Ana sayfa Oyunlar Diğer Oyunlar Brokilon’un Orman Perileri (The Witcher)

Brokilon’un Orman Perileri (The Witcher)

PAYLAŞ

İnsanlarca gudubet karıları diye anılan, Kadim Dil’de Aen Woedbeanna olarak adlandırılan dryadlar; tamamen dişilerden oluşan, peri sınıfına mensup küçük bir ırktır.

Not: Periler (nymph), insan formundaki mitolojik kadın varlıklardır. Yaşadıkları alana göre sınıflandırılırlar:

  • Dryadlar: Orman Perileri
  • Hamadryadlar: Orman Perilerinin vahşi türüdür. Ağaçlarına bağlı olarak yaşarlar.
  • Leimoniadlar: Çayır Perileri
  • Naiadlar: Su Perileri
  • Nereidler: Deniz Perileri
  • Oreadlar: Dağ Perileri

Perilere benzer olarak Vila adında başka bir ırk vardır. Tepelerde ve ormanlarda; spesifik olarak ise kiraz ağaçlarının olduğu yerlerle yaşarlar. Bildiğimiz tek vila, oyunlarda karşımıza çıkan Gölün Leydisi‘dir.

Yazı kitaplardan birkaç spoiler içermektedir, buradan sonra sorumluluk sizlere ait.


Özellikleri

Leydi Eithné, Brokilon’un Kraliçesi

Orman perileri genç, kıvrak, ince ve küçük yapılı canlılardır. Kadim Irklar’a mensup olmasalar da, kendilerine ait olan dillerinin Kadim Dil’den türemiş olması bir ihtimaldir. Tamamen kadınlardan oluşan bir ırk olduklarından, çocuk yapmak için elflerle ve esir tuttukları – verimliliğini yitirmemiş – insanlarla çiftleşirler. Bu, esirler için başta güzel bir ceza gibi görünse de, istenilen şeyin dışında bir hareket sergilemeleri dahilinde ölüm cezasına çarptırılırlar.

Orman perileri kendi içlerinde ikiye ayrılır: Safkan olanlar ve sonradan dönüştürülenler. Safkan dryadların ten renkleri koyu ile açık yeşil tonlarıdır. Yeşil, kahverengi ya da siyah saçlı olabilirler ve gözleri genellikle koyu renklidir. Bunların dışında babalarından geçen genlere de sahip olabilirler: kızıl saçlar ve mavi gözler gibi.

Fakat dryadlar sadece cinsel yolla yaratılmaz. Brokilon’da yolunu kaybeden bir kız çocuğu varsa, dryadlar çocuğu alır ve çocuğun dönüşmesi için Brokilon Suyu diye gizemli bir karışım verilir. Bu içecek kızları birer dryada dönüştürür ve geçmiş yaşamlarına ait anılarını hafızalarından siler, böylece safkan dryadların istedikleri gibi kontrol edilirler. Eğer kızlar 10 yaşından küçüklerse dış görünüşleri tamamen bir dryadınkine benzer fakat 10 yaşından büyük kızlar, tüm hayatları boyunca önceki ırklarına dair bir iz taşımaktadır. Kader Kılıcı’nda karşılaştığımız Braenn de bu kızlardan biriydi.

Spoiler: Ciri Kader Kılıcı’nda Brokilon’da kaybolduğu sırada dryadlar tarafından alınmış, Geralt’ın karşı çıkmasına rağmen Leydi Eithné tarafından Brokilon Suyu içmesi istenmiştir. Fakat Leydi Eithné Ciri’ye gerçek suyu içirmemiş, Geralt ile birlikte kalmasına karar vermiştir. Geralt bunun için Eithné’ye teşekkür eder fakat Eithné suyu Geralt’ın içmesini ister. Geralt suyu içtiğinde, Ciri’nin bu ritüele karşı bağışıklı olduğunu belirten güçlü halisünasyonlar görür. Ciri Geralt’ı seçmiştir ve kaderinde Geralt ile birlikte olmak vardır.

Not: Brokilon Suyu’nun üçüncü bir özelliği ise dryadlara geleceği görme kuvveti verdiği bilinir. Bu da insanlar ormanlarına girdiğinde nasıl hep hazırlıklı olduklarını açıklıyor.

Safkanları sonradan dönüştürülenlerden ayıran bir diğer özellik de, ter kokularıdır. Safkan dryadların ter kokuları ezilmiş söğüt yaprağı gibi kokarken, dönüştürülmüş olanlarınki kokmaz. Bu farklılık, bir dryadın safkan olup olmadığının anlaşılmasında yardımcı olur.

Kıyafetleri genelde doğadan topladıkları yaprak ve dallardan yapılmadır, böylece ormanın içinde kolaylıkla kamufle olabilirler. Bazı durumlarda tamamiyle çıplak da olabilirler. Leydi Eithné konumundan dolayı ince, yeşil bir elbise giyer.

Leydi Eithné’nin kızı Morénn

Gudubet karıları Kadim Irklar’dan olmasalar da yaşam süreleri neredeyse elflerinki kadar uzundur. Ne kadar uzun ömürlü olduklarına dair tek bilgi, Wiedźmin: Gra Wyobraźni adında bir PnP rol yapma oyunundandır. Bu oyuna göre vahşi orman perileri (hamadryad) ağaçları kadar uzun ömürlü olurlar, ama ağaç kesildiğinde onlar da ölür mü yoksa farklı bir ağaç bulabilirler mi bilmiyoruz. Normal orman perileri ise elfler kadar hayat süresine sahiptir, yani 300-400 yıl. Lâkin dönüştürülmüş orman perileri en fazla 100 yıl yaşayabilir. Bunun yanında orman perileri, tüm salgın hastalıklara karşı bağışıklıdırlar. Ancak buna rağmen pek azı yaşlılıktan ölebilmiştir, çünkü insanlarla yüzyıllardır süregelen bir savaş vermektediler ve çoğu dryad ormanını korurken can vermiştir.

Başka bir özellikleri yemek yememeleridir. Bu tuhaf yeteneği nasıl başardıkları bilinmez – veya doğru olup olmadığı – ancak doğal yaşama aşırı önem vermeleri neden yaptıklarını açıklayabilir.


Yetenekleri

Orman perileri herşeyden önce okçulukta elfleri gölgede bırakan yetenekleriyle bilinirler. 200 fit öteden, birini okun nereden geldiğini anlamadan kolaylıkla öldürebilirler. Brokilon sınırlarına yaklaşan insanları kolayca öldürebilseler de, önce sınırı geçmek üzere olan kişinin önüne tek ok atışı yaparak onu uyarırlar. İnsanlarla olan çatışmaları şimdiki kadar kötü olmadan önce bu atışlar 2-3 tane olurdu, fakat ormanlarını kaybetmek onları tek uyarı atışından sonra öldürmeye mecbur kıldı. Eğer o insan uyarıya kulak asmaz, bir şekilde ok yemeden ilerlemeyi başarabilirse, yolunda birçok bubi tuzağıyla karşılaşır ve bunlardan birisi onun ölümü olurdu.

Brokilon sıradan bir orman değildir. İçinde dryad barındırmanın yanında kadim büyülerle şarkı söyleyen ağaçlara sahiptir ve orman perileri bu ağaçların güçlerini herhangi bir insandan veya elften daha iyi kullanabilir. Bu yüzden şifa yetenekleri oldukça gelişmiştir. Şifadaki yetenekleri onlara başka bir konuda da yardımcı olmuştur. Düşman krallıklar olan Kerack ve Verden, topraklarındaki hastalıklı kız çocuklarını Brokilon’a sürmüş, böylece ormandaki gudubet karılarının hastalığı kapıp, ölmesini ummuşlardır. Bunu yaparken tabii ki orman perilerinin bağışıklı olduğunu ve kızları iyileştirip daha fazla orman perisi üretebileceklerinden bihaberlerdi.

Not: Dryadlar iyileştirmek için Conynhaela ile Purple Living Bone isimli iki büyülü bitki kökünden de oldukça yararlanırlar.

Spoiler: Geralt, Vilgefortz ile olan mücadelesinde yaralandığında -kaburga kemiklerinde çatlamalar, bir bacağında kırık ve beyin sarsıntısı vardı- Brokilon’daki orman perileri tarafından iyileştirilmiş, Dandelion onu görmeye geldiğinde yürüyebilir hâle gelmiştir. Benzer bir tedavi, 2. kitapta karşılaştığımız, Hamm Baronu, Verden Kralı Ervyll’in kayınbiraderi Freixenet’e yapılmıştır. Tabii sonrasında dryadlar tarafından damızlık at gibi kullanılmıştır.

Büyüyle üstün iyileştirme yeteneklerinin yanında, ağaçları diledikleri gibi şekillendirebilmek de yetenekleri arasındadır. Öyle ki tüm dryadların evleri yaşayan ağaçlardan yapılmaktadır. Aydınlatıcı bir mantar ve bitkiden yapılan çelenkle geçici bir ışık kaynağı üretebilmektedirler, bu yüzden ormanda ateş yakmak da yasaktır.


Brokilon

Brokilon verdiğim savaş sayesinde dayanıyor. Baltalarınızdan muhafaza edildiği müddetçe ağaçlar insanlardan daha uzun yaşar. Bana krallardan ve prenslerden bahsediyorsun. Kim onlar? Bildiğim tek şey, ormanın derinliklerinde yatan beyaz iskeletleri. Fakat Brokilon var olmaya devam ediyor…

-Eithné’den Geralt’a, Kader Kılıcı

Kadim Brokilon Ormanı, dryadların son yuvasıdır. İnsanlara karşı inatla savaşmaya devam eden; akıllı ve bilge bir kişi olan, nâm-ı diğer Gümüş Gözlü Leydi Eithné tarafından yönetilir. Orman perileri ve insanlar sürekli bir savaş hâlindedir. Komşu krallar her zaman ormanın en kıymetli hazinesine göz dikmişlerdi: ağaçlarına. Bunun yanında, ormanın içinde bir zamanlar şehir, ancak şimdi mezarlık olan Craag An‘daki rivayet edilen kıymetli hazinelerin doğruluğunu görmek isterler.

Bu yüzdendir ki Brokilon için yüzyıllardır süregelen, iki tarafın da birbirine merhamet etmediği şiddetli bir savaş vardır: insanlar durmadan ağaçları kesmeye çabalamış, fakat sürekli bir direnişle karşılaşmışlardır. İnsanlar yakaladıkları dryadları doğruca idam ederken; orman sakinleri de tüccar, asker, köylü, oduncu, kadın-erkek, genç-yaşlı demeden, sınırlarına girmeye çalışan herkesi öldürmüştür. Dryadlar doğal sınırlar olarak nehirleri belirlemişti ve insan sınırlarını kabul etmiyorlardı. Bu durum haliyle insanları oldukça kızdırır, Kerack ve Verden kralları orman perilerine inanılmaz bir nefret beslerler. Brugge Kralı Venzlav‘ın barışçıl ve ılımlı diplomasisi olmasaydı, dryadlara karşı bir soykırım gerçekleşebilirdi.

Brokilon içinde bilindik yerler şöyle:

Duén Canell: Dryadların başkenti sayılabilen bir yerdir. Yeri dryadlar dışındakiler için bir sırdır. Buraya gelme izni alanlar yolculuk boyunca gözlerini bağlamak zorundadırlar.

Ceann Treise: Ribbon Nehri üzerinde bulunan bir şelaledir.

Col Serrai: Kaplıcalar ve mağaralarla dolu bir vadidir.

Craag An: Zamanında bir şehir iken, şimdi ormanın derinliklerine gömülmüş bir mezarlıktır. Eski zamanın krallarının merkezi olduğundan, bölgede birçok gizli hazine bulunduğu söylenir.

Üçüncü oyunun başında Kuzey Diyarları’nın durumu

3. savaş sonrası Brokilon için iki farklı son var. Eğer savaşı Redanya kazanırsa, muhtemelen dryadlarla birlikte Brokilon içindeki tüm varlıklar soykırıma uğrayacak ve ağaçlar büyüyen insan hayatı için kesilecek.

Bir diğer son ise, eğer savaşı Nilfgaard kazanırsa Brokilon’a ne olacağı. Nilfgaardlılar’ın elflere olduğu gibi dryadlara da kendi topraklarında barış içinde yaşamalarını teklif edeceği şüphesiz. Fakat dryadların insanlara karşı tutumu elflerinkine göre daha katıdır. Bir yandan da Nilfgaard’ın teklifleri, güttüğü istilacı politikadan dolayı, arkasında bir ultimatom bulundurur: orman perileri ya boyun eğecek ya da yok edilecekti.

Böyle bir sonda, Brokilon sakinlerine ne olacağının cevabını bizlere The Witcher Battle Arena adlı MOBA oyunu veriyor. Oyundaki kahramanlardan biri olan Eithné’nin metninden bir kısmı şöyle:

İmparatorun önerdiği bedel olmasaydı, Dryad kraliçesi asla insanların safına katılmazdı. Söz konusu bağımsızlık ve barış olduğunda, ahlaki değerlerini esnetip boyun eğmek buna değerdi.

Böylece görüyoruz ki, oldukça hırçın olan böyle bir ırk ile bile doğru hamlelerle -ve imparatorluğunki gibi büyük kaynaklarla- uzlaşmaya varılabiliyor. Bu son ile orman perileri, bir zamanlar oldukları gibi barışçıl bir şekilde ormanlarında yaşayabilecekti, eğer uzun süren savaşlardan sonra huzuru çoktan unutmamışlarsa.

Diğer ırklarla ilgili yazılarımın linkleri:

İnsanlar
Elfler
Cüceler

Yorumlar