Ana sayfa Edebiyat Bir Asimov Klasiği: Sonsuzluğun Sonu

Bir Asimov Klasiği: Sonsuzluğun Sonu

PAYLAŞ

“İnsanlığın daha yüksek așamalara gelebilmesi için büyük sınavlarla karşılaşması gerekir. Tehlike ve tedirgin güvensizlikten insanlığı daha yeni, daha yüksek zaferler kazanmaya iten bir güç doğar.”

Yepyeni bir yazıdan daha herkese merhaba. Uzun zamandır bilim kurgu kitabı okumuyordum. Kitaplığımda Isaac Asimov’un Sonsuzluğun Sonu kitabını görünce okumadan edemedim ve iyiki de okumuşum. Farklı bir hayal gücü ve kurgusu olan çok güzel bir kitaptı. Zaten okuyuculardan aldığı güzel yorumlar da bunun bir göstergesi. MonoKL Yayınları’ndan çıkan baskısını okudum ki aynı kitap daha önce [Sonsuzluğun Sonu, Cep Kitapları (1984), Evrenin Çanları, Altın Kitaplar (1985), Sonsuzluğun Sonu, MonokL (2015)] üç farklı yayınevinden çıkmış. 239 sayfalık bir kitaptı ve okurken çeviriden kaynaklı bir sorun yaşamadım. Gayet akıcı ve sürükleyiciydi. MonoKL Yayınları çok güzel bir iş çıkarmış ve yayınevinin diğer kitapları da incelenmeye değer.

Kitabın ana karakteri Teknisyen Harlan, kendi zaman çizelgesinden koparılmış bir sonsuz ve daha sonra yaptığı güzel çalışmalarla bir yöneticinin asistanı olduktan sonra teknisyen rütbesine yükseltilmiştir. Yaptığı çalışmalar ile kendini sürekli geliştirmiş ve kendine etkin bir yer edinmiştir. Zaman yolculuğu keşfedildikten sonra oluşturulan sonsuzluk biriminde zamana müdahale eden, duygusuz bir yaşam süren, sonsuzluk kurallarına sıkı sıkıya bağlı olan uzman bir teknisyendir. Harlan daha sonrasında ise başka bir zaman çizgisinde olan Noys’a aşık oluyor. Aslında ne oluyorsa bundan sonra oluyor ve bence macera asıl bundan sonra başlıyor. Kahramanımız kurallara, inandığı değerlere karşı bir sorgulama içerisine giriyor. Kurallara karşı geliyor ve hatta sonsuzluğu yıkmayı bile düşünüyor. Yazar okuyucuya bu aşk süreci içerisinde yaşananları büyük bir ustalıkla anlatmış. Ve okurken bir sonraki sayfada ne olacak diye düşünmeden edemiyorsunuz.

Kitabın sahip olduğu distopik evren o kadar muazzam hayal edilmiş ki okurken hiç bir hata ile karşılaşmıyorsunuz. Kitabın başlarında bilimsel anlatımın ağırlığı her ne kadar gözünüzü korkutsada zamanla alışıyor ve hikayenin içinde kayboluyorsunuz. Bu kitaptan sonra daha çok bilimsel ve fantastik eserler okuma kararı aldım. Asimov’u sevdim, hayal gücü inanılmaz.

Son bir bilgi olarak kitap 1987 yılında Sovyet yönetmen Andrei Yermash tarafından Konets Vechnosti adıyla sinemaya da uyarlanmış. Başrolde olan Harlan karakterini ise Oleg Vavilov canlandırmış. Imdb puanı 6,1. Ayrıca kitap Vakıf Serisi’nin kurucu kitaplarından birisidir.

*** Vakıf Serisi, Isaac Asimov’un en ünlü bilim kurgu serisidir. Vakıf Kurulurken (1991), Erişilmez Vakıf, Vakıf (1951), Vakıf ve İmparatorluk (1952), İkinci Vakıf (1953), Vakıf Çökerken (1982), Vakıf ve Dünya (1986). Vakıf Kurulurken kitabı diğer kitaplardan sonra yazılmıştır ve onları tamamlayıcı niteliği taşımaktadır.Orijinal Seri ilk 3 kitaptan oluşur. Asimov sonradan seriye başlangıç ve devam kitapları yazmıştır.

Bir sonraki kitap yorumunda görüşmek dileği ile hoşça ve kitaplarla kalın.

 

 

Yorumlar