Ana sayfa Middle Earth Filmler Cadı Kral ve Angmar’a Dair

Cadı Kral ve Angmar’a Dair

PAYLAŞ

Ne zamandır fırsat bulup da bu yazıyı yazmak istiyordum. Angmar’ın Cadı Kralı, Nazgul’lar Lordu, Sauron’un Sağ Kolu’nun hayatı ve hikayesi!

Bildiğiniz üzere her şey Sauron’un Dokuz Güç Yüzüğünü ölümlü insan krallara vermesiyle başladı. Burada ilk dikkat etmemiz gereken konu “kral” kelimesi. Çünkü hepsi tam anlamıyla kral değildi. Kimisi göçebe bir hayat süren büyük bir kabilenin şefi, kimi dağlarda yaşayan barbarların lideri, kimisi ise gerçekten Numenor soyundan gelen krallardı. Ama içlerinden bazıları güçlü büyücülerdi. Cadı Kral olarak tanıdığımız Nazgul’lerin Lordu ise kuşkusuz dönemin en güçlü büyücülerinden biriydi. Bu yüzden Cadı Kral, kendi yüzüğünü kabul eden ilk insan lider olmuştur.

witch king lotr film

Kendisinin Yüzüktayfına dönüşmeden önceki zamanları hakkında neredeyse hiçbir fikre sahip değiliz. Complete Guide to Middle-Earth ( Orta Dünya Rehberi) isimli, başka yazarların yazdığı ve resmi olmayan kaynaklarda kendisinin bir Numenor soylusu, hatta prensi olduğu en popüler teoriler arasındadır. Tabii ki hiçbir geçerliliği yoktur.

Sauron, İkinci Çağ’ın 1500 yılı civarında, Annatar ismiyle, “Hediyeler Lordu” kılığında Eregion elflerinin yanına gitmiş, onlara büyülü yüzük yaratma zanaatini öğretip Güç Yüzüklerini dövdükten sonra gizlice kendi Tek Yüzük’ünü dövmüş, ardından maskesi düşmüş ve diğer Güç Yüzüklerini geri istemiştir. Elfler Yüzükleri teslim etmeyi reddedince İkinci Çağ 1693 yılında tam 8 yıl sürecek Elflerin ve Sauron’un Savaşı vuku bulmuş ve Sauron bu savaşı kazanarak Dokuz Yüzüğü ve Yedi’lerin bir kısmını ele geçirmeyi başarmıştır. Eregion krallığı bu savaş sonunda yerle bir olmuştur.

Sauron Dokuz Yüzüğü insanlara dağıtır dağıtmaz hemen birer yüzük tayfına dönüşmediler tabii ki. Ama Cadı Kral ruhunu seve seve güç uğrunda sattığı ve karanlığı kabullendiği için tayfa dönüşen en hızlı Nazgul olmuştur.

Cadı Kral ve diğer Nazgullar, Elflerin ve Sauron’un Savaşından yaklaşık 600 yıl sonra ortaya çıkmışlardır. Elflerin ve İnsanların Son İttifakı sırasında Sauron’un yanında savaşmışlar ama Tek Yüzük Sauron’un parmağından koparılıp alınınca ortadan kaybolmuşlardır. Muhtemelen tıpkı Sauron gibi onlarında fiziksel bir bedene kavuşabilme yeteneklerini kaybettikleri var sayılmaktadır.

Savaşın bitmesiyle Üçüncü Çağ başlamış ve aradan 1000 yıl geçmiştir. Üçüncü Çağ (Ü.Ç.) 1050 yılında Sauron Kuyutorman’da Dol Guldur kalesini kurmuş ve bu da diğer Nazgul’ların ortaya çıkması için bir işaret olmuştur.

250 yıl sonra (Ü.Ç. 1300) Cadı Kral Dumanlı Dağlar’ın kuzeyinde bulunan çorak topraklarda Angmar krallığını kurmuştur. Bu krallık sadece ork ve trolleri değil, kuzeyde yaşayan barbar insan kavimlerini de kapsamaktadır. Amacı ise basittir: zaten parçalanmış olan Arnor Krallığını tamamen yok etmek.

The_Witch-King_sits_on_his_throne_in_Angmar

(Ü.Ç. 861 yılında Arnor’un Kralı Earendur’un ölümüyle üç oğlu arasında taht kavgası başlamış ve ülke üç krallığa bölünmüştü. Cadı Kral’da “hasta adam” olarak nitelendirdiğimiz bu üç krallığı yok ederek Numenor halkının Eriador’daki varlığına bir son vermeyi amaçlamaktadır.)

7271341_orig

Cadı Kral 56 yıllık bir hazırlığın ardından Ü.Ç. 1356 yılında, zaten bölünmüş olan üç krallığa (Arthedain, Rhudaur, Cardolan) saldırmış ve Rhuadaur Krallığını istila ederek krallığın başına kendisine bağlı kabile şeflerinden birini oturtmuştur. Arthedain Kralı Argeleb ise Rhuadaur’u savunurken can vermiştir. Yaklaşık 50 yıl sonra ise Cadı Kral, Arnor’un en önemli ve stratejik kulelerinden biri olan Amon Sûl hisarını ele geçirip kuleyi harap etmiştir. Tanıdık geldi mi? Yüzük Kardeşliği kitabı-filminde Bree köyünden çıkan Hobbit dostlarımız ve Aragorn buraya sığınmışlar ve Nazgulların saldırısına uğramışlardı. Frodo da burada Cadı Kral tarafından bir Morgul hançeriyle bıçaklanmıştı. Tarih ve tekerrür…

Amon Sûl’ü savunmakta olan Arthedain Kralı Arveleg (Argeleb’in oğlu) saldırı sırasında ölmüştür. Cadı Kral durmak bilmeden saldırılarına devam etmiş ve Cardolan Krallığını da yok etmiştir. Yoluna devam ederek son Arnor krallığı olan Arthedain’e girmiş ve istila etmeye başlamıştır.

Amon Sûl Öncesi ve Sonrası
Amon Sûl Öncesi ve Sonrası

Kral Arveleg ölünce yerine oğlu Kral Araphor geçmiştir ve kesin olmamakla birlikte henüz 18 yaşlarında olduğu söylenmektedir. Ancak genç yaşına rağmen büyük bir bilgelik göstermiş, batıdaki Lindon elflerinden ve doğudaki Ayrıkvadi elflerinden yardım istemiş ve birleşik elf-insan orduları Angmar’ın ordularını geri püskürtmeyi başarmıştır.

Ama bu anlık bir zaferdir.  Çünkü Cadı Kral’ın orduları tükenmek bilmiyordu. Cadı Kral durmak bilmeden 200 yıl daha saldırılarına devam etmiştir. Ardından Ü.Ç. 1636 yılında küllerinden yeniden doğmaya başlayan Cardolan Krallığının kökünü tamamen kazıyabilmek için bugün höyük-mezarlar olarak bilinen bölgeye kötücül ruhlar yollamıştır. Bu ruhlar toparlanmaya çalışan Cardolan halkına rahat vermemiş krallığın yeniden doğmasına mani olmuştur. Yüzlerce yıl sonra Frodo, Sam, Merry ve Pippin bu höyük-mezarlara hapsolacak ve Tom Bombadil tarafından kurtarılacaklardır…

Höyük Mezarlar
Höyük Mezarlar

Cadı Kral en sonunda tüm birliklerini toplayıp yaklaşık 300 yıl sonra Ü.Ç. 1974 yılında son Arnor krallığı Arthedain’in başkenti Fornost Erain’e saldırır ve ele geçirir. Bu olayla birlikte son krallıkta çöker ve Arnor Krallığı tarihin tozlu sayfalarına karışır. Ama Cadı Kralın beklemediği bir şey de olur…

Arthedain’in yıkılmasıyla dönemin son kralı Arvedui, oğlu Aranarth ile birlikte Gri Limanlara, gemi yapımcısı Cirdan’ın yanına sığınırlar. Arvedui bir deniz kazası sonucu boğulur ve yerine oğlu Aranarth geçer. Ancak ortada yönetecek bir krallık da olmadığı için Aranarath bu makamı kabul edemez.

Yaklaşık 1 yıl sonra Ü.Ç 1975 yılında kardeş krallık Gondor’dan yardım gelir. Bugüne kadar Gondor neredeydi? diye sorabilirsiniz. Gondor’un başı da kendi düşmanları yüzünden sürekli beladaydı. Gondor Kralı II.Eärnil, oğlu Prens Eärnur önderliğinde insanlık tarihinin gördüğü en büyük donanmalardan birini Gri Limanlara gönderir. Bu donanma o kadar büyüktür ki Gri Limanların üç büyük limanını da ağzına kadar doldurur (Mithlond, Harlond ve Forlond limanları).

Cirdan önderliğinde Lindon elfleri, ve Eärnur önderliğinde Gondor ordusu doğuya doğru at sürerek bütün ork ve trolleri temizlerler. Aynı zamanda Glorfindel önderliğinde Ayrıkvadi elfleri de batıya doğru yola çıkarlar. Eärnur ve ordusu başkent Fornost’a ulaşır. En sonunda Cadı Kral siyahlar içinde öne çıkar ve tüm atlar korkudan delirmeye başlar. Buna Eärnur’un atı da dahildir ve atı sakinleştirmesi epey bir zaman alır. Cadı Kral kahkaha atarak Eärnur’un ordusunu küçümser ancak tam o sırada Glorfindel ve muhteşem Ayrıkvadi ordusu savaş meydanına girer. Cadı Kral, Glorfindel’in ordusunu -ama özellikle Glorfindel’i- görünce korkusunu saklayamaz ve savaş alanından kaçar. Eärnur büyük bir öfkeyle onu kovalamaya çalışır ama Glorfindel buna karşı çıkarak bin küsür yıl sonra gerçekleşecek olan şu meşhur kehanetini söyler:

“Sakın peşinden gitme! Bir daha bu topraklara dönmeyecek. Onun sonu yakın bir zamanda vuku bulmayacak ve sonu bir erkeğin elinden de olmayacak”

Prophecy_Glorfindel

 

Glorfindel
Glorfindel

(Bu olaydan sonra hayatta kalan son Arthedain -ve doğal olarak Arnor- Kralı Aranarath, Arnor Krallığını tekrar kurmamaya karar verir. Zira ortada çok dağınık ve sayıca azalmış bir halk ve yeniden inşa edilemeyecek kadar harap olmuş bir ülke kalmıştır. Bunun üzerine sonradan Kuzeyli Kolcular (Rangers of the North) ya da genel olarak Batı’nın Halkı anlamına gelen Dúnedain ismiyle anılan, gezgin ve göçebe bir hayat yaşayan bir topluluk olmuşlardır. Bundan sonra Kral değil, Şefler tarafından yönetilmişlerdir ve Aranarath’da ilk Dúnedain Şefi olmuştur. Aranarath’dan itibaren tam 15 nesil sonra da II.Aragorn (bizim Aragorn) doğmuş ve Arnor krallığını tekrar inşa ederek Gondor ile birleştirmiştir.)

Cadı Kral beklenenin aksine kuzeye, Angmar’a kaçmaz ve Angmar Krallığı kısa süre içinde yok olur. Cadı Kral doğuya, Mordor’a giderek diğer sekiz Nazgul’u etrafında toplar ve efendilerinin dönüşü için büyük ork ordularını toplamaya başlarlar ve kısa süre içinde Gondor Krallığına saldırırlar. Gondor bu sırada Büyük Veba’dan dolayı çok sayıda insanını kaybetmiş ve üstüne Wainriders isimli doğulu barbar kabileleriyle de sürekli bir savaş halindedir. Ü.Ç. 2002 yılında ork orduları Minas Ithil’i ele geçirir ve kalenin ismini “Büyü Kulesi” anlamına gelen Minas Morgul yaparlar. Ü.Ç. 2043 yılında Kral II. Eärnil vefat eder ve yerine oğlu Eärnur geçer yani Cadı Kral’ın ezeli düşmanı. Cadı Kral kışkırtma amaçlı Eärnur’u teke tek düelloya davet eder. Eärnur tabii ki kabul etmez. Ama bundan sonraki yedi yıl boyunca ork orduları Gondor’a büyük zararlar verir ve Cadı Kral Ü.Ç. 2050 yılında tekrar düello teklifinde ve aşağılamalarda bulunur. Eärnur dayanamayıp kabul eder ve tek başına büyük bir öfkeyle Minas Tirith’ten çıkar ve Minas Morgul’a gider. İçeri girdikten sonra kapılar arkasından kapanır ve bir daha Eärnur’dan haber alınamaz. Hiçbir varisi olmadığı için Gondor kralsız kalır ve böylece Gondor’un Vekilharçlar Dönemi başlar.

Yaklaşık 13 yıl sonra, Ü.Ç.2063 yılında Gandalf, “Ölüm Büyücüsü” (Necromancer) isimli şahsın Sauron olduğundan şüphelenip Dol Guldur’a girer ve Sauron’u oradan kaçırır. Sauron doğuda ıssız bir yerde dinlenmeye çekilince tam 400 yıl sürecek bir huzur ve barış süreci başlar ve bu süre boyunca Nazgul’lar Minas Morgul’dan çıkmazlar.

400 yıl sonra Ü.Ç. 2460 yılında Sauron daha büyük bir kuvvetle Dol Guldur’a gelir. Cadı Kral’da aynı anda orklardan ve Haradrim halkından oluşan ordusuyla Osgiliath şehrine saldırır ve şehrin doğu yarısını ele geçirir. Şehrin iki kısmını birbirine bağlayan köprüyü yıkar ve böylece Gondor’a büyük bir darbe indirmiş olur zira Osgiliath şehri Gondor Krallığının başkenti idi.

500 yıl boyunca irili ufaklı savaşlar devam eder ancak bundan sonra iki tarafta kayda değer bir başarı elde edemez.

Ve artık Yüzük Kardeşliği kitabımızdaki olaylar vuku bulmaya başlar. Gollum’un yakalanıp sorgulanmasının ardından Tek Yüzük’ün Shire’da Baggins isimli birinde olduğu anlaşılınca Sauron Cadı Kral önderliğinde Nazgul’larını Shire topraklarına gönderir. Cadı Kral ve Nazgul’lar, hobbitleri Bree köyüne kadar takip eder ve bu takip Amon Sûl kulesine kadar devam eder…

Frodo, Amon Sûl’de Cadı Kral tarafından Morgul hançeriyle bıçaklanıp lanetlendiğinde Ayrıkvadi’den Elrond tarafından gönderilen ve yukarıda Cadı Kral ile ilgili kehanette bulunmuş olan Elf Lordu Glorfindel gelir. Filmde bildiğiniz üzere Glorfindel değil, Elrond’un kızı Lady Arwen gelmiştir. Glorfindel, Frodo’yu alıp Ayrıkvadi sınırını belirleyen Bruinen nehrinden geçirir. Cadı Kral diğer Nazgul’ları ilerlemeye zorlayarak nehri geçmeye çalışır ancak Elrond ve Gandalf tarafından yaratılan devasa büyüklükte ve güçte bir dalga ile fiziksel formları yok olur ve Mordor’a kaçmak zorunda kalırlar.

Riders at the Ford, by Ted Nasmith

Bu andan sonra diğer sekiz Nazgul ork ordularını bir araya getirip düzenlemekle görevlendirilirken, Cadı Kral ise Sauron tarafından ordularının kumandanı ilan edilir ve Minas Morgul’a gönderilir.

Ardından Minas Tirith kuşatması ve Pelennor Çayırları savaşı başlar. Cadı Kral bizzat kendi büyüsüyle Minas Tirith’in büyük cümle kapılarını zayıflatıp, devasa büyüklükteki koç başı –kurt başı- Grond’u büyüsüyle güçlendirir. Kapı kırılır ve birlikleri içeri girmeye başlar. Ancak Ak Gandalf oradadır, yani Cadı Kral’ın gücüne ve korku aurasına karşı gelebilen tek kişi. İkisi arasında söz düelloları başlar ancak Rohan ordusunun gelmesiyle Cadı Kral bu savaşı yarıda bırakır ve bu yeni tehditle uğraşmak üzere oradan ayrılır. Ve yaklaşık 1000 yıl önce Glorfindel’in söylemiş olduğu kehanet gerçekleşir…

witch king and eowyn

eowyn_vs_the_nazgul_by_arteche-d3ggm8g

Tabii ki bu kehanet o kadar basit değil. “not by the hand of man will he fall”   Sonu bir “erkeğin” elinden olmayacak… Buradaki “man” kelimesi –bildiğiniz üzere- iki anlamda kullanılıyor ve iki anlamı da gerçekleşiyor aslında. İlk anlamı “erkek” diğeri ise “insan”. Pelennor Çayırları savaşında Cadı Kral, Éowyn tarafından öldürüldüğünde “ha evet demek ki man kelimesinden kastı insan değil erkekmiş. Bir kadın öldürdü!” diye düşünebilirsiniz ancak madalyonun tek bir tarafını görüyorsunuz. Çünkü Éowyn’in Cadı Kral’ı öldürebilmesinin tek sebebi küçük dostumuz hobbit Merry’nin Cadı Kral’a sapladığı efsunlu hançerdir. Merry bu hançeri -ki hobbit standartlarına göre kısa bir kılıç sayılıyor- höyük-mezarlara hapsolup Tom Bombadil tarafından kurtarıldığı sırada almıştı. Bu hançer Numenor halkı tarafından bizzat tayf ve benzeri yaşayan ölülere zarar vermek için yapılmıştı. Éowyn de Merry’nin bu hamlesi sayesinde Cadı Kral’ı yok edebilmiştir. Yani “man” kelimesi hem “insan” hem “erkek” anlamında kullanılmıştır çünkü sonu bir hobbitin ve bir kadının ellerinden olmuştur…

Cadı Kral’ın ölümüyle zaten dağılmış olan ork orduları büyük bir panik yaşamış ve Haradrim’in getirdiği dev fillerden oluşan Mumakil ordusu yüzünden bölünmüş olan Rohan ordusu da tekrar bir araya gelebilmiştir. Yaklaşık on gün sonra da Sauron yok edilmiş ve diğer Nazgul’lar da yok olmuştur…

 

 

 

 

Yorumlar