Ana sayfa Game Of Thrones Dizi Bir Taraf Değiştiren: Frey’lerin İsim Köküne Dair Teori

Bir Taraf Değiştiren: Frey’lerin İsim Köküne Dair Teori

PAYLAŞ

Fantazya’ya, daha doğrusu Fantazya’nın bu yepyeni ve çok ilginç yazısına hoş geldiniz. Sizinle bu yazımda, ilk başlarda iticiliğiyle, sonrasında ise yaptığı büyük kalleşlikle hepimizin nefretini bolca kazanan, lanet, illet, hain dede Walder Frey’in hem ilk ismini hem de aile ismini, aile boy yazar George R. R. Martin’in nereden esinlenmiş olabileceğine dair teorimi paylaşacağım. Game of Thrones dizisinin dördüncü sezonuna, dizinin uyarlandığı kitap serisi A Song of Ice and Fire’ın üçüncü kitabı olan A Storm of Swords’a dair heves kaçırıcı materyal (bkz: spoiler) içerebilir. Sonra bize patlamayın, ona göre.

Şimdi, teorimi anlayabilmek için ilk olarak biraz eskiye, 13. Yüzyıla dönmemiz gerekiyor. Yani, Kuzey Mitolojisinin etkin olduğu yıllara. Bu ailenin ismi olan Frey, ki bazı kaynaklarda Freyr olarak da geçebilir, mitolojide güzel havanın, gün ışığının, bolluk bereketin ve doğanın tanrısıdır. Ölümlülere ‘’barış ve keyif’’ dağıttığı söylenir, tam da Walder Frey’in Robb Stark’la anlaştığı barış gibi. Ve buna ek olarak, ‘’Walder’’ isminin kökeni, bir Anglo-Sakson, kuvvetle muhtemel Alman ismi olan ‘’Wald’’a dayanır, ki bu isim de ‘’orman yakınında yaşayan, doğayla barışık’’ anlamlarına gelir, tam da tanrı Frey gibi.

Şimdi, buraya kadar teori size desteksiz ve tesadüf gibi görünebilir, fakat Aesir-Vanir savaşını ele aldığımızda fikrinizin değişeceğine eminim. Fakat ilk önce, konuyla ilgili bilgisi olmayanlar için Aesir ve Vanir nedir ondan bahsedelim.

İskandinav Mitolojisinde, tanrılar iki kabileden birine mensuptur. Ya kudretli savaş, şan, gardiyanlık gibi işlere bakan Aesir’ler (örnek: Thor, Odin, Tyr, Heimdall) ya da doğa, denizcilik, bereket ve güzellikle ilgilenen Vanir’ler. (örnek: Njord, Frey, Freyja) Bir zaman, bu iki kabile arasında bir savaş patlak verir. Savaşın nedeni uzun ve karışık o yüzden çok girmeyeceğim fakat genel hatlarıyla, Walder Frey’in ihanetinin nedenine benzeyen politika ve kız meselesi. Savaşta iki taraf yenişemeyince birbirlerine yardımcı ve rehin olsun diye kendi kabilelerinden birkaç kişi yolluyorlar, ki Aesir’lerden Vanir’lere verilen tanrılar Hoenir ve Mimir. Hoenir, biraz saf birisi fakat Mimir ile beraber çok muhteşem fikirler verip her derde deva olabiliyor. Fakat dediğim gibi, biraz saf ve zamanla, Vanir’ler Mimir olmadan Hoenir’in aptal olduğunu anlıyor. Bu onları çok sinirlendiriyor ve ‘’Bu ne biçim iş, bozuk adam yollamışsınız lan!’’ diyerek Mimir’in kellesini kesip Asgard’a yolluyorlar.

walder-frey

Şimdi, bu olayı Walder Frey’in yaptığı işe uyarlarsak, Robb Stark Walder Frey’e olan yeminini bozduğunda, Robb’u, bütün ordusunu ve meclisini biçip kılıçtan geçiriyor. Fakat ne Mimir, ne de Starklar burada sona ermiyor, (dizide olmayıp kitapta olan bir şey var burada, dikkat) Catelyn Stark, Leydi Taşyürek olarak, Mimir ise Odin’in araya girmesiyle sadece kafa olarak yaşamına devam ediyor. Dikkat edeceğiniz üzere Leydi Taşyürek parçalanmış yürüyen bir ceset ve doğru düzgün konuşamıyor bile, Mimir’in ise bedeni yok. Ayrıca Leydi Taşyürek, Sancaksız Kardeşlik’e, yani onu diriltenlere liderlik ediyor. Mimir ise Odin’e yani onu dirilten kişiye rehberlik ediyor, sorunlarını çözüyor.

Şimdi, yazıda anlatılanları özetleyelim.

Frey, İskandinav Mitolojisinde doğa tanrısı. Walder Frey bu ismi taşıyor. Walder’ın kökeni ise doğayla iç içe anlamı taşıyan başka bir isim.

Frey bir Vanir. Vanir’ler kendilerine yardım/kar vaadi ile gelen bir misafirin getireceği kârı beğenmeyip onu öldürüyor. Bizim Walder Frey ise Stark’ları bitirerek Lannister’lar tarafından cömertçe ödüllendiriliyor, yani savaş riskini göze almadan daha çok kâr ediyor.

Vanir’ler tarafından öldürülen misafir ölümden geri geliyor, kendini ölümden geri getirene rehberlik yapıyor. Walder Frey tarafından öldürülen başka bir misafir yani Catelyn Stark, o da ölümden geliyor, kendini ölümden getirenlere rehberlik yapıyor.

Yani demem odur ki, Walder Frey ismini ve soyismini, İskandinav doğa tanrısı Frey’den alır.
Sürç-ü lisan etmiş isek, spoil yapmış isek affola. Bir başka yazımızda görüşmek üzere.

Yorumlar