Ana sayfa Diğer Fantazya Marvel Black Panther

Black Panther

PAYLAŞ

O bir kral. O bir Avenger. O bir-eski-koca. O Black Panther. Hazır geçtiğimiz günlerde Civil War’u izlemişken ve Black Panther’ı doya doya görmüşken bir de karakteri tanıtalım da tam olsun dedik.

 

48110588.cached

Black Panther  1966 yılında Stan Lee ve Jack Kirby tarafından yaratılmış ve ilk görünümünü de aynı yıl Fantastic Four #52’de yapmış bir karakterdir.  Çizgi roman evrenlerindeki ilk zenci kahramandır.  Rağbet görünce Jungle Action adında kendi solo serisine sahip olmuJungleaction23ştur.

 

Orijini diğer çoğu karakter gibi deney veya belirli bir güç değildir. Wakanda Kralı T’Chaka’nın zeki ve eğitimli oğludur.  Wakanda Afrika’da yer alan ve Vibranium’un kaynağı olan çok çok zengin ve gelişmiş bir ülkedir.

Royal_Palace_of_Wakanda

Kral T’Chaka bu maddeyi ele geçirmeye çalışan Ulysess Klaw tarafından öldürülür ve T’Challa bununla baş edebilmek için Amerika’ya gidip Avengers’tan yardım ister. Devamında da Avengers üyesi olur ama devamlı bir üye değildir. Zaman zaman veya ihtiyaç duyulması halinde takıma katılan bir üye olmuştur. Ülkesinin iyi yöneten ve dış ülkeleri sevmeyen Wakanda’yı dıştan öğrendiği tekniklerle de yöneten T’Challa, X-Men üyesi Storm ile de yaptığı evlilikle tahtını sağlamlaştırmış ve kendine bir kraliçe edinmiştir.

1119724-black_panther_and_storm

İkili kısa bir süre için Fantastic Four’a da katılmıştır. T’Challa’nın aynı zamanda Illuminati ekibinin bir üyesi olduğunu görürüz. Iron Man, Reed Richards, Professor X, Beast-Xavier ölünce katıldı-, Namor, Black Bolt ve Doctor Strange’in de yer aldığı bu gizli oluşum dünya hakkındaki kararları alıyorlardı. Yani Tanrı rolünü yapıyorlardı.

New_Avengers_Illuminati_Vol_2_1_Textless

Genel hikayeler dışında-World War Hulk, Secret Invasion, Doomwar, Civil War-genelde olaylar içinde pek yer almaz. Bunun sebebi de; kendisinin bir olaya dahil olması ükesini de işin içine katabilmekteydi. Ama Secret Invasion ve Infinity gibi işgal hikayelerinde çoğu yer düşerken Wakanda’yı savunmayı hep başarmıştır. Doomwar’da ise bizi ve Doctor Doom’u kahederek değerli maddeyi inaktif hale getirerek kurtarabilmiştir ülkesini. Avengers vs X-Men hikayesinde ayrı tarafları seçen Storm ve Panther’ın evlilikleri de bu olayla son bulur. Namor’un Wakanda’yı yıkmasından sonra Storm özür dilemeye çalışsa da T’Challa kesindir. Sonrasında tahtı kız kardeşi Shuri’ye bırakır ve Necropol’e çekilir. Secret Wars’a kadar uzayan bu süreçte Necropol olayların merkezi olacaktır. Black Panther 2016 All-New All-Diffirent’ta da kendisine solo bir seri bulmuştur.

black-panther-marvel

Karakterin geçmişi ve yer aldığı olayların kısa özeti budur. Şimdi de güçlerine geçelim.

Güçleri nedir?

Black Panther süper güce sahip değildir. Ama çoğu süper güce sahip meta-insanı da yenen biridir. Üstün atletik yetenekleri vardır. Bir çok dövüş sanatında uzmandır. Çok zekidir. Üstün bir stratejist ve bilim adamıdır. Refleksleri adının hakkını verir. Kısaca teknik bir dövüşçünün olabileceği en üst noktadadır. Kendisinin süper güçleri yoktur ama kostümü için aynı şeyi söyleyemeyiz. Kostüm tamamen Vibranium’dur. Aynı şekilde Vibranium teçhizatları da vardır.-EMH izleyenler bilir.-Zekası asıl olarak bu karakterin kilit noktasıdır bence. Marvel Zombies hikayesinde bir kol ve bir bacak yitirmesine rağmen kurtulup üzerine de çocuk sahibi olabildiğine göre saygı duyulacak biri yani. Ama illa bir güç eklemek gerekirse kendisi büyüden etkilenmez. Bunu da zamanında Bast’la iletişimi koptuğunda birleştiği başka bir tanrıya borçludur.

TV ve Sinemada Black Panther

Chadwick_Boseman_Deauville_2014

Captain America: Civil War filminde Chadwick Boseman’ın canlandırdığı karakter hepimiz açısından süperdi.

12809641_241517712854412_8859744961270625141_n

Keşke böyle yapaydınız ya la.

Sadece “Barnes benim!” nidalarıyla körcesine intikam aramasına anlam veremedim filmde. Abicim bu adam asarım keserimlerle intikam aramaz ama sonuçta çok tuttu karakter. 2018 yılında da kendi solo filminde göreceğimi Black Panther’dan beklentimiz yüksek. Televizyonda ise Ultimate Avengers 2 adlı fos bir animasyonda ve ölmeden izlemenizi önerdiğim Earth’s Mightiest Heroes çizgi serisinde görürüz. Hele seslendiren James C. Mathis bu kadar mı yakıştırır sesini karaktere.

Bonus:Jack Kirby’nin ilk Black Panther tasarımı. 😀

Coal_tiger

Yorumlar