Ana sayfa Haberler Çalınan Yazılarımız Hakkında Bildiri

Çalınan Yazılarımız Hakkında Bildiri

PAYLAŞ

Fantazya net olarak birinci yılımızı yeni doldurduğumuz bu günlerde, talihsiz bir olay yaşandığını fark ettik ve bunun hakkında bir bildiri yayınlamamız gerektiğini düşündük. Bir yıldır fantastik ve bilim kurgu konularında elimizden geldiğince kaliteli bir içerik tutturmaya çalışarak ilgi çekici ve mümkün olduğunca bilgilendirici yazılar yazmaya çalıştık. Özellikle Tolkien’in Legendarium’u, Star Wars, Harry Potter ve George RR Martin’in bu günlerde popülaritesi yüksek olan Buz ve Ateşin Şarkısı serisi hakkındaki pek çok yazımızın ve verdiğimiz bilgilerin Türkçe başka hiçbir kaynakta eşi benzeri yoktur. Pek çok editörümüz bizzat Tolkien’in çevrilmemiş On İki Cilt’ini, Türkçeye çevrilmeyen Star Wars kitaplarını, Pottermore’u, The World of Ice and Fire adındaki ansiklopediyi okuyarak pek çok yazı hazırlamışlardır.

Bu yazılarımızın, iznimiz alınmadan bir YouTube kanalında paylaşıldığını fark ettik. Kendileriyle iletişim kurduk ve “yazarlara ulaşamadıkları” gibi bir beyanatta bulundular. Hafızam beni yanıltmıyorsa bizzat bana bile, şu sağdaki Hakkında kısmının hemen altında görülebilen, bilimum sosyal medya hesabından ulaşan kişi sayısı şimdiden yirmiyi geçmiştir. Ki bu iletişime geçen okurlarımız genelde makale içeriği hakkında bir şey sormak için bu kadar zahmete katlanmış insanlar. Bu yazıları bizim haberimiz olmadan bir YouTube kanalında seslendiren birilerinin de eminim ki aynı zahmete katlanması gerekirdi. Kaldı ki biz bu hizmeti fantastik severlere daha çok ulaşabilmek, güzel yazılar çıkartabilmek ve bilgi verebilmek adına yapıyoruz, hepimiz bu işte gönüllü çalışan, kendi halinde geekleriz, ancak emeğimizin bu şekilde ayaklar altına alınması bizi cidden üzdü.

Kendileri site linkini eklemiş olsalar da bazı beyanatlarında “istedikleri yazımızı alabilecekleri ve bu konuda bizim hiçbir şey yapamayacağımızı” söylemiş bulunmaktadırlar. İşte bu noktada yanıldıklarını söyleyebilirim. Fantazya’da yayınlanmış tüm yazılar “özgün içerik” olduğundan telif hakkı konusunda gerekli işlemler yapılacak, savcılığa başvurulacak ve DMCA’ya bir bildiri gönderilecektir. Bu yöntemle haklarımızı koruyacağız ve yazarlarımızın emeklerinin boşa gitmesine müsaade etmeyeceğiz.

Bazı videoları da buraya atalım, aynı içeriklerin sitemize daha önce eklendiğini görebilirsiniz:

1- https://www.youtube.com/watch?v=uzF7ewEcPgkhttps://fantazya.org/taht-oyunlari-spoiler-alarmi-7-sezonda-daenerys/

2- https://www.youtube.com/watch?v=1MWy80AQqRM – https://fantazya.org/spoilersiz-suicide-squad-incelemesi-karsinizda/

En çarpıcı örnek olarak, Azerbaycan’da oturan yazarımız Tahir 5 Ağustos’ta izleme fırsatı bulduğu Suicide Squad hakkında bir inceleme yapmıştı ve yazının başında da “yurt dışında olmasının verdiği avantaj”dan bahsetmişti. Gelin görün ki videolarda da aynı durum söz konusu, bu bile değiştirilmemiş. Ki bu iki video da tek örnek değil.

Bu duyuruyu yapmamızın başlıca sebebinin art niyet olmadığını tekrar dile getirmek istiyorum. Sadece onlarla iletişime geçtiğimizde, bu yazıları kendi kanallarında kullanmadan evvel yazarlarımızdan izin almak hususunda gerekli çabayı göstermediklerini düşünüyoruz. Bu konuyu da sizin vicdanınıza bırakıyoruz.

Tüm Fantazya halkına arz ederim.

Fantazya Genel Koordinatörü

Yorumlar