Ana sayfa Dizi / Film Bir Gününüzü Bile Almayacak 4 Mini Dizi Önerisi

Bir Gününüzü Bile Almayacak 4 Mini Dizi Önerisi

PAYLAŞ

Kimi zaman uzun dizi izlemek istemeyiz, sıkabilir veya üşenebiliriz, bazen ise yeni bi diziye başlamadan önce araya sıkıştıriyim dersin veya boş bi günüzü doldurmak isteyebiliriz vs vs… Bu gibi durumlarda devreye girecek 4 tane kısa, ama bir o kadar sağlam mini dizi önerisiyle karşınızdayım.

And Then There Were None(2015)

Tür: Gizem, Suç, Dram
Bölüm Sayısı: 3 / Toplam 3 saatten az

“Gizemlerin kraliçesi” Agata Christie’nin aynı isimli kitabından(Türkiye’de On Küçük Zenci olarak geçer) uyarlanan ve Game of Thrones’tan tanıdığımız Charles Dance, incelemesini yaptığımız Black Sails’tan tanıdığım Toby Stephens gibi isimlerin yer aldığı dizi birbirini tanımayan 10 kişinin gizemli bi ev sahibi tarafından bir adaya davet edilmesini ve aralarından birinin gizemli bi katil tarafından öldürülmesiyle ortaya çıkan “Katil kim?” gizemini anlatıyor.
Güzel bir yönetmenlik sonucu ortaya çıkan sanatsal sinematografi ve güzel oynuculuklarla desteklenmiş bu güzel uyarlama size hem derin bir karakter ile, gerilimli ve gizemli bir üç saat yaşatmakla kalmayıp size müthiş bir dizi zevki sunacaktır. Muhteşem sonu ile diziye hayran kalacaksınız.
Son olarak imdb’si 8.0 olan bu diziye benim kişisel puanım 8.4.

Battlestar Galactica (2003)


Tür: 
Bilim Kurgu, Aksiyon
Bölüm Sayısı: 2 / Yaklaşık 3 saat

“İnsanlar Cylon’ları yarattı. 12 Kolonide hayatı kolaylaştırılması için yaratılmışlardı. Bir gün geldi ve Cylon’lar efendilerini öldürmeye karar verdi. Uzun ve kanlı bir mücadeleden sonra ateşkes ilan edildi. Cylonlar sahiplenebileceği farklı bir gezegene yerleştiler. Uzakta bir noktada, insanların ve Cylonların toplanıp diplomatik ilişkisini sürdürebilecekleri bir uzay istasyonu inşa ettiler. Koloniler topluluğu her sene bir subay yolladı, ama Cylonlar kimseyi yollamadı! 40 yılı aşkın süredir kimse onlardan haber alamıyor.”

Temel konusu yukardaki gibi olan, bilim kurgu tarihinde önemli bir yere sahip olan bu serinin hem izleme sırasına başlangıcı olan bu mini dizimiz Edward James Olmos, Mary McDonnell gibi kendini sinemada kanıtlamış ve çeşitli ödüller kazanmış/aday olmuş kişileri kadrosunda bulunduruyor.
Biraz klasikleşmiş bir konusu olsa da yılına göre bir TV dizisi için sağlam efektler ve çekim teknikleri ile beraber güzel oyunculuklarla süslenmiş kaliteli bir aksiyonu gözler önüne seriyor. Yaratılış, evrim ve başkaldırış üzerine olan felsefesiyle(ana serideki ise çok daha geniş) size hem aksiyonlu, seyir zevki yüksek ama kesinlikle boş olmayan bi dizi izleme imkanı sunuyor. Tabi ilginizi çekersede devamı olan dizisine de başlayabilirsiniz.
Son olarak imdb puanı 8,6 olan bu diziye benim puanım 8,7.

Generation Kill (2008)

 

Tür: Savaş Draması
Bölüm Sayısı: 7 / 8 Saat Yaklaşık

Tarihin en iyi dizisi olarak kabul gören The Wire’ın senaristleri Ed Burns ile David Simon’un senaryosunu yazdığı ve HBO’nun yayımcılığını üstlendiği bu mini dizimiz Amerika’nın 2003’teki Irak İşgalinin ilk 21 gününü anlatıyor.

Askerlerin yaşamını olabilecek gerçekçi ve samimi şekilde yansıtan Generation Kill, görsel efektleriyle size güzel bir seyir zevki sunup, gerçekçiliğiyle eğlendirip, kimi zaman hüzünlendirerek size muhteşem bir dizi deneyimi sunacaktır. Eğer bu 4 mini dizi arasından birini seçersemde en iyisi olarak bunu öne çıkarırım.
Son olarak 3 Emmy ödülü olan ve imdb’de 8,6 puan ile 123. sırada bulunan bu diziye benim puanım 8,9.

Jane Eyre (2006)

 

Tür: Romantik, Dram
Bölüm Sayısı: 4 / Yaklaşık 4 saat

Üstte tanıttığımız “And Then There Were None” dizisinde yer alan Toby Stephens ile Luther’dan bildiğimiz Ruth Wilson’un başrollerde olduğu dizimiz, Charlotte Bronte’nin başyapıtı niteliğindeki aynı isimli kitabından uyarlanmış ve zorlu bi çocukluk geçirerek öğretmen olan, sonrasında ile Mürebbiye olarak bir malikanede işe başlayan Jane Eyre’i anlatıyor. Jane Eyre öğretmen olmayı başarmıştır ve dediğim gibi Bay Rochester’ın evinde mürebbiye olarak işe başlamıştır. Zamanla yakınlaşmaya başlayan Jane Eyre ile Bay Rochester’ın arasında ise büyük bir engel vardır; Rochester’ın herkesten gizlediği akıl hastası eşi.
Genel olarak çoğu kişi bu türe önyargılı davransada önyargılarınızı kırabileceğiniz, izlemesi zevkli, yeri geldiğinde etkileyici, aynı zamanda da akıcı bir dizi zevki yaşatacaktır size.
Son olarak imdb puanı 8,4 olan bu diziye benim puanım 8,1.

Yorumlar