Ana sayfa Harry Potter Filmler Cadılar ve Büyücüler Sıkı Tutunun!

Cadılar ve Büyücüler Sıkı Tutunun!

PAYLAŞ

Lumos!

 

Harry Potter ile büyüyen biri olarak, Ölüm Yadigarları Bölüm II ‘nin vizyona girmesiyle birlikte kendimi derin bir keder çukurunda boğulurken bulmuştum. 15 yıl önce hayatımıza giren Harry Potter ile bambaşka bir dünyaya adım attık, haliyle serinin bitişiyle birden bire sudan çıkmış balığa dönmüştük. Çaresizce çırpınıp duruyorduk ve kitapları ve filmleri defalarca izleyerek kendimizi avutmaya çalıştık. Ancak bu durum sona ermek üzere!  ‘’Fantastik Canavarlar Nelerdir? Nerede Bulunurlar? ‘’  gümbür gümbür geliyor. Hem de üç filmden oluşan bir seri halinde! Daha önce duymamış olanlar için bir özet bilgi verelim.

‘’Fantastik Canavarlar Nelerdir? Nerede Bulunurlar? ‘’  Newt Scamander tarafından yazılmış olan ve Hogwarts’ta ders kitabı olarak okutulan bir kitap. ( Azkaban Tutsağı filminde gördüğümüz, sırtını okşamadan açıldığında çıldırıp kafayı yiyen , sağa sola saldıran kitap değil, karıştırmayalım.Onun adı Canavar Kitap : Canavarlar. 🙂 )

Peki kimdir bu Newt Scamander? Hemen tanıtalım.  Newton *Newt* Artemis Fido Scamander  1897 yılında doğmuş bir büyüzooloji uzmanıdır.  Annesinin Sihirli Yaratıklara olan düşkünlüğü sayesinde Newt daha çocukken kendi yolunu çizmeye başlamıştı. Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nda Hufflepuff’ta okudu ve mezun olur olmaz Sihir Bakanlığı’nda Sihirli Yaratıkların Düzenlenmesi ve Denetimi Dairesi’nde çalışmaya başladı. Daha sonra Ev Cinlerinin Yerleştirilmesi Dairesi’ne geçti ancak bürokrasi işlerinin ona göre olmadığı aşikardı. En nihayetinde Canavarlar Bölümü’ne aktarıldı ve hızla terfi etti. 1947’de Kurtadamlarla ilgili çalışmalar yaptı, 1965’te ise Britanya’da yeni ve ehlileştirilemez canavarların yaratılmasını engelleyen ‘’Deneysel Yetiştirme Yasağı ‘ ’nı çıkardı. İşi dolayısıyla araştırma gezilerine çıktı. Bu Newt’in hayatındaki mihenk taşını oluşturdu. Bu gezileri sırasında görmediği sihirli yaratık kalmadı. İşte kitabı Fantastik Canavarlar Nelerdir? Nerelerde Bulunurlar?  böyle oluştu…

Şimdi projeye dönelim.  Serinin ilk filminin çekimleri 17 Ağustos 2015’te başladı. Yönetmenimiz ise Harry Potter filmlerinden dolayı yakından tanıdığımız David Yates. Edindiğimiz bilgilere göre bu seride ne yazık ki Harry ve arkadaşlarını göremeyeceğiz çünkü film onlardan 70 yıl öncesinde yaşanan bir dönemi anlatacak. *buraya iç çekiş gelecek*

Harry Potter fanlarının kafasını karıştıran bir konu daha var. Kitabın sadece elli sayfa olması… Böyle kısa ve sadece ansiklopedik bilgiler veren bir kitap nasıl olacak da üç büyük film haline dönüşecek? Bunun cevabı da Kraliçe J.K.Rowling’de saklı. Filmin senaryosunu sadece Rowling yazıyor. Dolayısıyla filmlerde sadece kitabın içeriğini değil, Newt Scamander’in hayatını da göreceğiz. Filmler bu çerçeve etrafında bize Büyücülerin Dünyasının kapılarını açacak.

Rowling’in bu konuda yaptığı açıklama ise şöyle :

”Her şey Warner Bros.’un bana ‘Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Yaşarlar’ kitabını filme uyarlama önerisini sunmasıyla başladı. Eğlenceli bir fikir olduğunu düşündüm fakat söz konusu kitabın kurgusal yazarı Newt Scamander’i bir karakter olarak görecek olmak oldukça tuhaf geldi. Kurguladığım evrende çok uzun süredir yaşıyorum ve bu konuda hayli muhafazakarım; haliyle Newt hakkında da pek çok şey biliyorum. Çılgın Harry Potter hayranlarının da bildiği üzere Newt’i o kadar çok seviyordum ki onun torunu Rolf ile Harry Potter serisindeki favori karakterlerimden Luna Lovegood’u evlendirmiştim. 

Warner Bros.’un teklifini düşündüğümde kafamda karşı koyamadığım bir fikir oluştu. Böylece ben de yapım şirketine kendi fikirlerimi sundum. On yedi yıldır mutlu mesut yaşadığım cadılar ve büyücülerin dünyasında geçecek olsa da, bu film Harry Potter serisinin bir devamı ya da onun geçmişini anlatan bir yapım olmayacak, yalnızca büyücü evrenini genişletici bir etkisi olacak. Sihir dünyasının kuralları ve gelenekleri Harry Potter serisini okuyan ya da seyreden herkese tanıdık olacak fakat Newt’in hikayesi New York’ta geçecek, Harry’nin öyküsünden ise 70 yıl öncesini anlatacak.

Seçilen oyuncular ise oldukça etkileyici doğrusunu söylemek gerekirse. Oscar Ödüllü Eddie Redmayne Newt Scamander’e hayat verecek. Ayrıca Colin Farrell, Katherine Waterston, Dan Fogler, Ezra Miller gibi isimler de kadroda yer alıyor.

İlk filmin ABD’de vizyona çıkış tarihi ise 18 Kasım 2016 olarak belirlendi.

Biliyorum, biliyorum… Çok heyecanlı değil mi?!

 Seri ile ilgili haber aldıkça paylaşmaya devam edeceğiz, Fantazya’yı takipte kalın!

Nox!

 

Yorumlar