Ana sayfa Edebiyat Bir Hesaplaşma Kitabı: Masalından Göçen Kuş

Bir Hesaplaşma Kitabı: Masalından Göçen Kuş

PAYLAŞ

“Susturdum saatlerin tik-tak gevezeliklerini. İçinde annemin fotoğrafı olan saate kıyamadım bir tek. Duvara astım öylece. Polis beni arıyor olsa da susturmadım annemin sesini. Polise vermez annem beni. Rakamlarını neden mi kazıdım? Annemi kurtarmaya yeminim vardı. Rakamlar babamdı.”

Bu aralar ki ruh halimden ötürü okuduğum kitaplar beni çok etkiliyor. Sanırım yaş ilerledikçe daha duygusal olmaya başlıyorum. Kim bilir belki de iyi bir şeydir… Ve sizlere bu yazıda bahsedeceğim “Masalından Göçen Kuş” isimli öykü kitabı da bu kitaplardan birisi oldu. Yazar Hanife Altun’un ilk kitabı, ilk göz ağrısı. Gerek yazım dili gerekse hissettirdikleri ile size duygusal bir ziyafet yaşatacak, son derece başarılı, kısa öykülerden oluşan ama her öyküde birbirinden farklı hayatlar barındıran dolu dolu bir eser.

Kitap yirmi üç kısa öyküden oluşuyor. Bakmayın kısa olduklarına. Her birinde aşka, sevgiye, hayallerimize, özlemlerimize, mutsuz hatıralarımıza, hayal kırıklıklarımıza dair dile getirilememiş birçok his var. Bir bakmışsınız Cemil’in Eda’sının yanağında ki çukurlarda bulmuşsunuz kendinizi, bir bakmışsınız Hasan ile Nurcan’ın iç yakan hikâyesinin içindesiniz. “Hoşça Kal Anne” isimli öyküde içiniz yanacak, “Hulohop” isimli öyküde masum çocukluk aşkının tam ortasında kalacak, “Nurcan Saçlarını Kısacık Kestirmiş Anne” isimli öyküde ise Hasan’ın feryadına ortak olacaksınız. Yazar aynı zamanda yaşamın zorluklarına, toplumsal sorunlara, yok olmaya yüz tutmuş aile bağlarına dair birçok kanayan yaraya da parmak basmış.

Öykülerde yaşayacağınız sevincin ve hüznün karşınıza hangi satırlarda çıkacağını hiç anlayamayacağınız gizemli bir anlatım söz konusu. Birbirinden sıcak bu öykülere sarılmaktan alı koymayın kendinizi. Okuyun ve her birinin yüreğinizdeki etkilerine, size yaşattıklarına, ruhunuza işlemelerine şahit olun. Yazarın da dediği gibi herkesi en az kendiniz kadar seveceğiniz güzel günler görmeniz ümidi ile hoşça ve kitaplarla kalın. :))

Masalından Göçen Kuş, Hanife Altun, Nota Bene Yayınları, 119 sayfa

Yorumlar