Ana sayfa Harry Potter Kayıtlı ve Kayıtlı Olmayan Animaguslar!

Kayıtlı ve Kayıtlı Olmayan Animaguslar!

PAYLAŞ

Her insan ömründe bir kez bir hayvana dönüşmek istemiştir. Bu hayal Harry Potter evreninde büyücüler için bile büyük bir istek ama imkansız değil. Büyücü dünyasında hayvanlara dönüşen insanlara Animagus diyoruz.

Animaguslar oldukça güçlü ve Biçim Değiştirme dalında yüksek beceriye sahip insanlardır. Yıllar süren çalışmalar sonucunda seçemedikleri bir hayvana dönüşürler. Seçemezler çünkü Animagus olan büyücünün dönüşeceği hayvan o büyücünün kişiliğini yansıtır.

Patronus büyüsü yapabilen Animaguslar’ın genellikle yaptıkları ilk Patronus ile Animagus dönüşümleri aynıdır. Buradaki “ilk” kelimesine dikkat etmeliyiz. İlk çünkü Patronus büyüsü değişken bir büyüdür. Kişinin ruh halini yansıtır ve kişinin ruh haline göre değişkenlik gösterebilir. Animagus dönüşümü ise kalıcıdır her zaman o hayvana dönüşürler.

Animagus dönüşümüyle bir hayvana dönüşmüş insan ile asadan yapılan bir büyüyle hayvana dönüşmüş insanın arasında ince bir fark vardır. Animagus olan bir insan dönüştüğü zaman hem dönüştüğü hayvanın özelliklerine sahip olurken hem de insan özelliklerine sahip olur ve bilincini korur. Asa ile yapılmış bir büyüyle hayvana dönüşen insan ise hayvana dönüştüğü zaman tam olarak o hayvan olur ve insani özelliklerini koruyamayarak bilincini kaybeder. Gelin bunu kanıtlayalım. Çağlar Boyu Quidditch’in ilk sayfasını hatırlayın:

“Şimdiye kadar tasarlanmış büyülerin hiçbiri, büyücülerin insan bedenindeyken herhangi bir yardım almaksızın uçmalarını mümkün kılmıyor. Kanatlı yaratıklara dönüşebilen birkaç Animagus uçmanın keyfini sürüyor, ama onların da sayıları çok az. Biçim Değiştirme sonucu kendini bir yarasaya dönmüş bulan cadı ya da büyücüyse uçabilir, ama bir yarasanın beynine sahip olduğundan, daha uçmaya başladığı anda nereye gitmek istediğini unutacaktır.”

Animaguslar bakanlıklar tarafından yanlış bir şey yapabileceklerinden korkulduğu için kayıt altında tutulur. Eğer bir büyücü Animagus olduğunu bakanlığa bildirmezse bunun büyük bir cezası vardır; Azkaban.

Animagus olmak oldukça zor bir şeydi ve şu ana kadar bunu başardığını bildiğimiz yalnızca 9 kişi var. Bu 9 kişinin Animagus olmak için hep bir sebepleri vardı. Kiminin sebebini biliyoruz, kiminin bilmiyoruz. Kiminin nedeni mantıklı, kiminin nedeni mantıksızdı. Fakat emin olduğumuz bir şey var ki kimse boşu boşuna bu zorlu yolda başarıya ulaşamazdı.

Bilinen ve kayıtlı ilk Animagus; Falco Aesalon. Falco Aesalon Antik Yunan’da yaşamış bir büyücüdür. Onun zamanında bir kayıt sistemi olmasa da sonradan kayıt edilmiştir. Şu an bile Animagus olmak bu kadar zorken onun o zamanlar da Animagus olması büyük bir başarı ve onun bu başarıya ulaşması onu efsanevi bir kişilik haline getiriyor. Bu yüzden Çikolatalı Kurbağa Kartları’nda da yer alıyor.

Falco Aesalon’un Animagus’u bir şahindir ve Animagus olma nedeni daha güçlü olma isteğiydi. Daha önce de Animagus olan kişilerin dönüştüğü hayvanların kişiliklerini yansıttığını söylemiştik. Falco’nun Animagusu’nun bir şahin olduğunu düşünürsek daha güçlü olma isteğini oldukça doğal karşılamak mümkün ve oldukça hırçın bir kişi olduğu yönünde tahminler yapabiliriz. Falco’nun şahin olarak yaptıkları ise bilinmiyor. Umarım kötü yola sapmamışsındır Falco!

Falco_Aesalon

Bilinen ve sonradan kayıt edilmiş bir başka Animagus da Morgan le Fay, bilinen adıyla Morgana. Morgana Orta Çağ’da yaşamış bir kara büyücüydü ve oldukça güçlüydü. Avalon Adası’nın kraliçesi olan Morgana Animagus olmasının dışında da pek çok yeteneğe sahipti. Karanlık Sanatlar üzerine oldukça yetenekliydi ve bunun dışında çok iyi bir şifacıydı. Anlayacağınız o ki Morgana korkutucu bir kadındı!

Animagus olmasının nedeni büyük ihtimal Falco Aesalon gibi daha güçlü olmak istemesiydi. Morgana’nın Animagus’u bir kuştu. Böyle bir cadı için oldukça minik bir Animagus bence. Belki de yalnızca kötü yanları yoktu. İyi bir yanı vardı ve bu yüzden iyi bir şifacıydı ve Animagus’u bir kuştu. Ama gönlü karanlığa yenilmişti.

Morgana, efsanevi büyücü Merlin’e düşmandı. Aralarında neler geçti bilmiyoruz ama birçok olayda yer almış Morgana ile sık sık karşı karşıya geldiklerine emin olabiliriz. Morgana da efsanevi bir kişilikti elbette. Bu kadar güçlü bir büyücü de Çikolatalı Kurbağa Kartları’nda yer almayı hak ediyordu ve aldı da.

morgan-le-fay

Bilinen ve sonradan kayıt edilen Animaguslar’dan biri de Cliodna. Cliodna İrlanda’da, Orta Çağ’da yaşamış bir büyücüydü ve bir rahibeydi. Cliodna iyi niyetli bir hanım kızdı. Animagus olmasının yanı sıra usta bir simyacıydı ve iksir yapma konusunda becerikliydi.

Cliodna, Morgana ve Falco’nun aksine hayvana dönüşme yeteneğini oldukça iyi niyetli kullanmıştı. Cliodna’ya bağlı 3 sihirli martı vardı. Bu martılar sesleriyle hastalara şifa dağıtırdı. Dönüşümü bir martı olan Cliodna bu 3 sihirli martıya katıldı ve hastalara şifa dağıtmalarında yardımcı oldu.

İnsanlara yardım etme konusunda kusur etmeyen Cliodna, savaş gücüyle değil iyi niyeti sayesinde Çikolatalı Kurbağa Kartları’nda yer almıştı.

Cliodna_-_Chocogrenouille_HP2

Cliodne

Adrian Tutley kayıtlı Animaguslar’dan. Kendisi Uluslararası Animagus Sempozyumu’nun bir parçasıdır ve kendisini orada en deneyimli kişi olarak görüyor. Bu yüzden biraz ukala desek yanılmış olmayız.

Adrian Tutley anlaşılan Biçim Değiştirme’nin hayvanları ilgilendiren bölümüyle fazlasıyla ilgilenmiş. Sadece Animagus olup kendini hayvana dönüştürmemiş, aynı zamanda hayvanların farklı hayvanlara dönüştürüldüğü bir sergi açmıştır. Fakat bu serginin sonu kötü olmuştur. Afrika’da bulunan Uagadou Büyücülük Okulu’ndan bir grup öğrenci sergide bulunan çitaları fillere dönüştürmüştür. Tabi çitaların fillere dönüşmesiyle bir yaygara kopmuştur ve sergi mahvolmuştur. Bu olaydan sonra Adrian oldukça öfkelenmiştir. Kim olsa öfkelenmez ki? Uluslararası Büyücülük Konfederasyonu’na şikayet başvurusunda bulunmuştur. Tabi yaptığı şikayetten istediği sonucu aldı mı, bilmiyoruz.

Adrian Tutley kendini bir Gerbil’e dönüştürebilmektedir. Gerbil Afrika’da bulunan bir sıçan türüdür ve büyücülük dünyasında Gerbiller evcil hayvan olarak da kullanılır. Oldukça tatlı bir seçim.

Gerbil

Minerva McGonagall hepimizin tanıdığı ve kayıtlı bir Animagus’tur. McGonagall Biçim Değiştirme üzerine oldukça çalışma yapmış bir cadıdır. Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nda yıllarca Biçim Değiştirme profesörlüğü yapmış ve daha çok tanınmadan Biçim Değiştirme De Bugün dergisi tarafından “Umut Veren Kişi” ödülü almıştır.

Animagus’u bir tekir kedi olan Minerva’nın aynı zamanda Patronus’u da bir kedidir. Yazımızda daha önce bahsettiğimiz Patronus’u ve Animagus’u aynı olan kişilerdendir.

Minerva Animagus yeteneğini Hogwarts’ta kendinden önceki Biçim Değiştirme profesörü Albus Dumbledore’den öğrenmiştir. Animagus olma sebebi nedir bilmiyoruz. Büyük ihtimal Biçim Değiştirme’yle bu kadar ilgilenmiş bir büyücünün Animagus olma nedeni duygusal bir nedenden çok Biçim Değiştirme’de kendini daha da ilerletme isteğidir.

tumblr_mtw9a55EJW1sgjum7o1_500

8acd2cc87a6958054b5c5871223512fe

Harry Potter okurlarının bildiği ama bakanlıkta kayıtlı olmayan Animaguslar’dan biri de James Potter. James Potter Hogwarts’ta öğrenciyken Animagus olmayı başarmıştır. Bir öğrenci için oldukça büyük bir başarı doğrusu. Tabi bu başarının temeli oldukça duygusal.

James Potter, Kurt Adam arkadaşı Remus Lupin’in Kurt Adam olduğu geceler, Animagus olmayı öğrendiği diğer arkadaşları Sirius Black ve Peter Pettigrew ile Remus’a sahip çıkmak ve yalnız kalmamasını sağlamak için Animagus olmuştur. Bu 4 arkadaş beraber Çapulcular’ı oluşturuyor. Birbirlerine sıkı bir dostluk bağıyla bağlılardı. Ya da en azından James, Sirius ve Remus öyleydi. Diğerlerini kıskandıracak bir dostlukları vardı. Remus için zoru başarmayı dileyip Animagus olmaya çalışmak oldukça soylu bir amaç.

James’in Animagus’u bir geyik olduğu gibi aynı zamanda Patronus’u da bir geyiktir. Yani aynı McGonagall gibi o da Patronus’u ve Animagus’u aynı olanlar grubuna giriyor.

fhd007PRX_Robbie_Jarvis_001-300x251

Sirius Black’tan James Potter’ı  anlatırken de bahsetmiştik. Sirius Black’ta aynı James Potter gibi öğrencilik yıllarında Animagus olmayı başarmıştır ve Animagus olma nedeni arkadaşı Remus Lupin’e sahip çıkmaktır. O da Çapulcular’ın bir üyesidir.

Sirius’un Animagus’u bir köpektir. Animagus dönüşümü bir Ecel’e benzetilmiş ve Hogwarts’ta oldukça olaya sebep olmuştur.

young-sirius-black

Peter Pettigrew’den daha önce de bahsetmiştik. Peter Sirius, James ve Remus’la birlikte Çapulcular’ın üyelerinden. O da öğrencilik yıllarında Animagus olmayı başarmıştır. Animagus’u bir faredir ve korkak kişiliğini oldukça iyi yansıtıyor.

Peter Pettigrew Çapulcular’a yaptığı ihanetten sonra yıllarca Animagus halinde kalmış ve saklanmıştır. Bu yüzden onu Animagus’u en yararlı şekilde kullanan kişi olarak görebiliriz.

hp-peter2

MoonyProngsPadfootWormtailPM

İnceleyeceğimiz son Animagus Rita Skeeter. Rita bakanlıkta kayıtlı olmayan gizli bir Animagus ve Gelecek Postası’nda çalışan bir muhabir. Animagus olma isteği de bu yüzdendir. Çünkü Rita’nın Animagus’u bir böcektir ve insanları gizli gizli dinleyerek önemli şeyleri öğrenir. Örneğin Hagrid’in yarı-dev olduğunu öğrenmiş ve Gelecek Postası’nda yaptığı kötü niyetli haberlerle Hagrid’i depresyona sokmuştu.

Rita’nın Animagus’unun böcek olmasını düşünürsek kişiliğini tahmin etmek çok kolay. Aslında böcek olmak tam ona göre bir yetenek çünkü ona tam da istediği şeyi veriyor. Gizli ve iyi duyabildiği şekilde haber alabiliyor. Başka ne isteyebilirdi ki!

Tabi bu yetenek Rita’nın başına dertler de açmadı değil. Ateş Kadehi sırasında Hogwarts’ta gizli gizli dolanan Rita, serinin zeki kızı Hermione’ye bu yeteneğini fark ettiriyor ve yakalanıyor. Daha sonra da Hermione tarafından sık sık tehditlere maruz kalıyor ama hak etti.

Rita_skeeter1

c37--the-beginning

Yorumlar