Ana sayfa Middle Earth Filmler Bir Blind Guardian Şaheseri: Nightfall In Middle Earth

Bir Blind Guardian Şaheseri: Nightfall In Middle Earth

PAYLAŞ

Ünlü Alman power metal grubu Blind Guardian, 1998 yılında “Nightfall in Middle Earth” adlı bir konsept albüm yayınladı. İsminden de anlaşılacağı üzere albümün hikayesi Tolkien evrenine dayanıyor. Eğer Silmarillion’u okuduysanız ve “şu şaheserin konu olduğu şarkılar olsa da dinlesek!” diyorsanız bu albüm tam size göre. Hadi gelin biraz inceleyelim şu müzikal şöleni.

 

Öncelikle albüm kapağından başlamak istiyorum. Önde büyülü bir şekilde dans eden Lúthien, arkada ise tacında Silmariller ile uykuya dalmış olan Melkor. Beren ve Lúthien hikayesini bilen arkadaşlar eminim bu eşsiz albüm kapağından etkilenecektir.

 

Albüme müzikal açıdan bakacak olursak, şarkılarda genel olarak karanlık ve melodik bir hava hakim olduğundan “Somewhere Far Beyond” albümünü hatırlattığını söyleyebilirim. Albümün progresif bir yanı da var, özellikle Nightfall parçasının ilk dakikalarında hüzünlü bir hava hakimken şarkının sonlarına doğru savaş naraları atmaya başlıyorsunuz. Bu türe kulak aşinalığınız varsa demek istediğimi anlayacaksınız zaten. Hikayeyi hiç bilmeseniz bile size kendini yüzlerce kez dinlettirecek parçalara sahip bir albüm.

 

Hikayeye gelirsek: Albüm War of Wrath adlı Melkor-Sauron diyaloğu ile başlıyor. İsminden de anlayacağınız gibi parça son Beleriand savaşı olan Öfke Savaşı sırasında geçiyor. Bu epik girişten sonra geriye dönüş başlıyor ve kendimizi yüzyıllar öncesinde buluyoruz. Nightfall adlı parçada Ağaçlar’ın ışığı sönüyor, Silmariller çalınıyor, Finwë katlediliyor. Yani tam anlamıyla bir gece çöküyor Aman kıtasının üstüne. Yukarıda bahsettiğim gibi şarkının sonlarında gaza gelip küçük kardeşinizi dövmeniz mümkün.

 

Curse of Fëanor parçasında akraba katlini ve Ñoldor’un Orta Dünya’ya gelişini, Time Stands Still’de Fingolfin’in Melkor’a kafa atışını, Mirror Mirror’da ise Turgon’un saklı şehir Gondolin’i kurmasını dinleyebilirsiniz. Büyüsü bozulmasın diye ayrıntılarına girmiyorum. Ama bir iki satır yazı yazmadan geçemeyeceğim bir parça var: The Eldar. Metal müzik tarihindeki en başarılı balladlardan biridir bana göre. Piyano eşliğinde büyüleyici Hansi Kürsch vokali sizi Valhalla’ya çıkarıyor sanki. Şarkıda Finarfin oğlu Finrod’un, İnsan Beren için kendini feda edişini anlatıyor. Tabi şarkının sonunda gözünden süzülen bir kaç damla da cabası. Ben metal sevmem diyorsanız bile bu şarkı size çok şey katacak, emin olun.

 

Yazımı sonlandırırken şunu demek istiyorum, kulaklığınızı takın ve hiçbir parçayı atlamadan tüm albümü baştan sona dinleyin. Kendinizi Silmarillion’un içinde gibi hissedeceksiniz.

 

Ve son olarak: ” Kuzey Rüzgarlarına Asla Güvenmeyin ve Dostlarınıza Sırtınızı Asla Dönmeyin.”

Yorumlar