Ana sayfa Harry Potter Büyücülerin Ev Kültürleri

Büyücülerin Ev Kültürleri

PAYLAŞ

Her büyücü evi aynı Muggle evleri gibi cebin şakırtısına ve farklı kültürlere göre birbirinden apayrı bir şekilde biçimleniyor. Kimisi tam anlamıyla büyücü kültürünü sahiplenmiş olurken, kimisi de Muggle tehlikesinden kaçamayacağını düşünüp o kültürün maalesef bir kısmını ancak alabiliyor. Yine de öyle ya da böyle o evler –en azından bizler için- bütün Muggle saraylarından daha değerli oluyor.

Öncelikle bilmelisiniz ki hiçbir büyücü evi büyücü kültürünü ne şekilde yaşıyor olursa olsun dışarıdan bakıldığı zaman “Ah bu bir büyücü evi olmalı!” diyebileceğiniz bir görüntüye sahip değildir.

Hatta kimi zaman onların var olduklarını fark etmeyiz bile…

Belki biraz da merak uyandırıcı olabilir… ama yine de benzemez!

Fakat değişmeyen bir gerçek var ki Muggle tehlikesi için ne çeşit bir önlem alınmış olursa olsun o eve girdiğiniz anda karşınıza ilginç şeyler çıkacaktır! Ne mi? Kendi kendine örgü yapan tığlar olabilir;

Belki de kimin nerede olduğunu gösteren, hareketli resimlere sahip bir saat de olabilir.

Tabii Ronald Weasley’e benzeyen bir gulyabaniyi ve tarlalarında bulunan yercücelerini de unutmayalım.

Yine de maalesef düşük bütçeli büyücü evlerini Muggle evlerinden ayıran bir şeyler bulmak, ayırmayan şeyler bulmaktan daha zor.

Peki ya yüksek bütçeli büyücü evleri ne halde? Özellikle de soylarını pek seven ailelerin sahip olduğu yüksek bütçeli büyücü evleri? Onlar başlı başına bir tehlike! Muggle evlerinde de bulunabilecek antikalar şöyle dursun maalesef duvardaki hareketli portreler bütün evi esir almış durumda!

Ve o büyük zenginliğin farklı amaçlar için kullanılabilmesi ihtimali de düşük bütçeli evlere göre daha yüksek. Sanırım zenginliğin başa bela olduğu birkaç şeyden biri de bu.

İnkar edilemeyecek bir şey varsa o da şu ki; yüksek bütçeli büyücü evleri bir tarih taşıyor. Bu yüzden zenginliklerinin gösterimini malikaneleri değil, o malikanenin içinde bulunan portreler ve antikalar diyebiliriz.

Bir de bu yüksek bütçeli büyücü evlerinin arasında “Ben büyücü kültüründen kopmam!” diyenler var. İşte bu evler kimine göre iç karartıcılığın en büyük merkezi. Çünkü Muggle tehlikesinden saklanmak için öyle yöntemler kullanıyorlar ki vampir gibi ışık görmüyor hale geliyorlar artık!

Bu evlere girdiğiniz zaman büyücü dünyasının her alanının, tarihinden her bölümün önünüze serileceğini hissedersiniz.

Önemli bir kısmı gerçek anlamda serilidir de!

Ron Weasley’in Chudley Gülleri taraftarlığına saygısızlık etmiş olmayalım ama bu evlerde taraftarlığın da hasını yaşayabilirsiniz.

Şu birkaç büyücü evinin eskimiş hallerine bakarken bile kıskandım açıkçası. Kim bilir eskiden, ihtişamlı günlerinde nasıllardı! Dilerim hepimiz bir gün o evlerden birine kavuşuruz!

Yorumlar