Ana sayfa Star Wars Bir Kötü Adam Olarak Darth Vader

Bir Kötü Adam Olarak Darth Vader

PAYLAŞ

Darth Vader’ın ne kadar büyük bir popüler kültür öğesi olduğu yıllardır gözler önünde. Hakkında yapılan esprilerin, “caps”lerin, şakaların haddi hesabı yok. Televizyon programlarında dahi Vader kostümü giyerek bizi güldürenlerin sayısı çok fazladır. Star Wars gibi bir serinin böylesine önemli bir karakterinin bu kadar ikonik bir konuma gelmesi elbette ki şaşırtıcı değil, ancak hepimizin unuttuğu bir şey var: Bir zamanlar Darth Vader’ın nasıl korkutucu ve gizemli biri olduğu.

Şimdilerde Darth Vader’ın hikayesini inciğine cıncığına kadar biliyoruz. Hatta nasıl doğduğu hakkındaki teoriler almış başını gidiyor. Bölüm I-II-III sayesinde onun bir İsa göndermesi olduğunu da biliyoruz. Çocukluğunu, Jedi eğitimini, savaşta yaşadıklarını, karanlık tarafa neden geçtiğini… Hatta Vader hakkında yapılmış psikolojik bir araştırma dahi var, Vader’ın psikolojik durumunu anlatan ve özetleyen… Anakin Skywalker böylesine bir karakter oldu ve karanlık tarafa geçerken neler düşündüğünü dahi biliyoruz.

Ve öfkeyle bağırıyor ve seni yok eden gölgeyi ezmek için Güç’e ulaşmaya çalışıyorsun. Ama artık eskiden olduğun gibi değilsin, yarım makinesin, kör olmuş bir ressam, sağır olmuş bir bestekarsın. Gücün nerede olduğunu hatırlıyorsun, fakat dokunabildiğin tek şey o gücün anısı oluyor. Ve dünyaları yok eden öfken ile, etraftaki droidleri patlatıyorsun, ekipmanları ve masayı eziyorsun. Ve sonunda, gölgeye dokunamıyorsun bile.
Ve sonunda, yapmak bile istemiyorsun.
Ve sonunda, sahip olduğun tek şey gölge oluyor.
Çünkü, gölge seni anlıyor, gölge seni affediyor, gölge seni bir arada tutuyor:
Ve, ateş gibi kalbin ile, kendi alevinde yanıyorsun.

Anakin Skywalker olmak böyle bir şey, sonsuza dek…

Anakin.

Ancak takvim sayfalarını biraz geriye doğru çevirdiğimizde bu durumun hep böyle olmadığını görüyoruz. Özellikle 1977-1983 arasında, yani Star Wars Klasik Üçlemesi’nin yayınlandığı dönemlerde. Şimdilerde bizim teknolojik açıdan burun kıvırdığımız Bölüm IV, o zaman için akıl almaz derecede büyük bir olaydı. O dönemde Star Wars’u izlemiş tanıdıklarınız varsa, size anlatsın, ben bizzat –başta babam olmak üzere- pek çok kişiden dinledim. Darth Vader o zamanlar korkutucu bir adamdı. gerçekten korkutucu bir adamdı. Düşünün, bir anda devasa, siyahlara bürünmüş, ne olduğu belli olmayan, nefes sesi odada yankılanan, kalın sesli, acımasız bir varlık beliriyor ve adının Darth Vader olduğunu görüyorsunuz. Hikayesi belli değil. Kim olduğu bilinmiyor. Darth Vader’ın gerçek adı olup olmadığı bile belli değil. Bir de bunu o zamanın en iyi filmlerinden biri olarak görülen bir yapımın içinde, sinemada, hayal edin.

İzlerken tebessüm ettiğimiz Vader & Obi-Wan düellosu bile o zamanlar izleme şansına erişenler için çok başka bir boyutmuş gerçekten de. Yine o dönemde izleyenler bilirler, o düello bir kılıç dansından, dövüşün kendisinden ziyade diyaloglar, duygular ve geçmişe açılan pencereler içerir. Kılıç düellosunun kendisi, evet pek güzel olmayabilir, ancak önemi epey büyüktür. Yine, o dönem izleyicileri ise büyük bir coşku ve heyecanla izlediklerini de söylüyorlar.

Buradan da asıl değinmek istediğim konuya gelmek istiyorum. Geniş bir pencerenin önünden bakıldığında Darth Vader kötü bir adam gibi gözükmese de aslında ne denli bir “kötü adam” olduğunu o dönemin şartlarında değerlendirmek mümkün. Çünkü o sırada izleyenler, Vader’ı gördüklerinde (ve de Bölüm V’te, Imperial March’ı duyduklarında) geriliyorlar ve ister istemez korkuya kapılıyorlardı. Tabii bu korku filmlerdeki gibi bir korku değil, o tarz bir şeyden bahsetmiyorum. Vader “göz korkutucu” bir faktör. Baskı altına alıcı ve gerginlik veren biri. Müziği ve nefesi buna yeterken, bi de üstüne üstlük Bölüm V’teki o karanlık atmosferi düşünün, Vader’ın ne kadar da gergin bir karakter olduğunu böylelikle anlamak mümkün oluyor.

Böylesine bir karakter, bununla birlikte gizemli. Gizemi harika bir şekilde ortaya çıkmış olsa da, o gizemli durum her zaman açıklanmış durumdan daha iyidir. Mesela Lost gibi dizileri düşünelim, o bütün gizem yerli yerinde dururken her şey daha güzeldi. Ya da yakın bir örnek verelim, Kylo Ren karakterini beğenmiş olsanız da olmasanız da, Bölüm VII’nin ilk fragmanından sonraki havası hiçbir yerde yoktu. Tamamen gizemli, kukuletalı, yeni ve havalı bir ışın kılıcına sahip biriydi. Vader da buna benziyor.

kylo1

Bu sebeple gelmiş geçmiş en iyi kötü adamlardan birine haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Darth Vader’ı bu sebeple basit görmemek gerekiyor. Ve “kötü adamın iyi adamın babası çıkması” durumunu literatüre kazandırması da cabası açıkçası.

Yorumlar