Ana sayfa Star Wars Kitaplar Canon Olsa Keşke Dediğimiz Star Wars Karakterleri

Canon Olsa Keşke Dediğimiz Star Wars Karakterleri

PAYLAŞ

Star Wars evreni, Canon-Legends denilen ikileme girdiğinden beri pek çok soru işaretleri dolanıyor kafada. Öncelikle Nedir Bu Canon-Legends diyorsanız, bunla ilgili yazımıza bakmanızı tavsiye ederiz. Biz de bu yazımızda canon olsa dediğimiz bazı karakterlerden bahsedeceğiz. Bildiğiniz gibi Büyük Amiral Thrawn gibi bir ikonik karakter Rebels dizisinde görünerek canonlaştırıldı ve aynı şekilde pek çok ikonik karakterin de canonlaşma ihtimali Star Wars hayranlarını heyecanlandırıyor.

Gelin bu karakterler kim ve neden bunlar için canon olsa keşke diyoruz?

1-Darth Revan

Darth Revan, Eski Cumhuriyet döneminin en ikonik karakterlerinden biri. Genişletilmiş Evren, yani Legends’ın en ünlü ve en sevilen Sith Lordları arasında yer alıyor. Knights of the Old Republic, kısaca KotOR olarak bilinen oyunun ana noktalarından biri olması dolayısıyla çok sevilen bir karakter oldu. Aynı zamanda kendisini The Old Republic oyununda da görme şansını elde ettik. Hikayesi ve kişiliğiyle, aynı zamanda KotOR gibi muhteşem bir oyunun baş karakteri olması sebebiyle Legends denince akla gelen isimlerdendir Revan.

Peki neden Revan canon olur diyoruz? Öncelikle Old Republic döneminden bazı şeylerin canonlaştırılma olayına gidildiğini söyleyebiliriz. Rogue One’daki meşhur Çekiçkafa Korveti gibi. Bu korvetler, aynı ismi taşıyan bir kruvazör sınıfından ilham alınarak tasarlanmıştı ve KotOR oyununda görmüştük bu gemileri ilk defa. Bu yavaş yavaş “canonlaştırma” muhabbeti de Thrawn’la birlikte doruğa çıkınca, biz de dedik neden Revan canon olmuyor?

Bu sahne Rebels dizisinden ve sağdaki de Revan’ın, Mandalore Savaşları’nda öldürdüğü Mandalore the Ultimate. Eğer Thrawn’ın hemen solunda gördüğümüz Mandalore miğferi giyen kişi Mandalore the Ultimate ise Revan’ın ileride canon olmasına hiçbir engel yok gibi gözüküyor.

Diğer önemli kanıtımız ise yine Rebels’tan kaynaklanıyor.

Açıkça bir şekilde Mandalorianların yenilmesine gönderme yapılıyor ve akla da ilk olarak Revan geliyor. Bu sahne hepimizi fazlasıyla umutlandırmıştı açıkçası. Bakalım sonu nereye varacak?

2-Exar Kun

Exar Kun büyük Sith Lordlarından biri ve ilk defa saber-staff olarak adlandırılan çift taraflı ışın kılıcını kullanan kişi. Ayrıca Old Republic döneminden okuyucaların bildiği ilk Sithlerden olma onurunu elinde tutuyor ve Jedi Akademi üçlemesindeki kitaplarda gördüğümüz için de oldukça ikonik karakterlerden biri. (Exar Kun ta 1993 yılında tanıtılan bir karakter. İlk Jedi Akademi kitaplarında görülmüş ve sonradan Tales of the Jedi çizgi romanlarına dahil edilmişti.)

Eğer yukarı resimdeki Mandalorian Mandalore the Indomitable ise bu Exar Kun’un da canonlaştırılabileceği anlamına gelmektedir.

3-Gilad Pellaeon

Thrawn Üçlemesi’ni okuyanlar bilirler, Pellaeon karakteri Thrawn’ı tanıma konusunda bizim için önemli bir karakterdir. Timothy Zahn’ın kitaplarında Thrawn’ın değil Pellaeon’ın bakış açısını görürüz. Thrawn’ın gemisi Chimaera’nın kaptanıdır ve ileride de Büyük Amiralliğe yükselecek ve Cumhuriyet-İmparatorluk barışında önemli bir rol üstlenecektir. Pellaeon hakkında anlatılacak çok şey var, Legends için oldukça önemli bir karakter.

Thrawn canon olduysa eğer neden Pellaeon da olmasın? Onun sağ kolu ve sancak gemisinin kaptanı olan Pellaeon’ı canonlaştırmaları pek de zor değil aslında.

4- Mara Jade

Mara Jade, Thrawn üçlemesiyle tanıdığımız ikonik Legends karakterlerinden biri ve eğer Luke Skywalker “evlendiyse” Mara Jade’i canon yapma ihtimalleri yüksek gibi görünüyor bana. Tabii bu ihtimal Luke’un eski Jedilar gibi evlenmeme kuralına uyma şansı yüksek olduğundan biraz düşük kalsa da, gönlümüzden geçen ve canon olmasını en çok istediğimiz karakterlerden biri kesinlikle Mara Jade.

Mara Jade Legends’ta Luke Skywalker’ın karısıydı ve onla tanışmadan evvel İmparator’un Eli olarak İmparatorluk’a hizmet ediyordu. Uzun bir süre Luke Skywalker’tan nefret etse de bu nefret durumu Thrawn Üçlemesi’nde bir ittifağa dönüşmüş ve Vision of the Future serisinde de bir evlilikle noktalanmıştı. Ben Skywalker adında bir çocukları da olmuştu. Mara’yı öldüren ise Han ve Leia’nın çocukları Darth Caedus, yani karanlık tarafa geçen Jacen Solo olmuştu. Eğer Rey Luke’un kızı çıkarsa, Rey’in annesi olmasını en çok istediğimiz kişi kesinlikle Mara Jade olacaktır.

Tabi Filoni’nin açıklamalarına göre Mara’nın canon olma şansı yok gibi gözüküyor, bu da bizi derinden üzüyor.

 

Yorumlar