Ana sayfa Dizi / Film Blade Runner 2 Geliyor!

Blade Runner 2 Geliyor!

PAYLAŞ

1982 yapımı Riddley Scott’ın yarattığı efsane film Blade Runner’ın, uzun süredir çekilmesi planlanan ikinci filminin hazırlıkları sürüyor. Oyuncu kadrosu gitgide şekillenen filmin yönetmen koltuğunda Denis Villeneuve oturacak. Bu aynı zamanda Denis Villeneuve’nin ilk defa bir bilim kurgu filmi yöneteceği anlamına geliyor. Geçtiğimiz aylarda ilk filmde Rick Deckard karakterini canlandıran Harrison Ford ile anlaşıldığını duyuran Ridley Scott, yardımcı oyuncu tercihini de Ryan Gosling’ten yana kullandı. Ridley Scott diğer oyuncu tercihi ise Natalie Portman’dan yana kullanmak niyetinde. Natalie Portman’ın projeye sıcak baktığı ise söylentiler arsında fakat hala bir anlaşma sağlanabilmiş değil.

Ridley Scott’un devam filmi için, ilk filmin başrol karakteri canlandıran Harrison Ford’u ikna çabaları o kadar uzun sürmüştü ki, artık Ford’tan vazgeçme noktasına gelinmişti. Hatta devam filmi için ilk filmden bağımsız bir film yapılması fikri oraya atılmıştı. Fakat son görüşmeler sonucunda Ford’a ikinci filmin senaryosunun gönderilmesiyle, Ford senaryoyu okur okumaz öyle beğendi ki bekletmeden imzayı attı. Harrison Ford’un “şu ana kadar okuduğum en iyi film senaryosu” açıklamasını yapması film hakkında ki beklentileri en üst seviyeye çıkarmış durumda.
İlk filmin senaristleri Hampton Fancher ve Michael Green ile birlikte uzun süredir bu film için hazırlanan Ridley Scott, filmin çekimlerine Temmuz ayında başlanacağını açıkladı. Filmin 2018 yılında gösterime girmesi bekleniyor.

harrison-ford-and-ridley-scott Harrison Ford ve Ridley Scott

1982 yılında gösterime giren ve büyük ilgi gören Blade Runner gelecekte geçen, karanlık bir dünyayı anlatmaktadır. Matrix başta olmak üzere birçok filme ilham veren bir yapım olmakla beraber ciddi hayran kitlelerine sahiptir. 1982 yapımı ilk film hakkında bilgi sahibi olmayan okurlara, filmin geçtiği evreni kısaca özetlemek gerekirse; Geleceğin dünyasında insanlara tıpatıp benzeyen ve köle olarak kullanılan replicant adı verilen robotlar üretilmiştir. Bu robotlar köleliğe karşı başkaldırıp isyan etmişler ve bunun sonucu insanoğlu büyük zarar görse de bu isyanı kanlı bir biçimde bastırabilmiştir. Film bu isyan sonrasında şekillenen dünyayı anlatmaktadır. İsyan sonrası replicantların Dünya’ya girişi yasaklanmıştır. Bir şekilde Dünya’ya girmeyi başaranların ise, Dünya hükümetine bağlı çalışan bir nevi kelle avcıları olan “Blade Runner” isimli avcılar tarafından avlandığı bir evrende geçmektedir. Replicantlar görünüş olarak insandan farksızdırlar. Tek farkları kas güçlerinin insanlardan çok daha fazla olmasıdır. İnsanalrı ve replicantları ayırt etmek için Voight-Kampff isimli bir göz testi uygulanmaktadır. Filmin ana hikayesi böyle bir evrende geçmektedir.

Filmin hikâyesine gelirsek; Sıkı denetlemelere rağmen Dünya’ya 6 replicantın girdiği istihbaratı alınır. Bu replicantlardan sadece 4 tanesi hayattadır. Film, hayatta kalan bu 4 replicantı bulabilmek ve avlayabilmek için görevlendirilen Rick Deckard isimli “Blade Runner”ın başından geçenleri konu almaktadır.
Ridley Scott filmde yansıttığı karanlık ve acımasız atmosfer ile size adeta geleceğin böyle karanlık olacağı izlenimine kapılmanızı sağlıyor. Bunun yanı sıra konunun sürükleyiciliği ve film içinde özellikle final sahnesinde oluşan gizem, filmi efsaneler arasına sokmaya yeter de artar bile. Dünyada hatırı sayılır bir fan kitlesi bulunan Blade Runner, Ridley Scott ve Harrison Ford’un en iyi işlerinin başında gelmekte. Kısacası kesinlikle izlenilmesi gereken filmler arasında.

blade_runner2 Blade Runner’ın gelecekte Dünya tanımlaması

Yorumlar