Ana sayfa Oyunlar The Elder Scrolls Büyük Savaş Sonrası Tamriel

Büyük Savaş Sonrası Tamriel

PAYLAŞ

Öncelikle Büyük Savaş, Tamriel’in çoğuna kan ağlatan, Hammerfell ve Cyrodiil bölgelerinde gerçekleşen bir takım muharebedir. Bu savaştan askeri olarak etkilenmeyen bölgeler Kara Bataklık, Elsweyr ve Morrowind kabul edilebilir. Çünkü Elsweyr bir iç savaş yüzünden muharebeye asker gönderemedi, Kara Bataklık ve Morrowind birbiriyle savaş halindeydi. Yine de ekonomik olarak tüm bölgelerin etkilenmiş olması mantıklı bir düşünce. Tabi ki bunu bilemeyiz.

Aldmeri Dominion ordusu, Altmer ve Bosmer ırklarından oluşuyordu. Bu ordunun ilk kısmı Lord Naarifin’in önderliğinde Valenwood’dan çıkarak Cyrodiil’e ilerledi. Diğer ordu Leydi Arannelya’nın komutasında Alikir Çölü’nü geçip Hammerfell’ı işgale başladı. Cyrodiil’in tamamı ve Imparatorluk Şehri, Aldmeri Dominion tarafından alındı. Hammerfell’de direniş devam ediyordu. Hammerfell’de bulunan Aldmeri ordusu Skaven’de durdu, çünkü oldukça yorgun ve zayıf bir orduydu. Bu olayların tam halini buradan okuyabilirsiniz. Yalnızca şöyle bir özet geçeceğim; Skyrim ve Ulu Kaya lejyonları artık tamamen bitmiş sayılırdı. Cyrodiil lejyonu da öyle. Hammerfell leyjonu da hem direnişe devam edip hem Cyrodiil’in geri alınmasına yardım ettikleri için çok aşırı zayıflamışlardı. Buna rağmen iki Aldmeri Dominion ordusu da yenildi. Arannelya’nın ordusu çok hasar aldı ve geri çekildi, Naarifin’in ordusunda ise tek yaşayan asker bile kalmadı. Sonuç olarak ekonomi çöktü, insanlar öldü, elfler öldü, çok masum katledildi, çok yer yağmalandı. İki taraf da ordusuz olmasına rağmen İmparatorluk barışı ve ağır Ak Altın Anlaşması’nı kabul etti.

Lord Naarifin

Bu mantıksız gelebilir. Neden ordusuz bir düşmandan korkup onun zor şartlarını kabul ettiler? Diye sorular gelebilir. Ama Elsweyr’in hala bir Aldmeri Dominion bölgesi olduğu unutulmamalı. Oradaki iç savaş bitti. Bir güçlü Khajiit ordusu, İmparatorluk’u bitirmeye yeter de artardı o durumda. Yine de bu şartlarda Aldmeri’ye en büyük gücü veren Hammerfell’in işgali, yerel Kızılmuhafızlar tarafından engellendi ve beş yıllık bir direnişin ardından Hammerfell özgür kaldı. Aldmeri ikinci büyük yenilgisini de almıştı. Artık zayıflıyorlardı.

Lakin İmparatorluk tam güçlenirken, Ulfric Fırtınapelerin denilen bir Skyrim Jarl’ı isyan başlattı. Skyrim ordularını ikiye bölüp birbirine kırdırdı. Aldmeri tarafından da desteklenilen bir isyan (Tabi ki gizliden). Aldmeri, Elsweyr iç savaşının bitmesiyle daha da güçlendi. Şimdi ise güçlerini ve gelirlerini pekiştirip İç Savaşlar çıkartma konusunda ısrarcı. Eğer Skyrim, Fırtınapelerinlere düşerse, Aldmeri orayı işgal edip gücüne daha çok güç katacak. Eğer İmparatorluk galip gelirse, yine hasar almış olacak, tabi ki daha az. Ama her iki taraftan da düşen her adam İmparatorluk’un zararına işliyor. Aldmeri’de de işler çok iyi değil. Çünkü Valenwood’da Y’ffre ile yapılan anlaşma yani Greenpact Thalmor tarafından yasaklandı, bölgeden bazı Bosmerlar’ın kaçtığını biliyoruz. Sürgünler ve ölümler var, ama Thalmor işini gizli yaptığı için açığa çıkmıyor. Elsweyr’de ise, garip gelebilir ama Skooma tüketimi yasaklandı. Skooma Khajiitler için çok önemli ve özel bir maddedir. Hatta tapınma yöntemidir. Yine de bunun yüzünden bir isyan çıkması pek mümkün değil. İsyan çıkarsa Valenwood’da çıkacak, tabiki Valenwood’da Greenpact’ın uzun süredir yasaklı olduğunu düşünürsek ve bosmer’ların altmer’lara olan tek nefretinin yol kenarlarındaki sarmaşıkları kesmeleri olduğunu düşünürsek buda uzak bir ihtimal.

AldmeriDominion

Şöyle geniş bir özetlersek; İmparatorluk tekrar güçlenirken bir isyan ile karşılaştı ve bastırılmazsa İmparatorluğun sonu gelecek. Aldmeri ise mevcut topraklarındaki iç savaşı bitirdi ama bir isyanla karşılaşabilir. Eğer Aldmeri kazanırsa ve planlarını yaparsa, insan ırklarının sonu gelecek ve kendileri “tanrılaşacak” . Tabi ki kendi düşünceleri bu yönde. Gerçekten eski hallerine dönüp dönemeyecekleri belli değil.

Yorumlar