog , Kara Lord Morgoth’un baş hizmetkârlarından Sauron’unkine eşit bir dereceye sahip; Angband’ın kaptanı, Balrogların Efendisi ve Yüksek Komutanıydı. Kendisi Fëanor, Fingon ve Ecthelion’un ölümlerinde etkilidir. Ölümü Ecthelion ile birlikte şelaleden düşmesi sonucu olmuştur.

Durin’in Felaketi

Gazap Savaşı’ndan sağ kurtulmuş ve ardından binlerce yıl boyunca Dumanlı Dağların derinliklerinde uyumuştur. Uzun süren kış uykusundan sonra, Üçüncü Çağda Cüceler tarafından uyandırılmış ve Kralları olan 6. Durin’i katletmişti. Sonrasında ise Yüzük kardeşliği ile karşılaşmış Gandalf ile mücadelesi sonucu ölmüştür.

Sauron

Sauron Numenor’da

“Sauron […], efendisinden yalnızca daha az kötüydü, uzun zamandır bir başkasına hizmet etmişti, kendine değil.”

Yüzüklerin efendisi

Sauron, İlk Çağ öncesi ve sırasında Morgoth’un en büyük ve en güvenilir hizmetçisi idi. Aslen “Mairon” Aule’nin Maiası idi, Melkor’un safına katıldı ve “Gorthaur” olarak Beleriand Savaşlarında Morgoth’un teğmenliği yaptı. Bir kurt, bir yılan ve bir vampir şeklini alma yeteneği vardı. Sauron Melkor’dan sonra Karanlıklar efendisi lakabıyla Orta Dünya’ya kötülük saçtı. 3. Çağda yüzüğün yok edilmesiyle kendisi tamamen yok olmuştur.

Daha fazlası için bizi Instagram üzerinden takip edebilirsiniz 🙂

Kaynaklar

Morgoth’s Ring

Tolkien Gateway

Silmarillion

Yüzüklerin efendisi serisi

Hobbit

Yorumlar