Ana sayfa Diğer Fantazya DC Comics Birds of Prey – Yırtıcı Kuşlar incelemesi

Birds of Prey – Yırtıcı Kuşlar incelemesi

PAYLAŞ

Tam adıyla Birds of Prey: And the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn Türkçe adıyla Yırtıcı Kuşlar: Ve Muhteşem Harley Quinn, DCEU evreninin son filmi olarak vizyonda yerini almaya başladı. 2016 yılında vizyona giren Suicide Squad filmi ile ilk kez tanıdığımız Harley Quinn’in, o film sonrası yaşantısından bir kesit sunuyor. Yeni bir evren oluşturma işine başarısız başlayan DC, acaba bu zamana kadar sahip olduğu şeyleri bir kenara bırakıp, temiz bir başlangıç yapar mı dedikoduları üzerine, o evrenin bir parçası olan bir film ile izleyici karşısına çıkması ilginç bir adım olsa da aslında güzel bir işe imza atıldığını da es geçmemek gerek.

Suicide Squad izleyenler, filmin sonunda Joker’in Harley Quinn’i kurtardığını görmüştür. Birds of Prey’in başlarında Harley doğumundan Joker ile ayrılığına kadar olan süreci kısaca özetliyor. Ardından asıl filmimizin içeriğini anlattığı olay örgüsüne geçiyoruz. Filmin net ve uzatılmayan bir hikayesi var. Bunun yanında Harley, Deadpool’u andıran yapısı ile filmin en renkli karakteri. Yetişkin izleyici sınırı olması sebebiyle de çok fazla ölüm, vahşet ve aksiyon sahnesi var. Aslında filmden ilk çıktığımda bana çok gelmesede şöyle bir düşündüğünüzde ciddi bir zaman aralığı, bu tarz aksiyon sahneleri ile geçiyor. 

Aksiyon sahneleri bayağı başarılı…

Biraz Tarantino havası yok değil hani. Yer yer John Wick, bazen Tarantino, bazen de Deadpool izliyor havası hissettiriyor. Ama bu oralardan araklamaktan çok kendi tarz ve havasında oluyor. Bu yüzden izlediğiniz filmden beklediğinizi alıyorsunuz. Karakter tanıtımlarında tam olmamış dediğiniz yerler olacak. Lakin, hikayenin net ve kısa havası bu karakter tanıtım sahnelerine de yansıdığı için, bence bu haliylede fazlasıyla gideri var. Hani size beyin yakan, öyle gülmekten kendinizi alamayacağınız yada aksiyon ile gözlerinizi ayıramayacağınız bir hikayeden ziyade, hepsinden yerinde ve tadında bir karışım sunan, kendine has, bence iyi bir film sizleri vizyonda bekliyor. 

Oyunculuklar da gayet başarılı. Ewan McGregor, Black Mask ile bence güzel bir kötü olmuş. Filmin kadrosunda öyle göze batan bir şey çok dikkatimi çekmedi. Hani konuşmaların yada filmin ilerleyişi içinde bazı yerler biraz durağan gelmiş olsa da ardından gelen aksiyon bekleyişi tamamlıyor. Bu filmden kimsenin çok bir beklentisi olmamıştı. Bu yüzden belki de gişede çok başarılı olmayacak. Filme gitmeden yada izlemeden eleştiren de olacak. Ama gereksiz uzatılmayan kısa ve öz hikayesi ile başarılı bir işe imza atılmış. Harley Quinn’in kendine has ve garip dünyasından bir kesit izlemek bence eğlenceliydi. 

Rotten Tomatoes‘de 6,92 eleştirmen puanı ve %87 Tomatometer skoru alan filmin IMDB puanı ise 6,6. Metascore’u ise 60. Benim filme puanım 7. Beklentim yüksek olmayışı filmi beğenmemin bir sebebide olabilir. Hani Deadpool vari yapımları seven biri iseniz, Birds of Prey sevmemeniz için hiçbir aksi neden göremiyorum. Bu yüzden bu hafta sonu takviminiz için birşeyler arıyorsanız, sinemada filme bir şans vermenizi önerebilirim. 

Fragman

Yorumlar