Ana sayfa Dizi / Film DİZİ ÖNERİLERİ #1- BİR CAMELOT EFSANESİ: MERLIN

DİZİ ÖNERİLERİ #1- BİR CAMELOT EFSANESİ: MERLIN

PAYLAŞ

BİR CAMELOT EFSANESİ: MERLIN
Tür: Fantastik, Macera, Dram
IMDb: 7.9
Benim Puanım: 8.6
Merlin dizisini hepimiz duymuşuzdur. Hatta belki çocukluk yıllarımızda çoğumuz gerek Star TV’de, gerek CNBC-E kanallarında bu fantastik diziyi izlemişizdir. Ben şimdi bu yazımızda sizlere bu muhteşem diziyi anlatmak isterim.
Başrollerini Colin Morgan ve Bradley James’in paylaştığı Merlin dizisi 2008 yılında BBC kanalında yayınlanan ilk bölümüyle seyircilerle buluştu.

 

Dizinin başlangıcı bir büyücünün idam edilmesi ile başlıyor. Bunun nedeni Camelot Krallığı’nın büyücülere düşman olmasıydı. Başrolümüz Arthur’un babası Uther Pendragon kral olarak tüm büyücülerin öldürülmesi emrini vermiştir. Arthur ise bu kararı pek onaylamamaktadır. Merlin ise bildiğimiz üzere büyücüdür ve Camelot Krallığı’nın göbeğine gelir. Orada bulunan tıp uzmanlarından biri olan Gaius’un yanına yardımcı olarak kaleye gelir. Hemen ilk bölümden dizide Merlin kötülükler ile uğraşmaya başlar. Henüz ilk bölümde Arthur’un hayatını kurtarır ve Arthur’un yaveri olur. Böylelikle uzun bir dostluk ve uzun bir macera başlar.

*Dostluktan kastın bu muydu? Demenize gerek yok. İlk bölümlerde malesef her ikisi de böyle :D*

Tabi bahsetmeden geçmeyelim. Arthur’un bir üvey kız kardeşi var. Yani kralın kızı. Bu kızın yani Morgana’nın dizi için kilit isimlerden biri olduğunu söylemek gerekir.

*İlk bölümden Morgana*

Dizi genel olarak büyücülerle ilgili olduğu için her türlü fantastik şeylere dizide rastlayabiliyoruz. Fantastiklikten bahsetmişken John Hurt gibi bir efsanenin seslendirdiği her bölüm karşımıza çıkan ejderhadan da bahsetmek gerekir. Ejderha genelde hep Merlin’e yol gösterip, onu nasıl kötülüklerden koruyacağı konusunda bilgilendirir. Tabi dizinin ilerleyen bölümlerinde ejderhanın rolü sadece bununla kalmayacak.

*İlk bölümden Merlin ve ejderha*

Kısaca bir özet yapmak istedim. Umarım yararlı olmuştur. Yaz için biraz olsun sizi kedere boğacak dizilerden kaçmak istiyorsanız Merlin dizisini kesinlikle izlemenizi öneririm. Gerek yan karakterleriyle, gerek Merlin ve Arthur dostluğuyla, gerekse bazen bizi güldürecek esprileriyle Merlin dizisinin yaz ayı için listenizde olmasını isterim. İyi seyirler.

*Dizinin ana karakterlerinin olduğu tatlı bir fotoğraf. Soldan sağa; Morgana, Gwen, Merlin, Arthur, Kral Uther, Gaius.

Yorumlar