Ana sayfa Dizi / Film Bir Silmarillion Filmi Nasıl Olmalı

Bir Silmarillion Filmi Nasıl Olmalı

PAYLAŞ

      Geçen günlerde sevgili dostum Elrond, bir Silmarillion filminin ihtimali ile ilgili güzel bir yazı kaleme almıştı ve benim de şahsi fikrim bir Silmarillion filminin kesinlikle çekilmemesi gerektiğinden yana olsa da, Tolkien’in Legendarium’uyla senelerdir ilgilenen biri olarak eğer bir film yapılsaydı bu nasıl bir film olmalıydı sorusunu kendimizce yanıtlamaya çalıştık.

Öncelikle Silmarillion bazı yerlerde detaylardan yoksun bir kitap. Yüzüklerin Efendisi Üçlemesi ve Hobbit kitapları beyaz perdeye aktarılabilecek kitaplar olsa da Silmarillion pek bu tarzda bir kitap değil ve maalesef ki detay konusunda bazı sıkıntılar çekiyoruz. Çünkü bu eser Tolkien’in bizzat yayımladığı bir eser değil, oğlu Christopher sayesinde Üstat’ın ölümünden sonra Yaratılış’tan Birinci Çağ’ın sonuna kadar uzanan bir esere sahip olabildik. Tolkien’in notlarını ve çalışmalarını düzenleyen bir eser olduğundan tamamlanmış halini asla göremeyeceğiz üzücü olsa da elimizdekilerle yetiniyoruz elbette ki.

Öncelikle kitaptan filme uyarlamalar sırasında karşılaşılacak sorunları nasıl halledebileceğimizi düşünmek lazım. Detay olmayan yerlerde Silmarillion dışındaki diğer kitaplara yönelmek durumundayız. Bunun en iyi örnekleri de History of Middle-earth adındaki 12 ciltlik serinin birkaç kitabı. Kayıp Öyküler 1 ve 2, Morgoth’s Ring, War of the Jewels, Peoples of Middle-earth gibi kitaplar İlk Çağ hakkında paha biçilmez bilgiler sunuyorlar, Silmarillion’da biraz detaysız kalmış Gondolin’in Düşüşü’nün Kayıp Öyküler-2’deki bilgilerle detaylandırılması gibi yollara gidilerek bazı detay açıkları kapatılabilir. Geri kalan detay açıklarını da yazarlar kendileri tamamlamak zorundalar. Örnek vermek gerekirse Dagor Aglareb detaysız bırakılmıştı ve filme uyarlanması için savaştaki detayların kitaptaki karakter ve olay profiline bağlı olarak senaristler tarafından yazılması gerekecek.

Gelelim filmin nasıl olması gerekliliğine:

Silmarillion: Ainulindalë

ainulindale

Tüm başlangıçların anlatılacağı, Valar’ın hikayelerine yer verileceği bir film. Her şey Üçüncü Çağ’da, Gandalf’ın, hayattaki Kardeşlik üyeleriyle, Gondor’un salonlarından birinde, yani henüz Valinor’a gitmedikleri bir arada, Yaratılış’ın Öyküsü’nü anlatmasıyla başlayabilir. Güçler Savaşı biraz soyut bırakılarak (öyle bir savaşı anlatmak sıkıntı olur, ayrıca çok da detay olmadığından o savaşı elden geldiğince buğulu bırakmak daha iyi olacaktır) Elflerin Büyük Yolculuk’u ve Melkor’un serbest bıraklması da anlatılarak hikaye bitirilebilir

Silmarillion 2: Fire’s Soul (Ateşin Ruhu) (Aslında Blind Guardian’ın Nightfall şarkısı da tam buraları anlattığından filmin adı Nightfall da olabilir)

feanor6

Eldalië prenslerini tanıdığımız. Silmarillerin yapıldığı, Melkor’un kötülük tohumlarını ektiği ve en sonunda Silmarillerin çalındığı, Fëanor’un konuşmasını yapıp yolculuğa çıktığı ve Akraba Kıyımı’nın gerçekleştiği bir film olabilir. Fëanor’un gemileri yakmasıyla veya Dagor-nuin Giliath’la bitebilir.

Silmarillion 3: Return of the Exiles (Sürgünlerin Dönüşü)

Fingolfin'in varışı
Fingolfin’in varışı

Film Dagor-nuin Giliath’la ya da Fingolfin’in karşıya geçişiyle başlayıp, Dagor Aglareb’le bitebilir. İki savaş da aşırı detaya sahip değil (Bir tek Dagor-nuin-Giliath’ın sonunda Fëanor’un balroglarla olan savaşı çok önemli).

Silmarillion 4: Spring of Beleriand (Beleriand’ın Baharı)

Azaghal: Biliyorum Elfler uzundur ama lordum, sizin boyunuz gülünç... Maedhros: Ben de tanıştığıma memnun oldum.
Azaghal: Biliyorum Elfler uzundur ama lordum, sizin boyunuz gülünç…
Maedhros: Ben de tanıştığıma memnun oldum.

İnsanların uyanması, Ñoldor’la kaynaşmaları, cücelerle olan ilişkiler, festivaller, planlar, Gondolin’in kurulması, Melkor’un ufak tefek ork birliklerini Beleriand’a yollaması ve Gondolin’le ilgili önemli şeyler falan anlatılabilir. Aredhel’in Maeglin’le Gondolin’e dönmesine kadar pek çok şey burada anlatılacak. Melkor’un Ani Alev Savaşı’nı başlatmasıyla bitecek.

Silmarillion 5: The Sudden Flame (Ani Alev)

Morgoth ve Fingolfin
Morgoth ve Fingolfin

Tüm dehşetiyle bir Ani Alev Savaşı izleyebiliriz. Ardından Fingolfin ve Melkor’un epik bir düellosunu seyredebiliriz. Savaşın devamında Maedhros’un topraklarını ilk alan lord olduğundan bahsedilir Silmarillion’da, bu ve Hithlum bölgesinin geri alınışı gösterilebilir. Film, Maedhrosun Angband’a yapılacak bir saldırı planını kardeşlerine anlatmasıyla biter.

Silmarillion 6: Lay of Leithian (Leithian Destanı)

beren and luthien

Beren ve Lúthien’in Hikayesi anlatılır.

Silmarillion 7: Unnumbered Tears (Sayısız Gözyaşı)

sayısız gözyaşı savaşı2

İsminden de belli zaten. Başlarında Tuor’un hikayesi ve Gondolin’e gelişi anlatılacak. Sonrasında Maedhros’un Birliği’nin kuruluşunu izleyeceğiz ve filmin büyük kısmı doğal olarak Sayısız Gözyaşı Savaşı’na ayrılacak, her detayıyla. Hatta savaşa girmeden Húrin’in evden ayrılışından falan da kesitler görebiliriz.

En uygunu filmin Húrin’in “Aurë entuluva!” çığlıkları arasında bitişi olur kuşkusuz ki.

Silmarillion 8: Narn i Chîn Húrin

turin and beleg

Húrin’in Çocukları’nın Hikayesi anlatılır. Húrin’in karısının elinden tutarak günbatımını izlemesiyle biter. Morwen’in hikayesi de sona erer ve Húrin’in kendini engin denizlere bıraktığından bahsedilir.

Silmarillion 9: Thousand Caves (Bin Mağara)

sons of feanor1

Doriath’ın yıkılışı ve İkinci Akraba Kıyımı ile ilgili olacak. Gondolin’in düşüşünün tohumları atılacak. Gondolin’den kesitler bol bol izleyeceğiz ve Doriath’ın yıkılışı etkiletici bir şekilde anlatılmalı.

Silmarillion 10: Dead Winter Reigns (Ölü Kış Hüküm Sürüyor)

tuor, idril ve earendil -after fall of gondolin-

Gondolin’in Düşüşü’yle başlayacak. Ecthelion’la Gothmog’un düellosu, Glorfindel’le Balrog’un düellosu vb. pek çok detaya girilecek. Burada özellikle Kayıp Öyküler’den bolca yararlanılacak. Devamında Üçüncü Akraba Kıyımı’nı izleyeceğiz ve Eärendil’in Yolculuğu’na şahit olacağız. Film Eärendil’in Valar’la konuşmasıyla ve savaş kararı alınmasıyla bitecek

Silmarillion 11: War of Wrath – The West Wind (Öfke Savaşı – Batı Rüzgarı)

Öfke Savaşı sırasında Finarfin
Öfke Savaşı sırasında Finarfin

Öfke Savaşı’nın ilk perdesi. Valar Ordusu’nun Eönwë’nin sancağı altında karaya çıkışından başlayarak kırk sene süren büyük bir macare özetlenecek. Büyük çarpışmalar göreceğiz. Baş karakterler Eönwë, Fianrfin ve Ingwion (Ingwë’nin oğlu) olabilir. Kırk senenin sonunda Sirion Geçidi’nin sonunda alınması, savaşın Anfauglith’e taşınmasıyla devam edecek ve Morgoth’un Ancalagon’u ve ejderha güruhunu salışıyla sona erecek.

Silmarillion 12: War of Wrath – The Winged Fury (Öfke Savaşı – Kanatlı Öfke)

ancalagon the black

Öfke Savaşı’nın devamı anlatılır. Batı Ordusu’nun geri çekilişini izleriz, Eärendil kritik bir zamanda yardıma yetişir ve Ancalagon’la olan muazzam savaşını seyrederiz. Ancalagon düşünce Batı Ordusu’nun hücumu resmedilir ve Angband’ın içinde Morgoth, Sauron’a kaçmasını ve sonsuza dek onun hizmetkarı olmasını emreder. Sauron gizli geçitlerden geçerek kaleden uzaklaşır. Melkor esir edilir ve boşluğa atılır. Bundan sonra Maedhros ve Maglor’un üzücü kaderlerine şahit oluruz. Silmariller ellerini yakar, Maedhros intihar eder, Maglor Silmaril’i denize atar. Film, Sauron’un derinliklerdeki karanlık yolda intikam yeminleri ederken sona erer.

Ayrıca izlemek isteyenler güzel bir Silmarillion Fan Yapımı Fragman için buraya tıklayabilirler.

Yorumlar