Ana sayfa Star Wars Filmler Cade Skywalker

Cade Skywalker

PAYLAŞ

‘’Kim olduğumu biliyorum… Bir Jedi.’’ – Cade Skywalker

Cade Skywalker; Kol Skywalker’in oğlu, Wolf Sazen’in çırağı ve ünlü Jedi Ustası Luke Skywalker’ın büyük torunudur. Başlarda bir Jedi’dir fakat daha sonra korsanlık, kelle avcılığı ve kaçakçılık yaparak hayatını sürdürmüştür.

Doğumundan yüzlerce yıl önce Jedi Ustası Q’Anilla’nın bir düşünde ataları Luke ve Anakin ile birlikte gözükmüştür ve bu onun da ataları gibi önemli bir iş başaracağının bir göstergesi olarak kabul edilmiştir.

Annesi onu daha bir bebekken terk ettikten sonra babası Kol Skywalker tarafından bir Jedi olarak yetiştirilmeye başlandı. Fakat 2. İmparatorluk İç Savaşı’nda babasının Darth Nihl tarafından öldürülüşünü gördükten sonra Jedi mirasına sırtını çevirmiş ve intikam uğruna yemin etmiştir. Ardındadn da kendi gemisini alıp bir korsan ve kelle avcısı olmaya karar vermiştir.

‘Güç’ün karanlık tarafını kullanarak insanları iyileştirme yeteneği vardır fakat bu yeteneğini ne zaman kullansa karanlık tarafın yoluna bir adım daha yaklaştığı için genellikle kullanmamaya çalışır. Onun bu yeteneği Sith Lordu Darth Krayt tarafından keşfedilene kadar Cade, galaktik işlerin içine girmeye pekte gönüllü değildi ve bu yeteneği yüzünden Darth Krayt tarafından esir alındı fakat Krayt onu esir aldığında onun şu ana kadar gördüğü herhengi bir Güç kullanıcısından çok daha güçlü olduğunu, kendi yaralarını iyileştirmede işine yarayabileceğini fark etti ve Cade’yi kendi tarafına çekmeye çalıştı. Cade bu teklifi reddetti fakat onunla birlikte esir alınan arkadaşlarını kurtarmak için Darth Krayt’a yeteneğini kullanarak yardım etti, bu ileride ona pahalıya mal olacaktı.

Sith’ler tarafından kaçırıldıktan sonra amcası veartık bir İmparatorluk Şövalyesi olan çocukluk aşkı Azlyn Rae’yi buldu. Taivas gezegenindeki gizli tapınağa Jedi amcası ve Azlyn ile vardığında İmparatorluk Şövalyeleri tarafından takip edilmiş olduklarını ve onların buraya kadar gelmesinin Azlyn’in onları ihanete uğratması olduğunu öğrendiğinde sinirden çılgına dönmüştü. Bu sinirinden eski Jedi düzeninden hayatta kalan Jedi Ustaları K’Khruk, Tili Qua ve T’ra Saa’yı görünce eser kalmadı ve beraber gittikleri bir süikast görevinde Darth Krayt’ın sadık sağ kolu tarafından ihanete uğrayıp öldürülüşünü gördüler fakat daha sonra Krayt’ın hain sağ kolu Darth Wyrrlok bunu bir sır olarak saklamaya karar verdi ve kendisini yeni İmparator ilan etti. Bu görevde Azlyn’i isteğine karşı gelerek kurtarması ilişkilerinin bitmesine yol açtı ve bu duruma sinirlenen Cade kafasını dağıtmak için eski işlerini yapmaya döndü ve Black Sun Örgütü’nün gemilerini yağmalamak için Tatooine’ye dönmeye karar verdi.

Ekibiyle beraber Tattoine’den ayrıldıktan sonra bu gezegende Darth Maladi ile karşılaşacağı Wayland’e gitti. Bu düelloda Cade’nin sevgilisi ve geminin bir mürettebatı olan Deliah Blue ağır şekilde yaralandı. Onun izini sürüp bu gezegende bulan eski ustası Wolf Sazen ona ‘Güç’ün ayadınlık tarafını kullanarakta yeteneğinin işe yarayacağını söyledi, Cade ilk başta bunu başaramasada sonradan bu tekniği uygulamayı başararmıştır. Bu olayın sonucunda Cade tamamen karanlık tarafın etkisinden kurtuldu fakat ‘Güç’ün onu kaderinin ‘Tek Sith’ düzenini yok etmek için bir yola soktuğuna inanarak ustasının Jedi Düzeni’ne tekrardan katılma teklifini geri çevirdi. Ayrıca burada daha sonra annesi ile karşılaştı ve onu yaptıkları için bağılşadı.

Cade arkadaşlarıyla beraber bir intikam görevi için Utapau’ya yol aldı. Burada Cade, Sith bilimadamı Vul Isen’i öldürüp Darth Krayt’ı nasıl ölümden dönmeyi başardığını öğrendi. Bu olaylardan hemen sonra Cade Taivas’taki gizli Jedi Tapınağı’na yapılacak saldırıya karşı defans hattına öncülük etmek adına oraya yol aldı. Savaş Jedi’lar ve müttefikleri için tam anlamıyla bir bozgun olmuştu burada Cade’nin amcası olan Nat Skywalker Cade’yi kurtarmak için kendi hayatını feda etti.

Amcasının da ölümüyle tamamen intikam hırsıyla dolan Cade son bir yüzleşme ve her şeyi bitirmek için İmparatorluğun başkenti Coruscant’ın defans hattını yarmaya yönelik yapılacak elit saldırı timine liderlik etmeyi kabul etti ve buradaki savaşta eski ustası Wolf Sazen’i kaybetti. İntikam hırsıyla kuduran Cade, son bir darbe ile Sith Lordu Darth Krayt’ı bir daha geri gelmeyeceğinden emin olacak şekilde öldürdü ve ölen vücudunu yok etmek için annesinin ödül avcısı gemisini alıp gezegenin uydusuna doğru giderken gemi arızalandı ve Cade ölümle baş başa iken Luke Skywalker’ın ‘Güç’ hayaletinin yönlendirmesi sayesinde patlamaya yakın olan gemiden kaçtı ve ardından yardımcı kaptanı Syn, R2-D2 ve aşkı Deliah tarafından kurtarıldı.

Savaşın da bitmesiyle sakinlik ve huzur arayan Cade dostları ile beraber barış ve huzur içinde yaşayabilecekleri uzak bir gezegen bulmak için yola çıktı.

Yorumlar
PAYLAŞ
Önceki makaleHermione Jean Granger
Sonraki makaleDarth Krayt
Kim olduğu yıllardır gizemini koruyan ve çeşitli tartışmalara yol açan, adından çok adıyla birlikte sorulan o ünlü soruyla anılan şahsiyet.