Ana sayfa Dizi / Film Filmler Captain Marvel İncelemesi

Captain Marvel İncelemesi

PAYLAŞ

Infinity War (Sonsuzluk Savaşı) ile büyük sükse yapan Marvel Sinema Evreni’nin yeni filmi ve üyesi Captain Marvel’in filmini izleme fırsatına eriştik. IW sonrası herkesin dört gözle beklediği Endgame’de önemli bir yere sahip olacak Carol Danvers’in origin hikayesi haliyle bu ayın en çok beklenen ve merak edilen konusuydu. Peki film nasıldı?

Captain Marvel’i kısaca özetlemek istersek; Carol Danvers’in test pilotluğu yaptığı sıra elde ettiği güç ve hafıza kaybı ile birlikte adım adım tekrar kendini yeniden keşfedip kimliğine kavuşmasının hikayesi. Kree ve Skrull savaşı, bu benliği bulmada önemli bir yere sahip. Nick Fury içinde sonraki dönemlerde kazanacağı fikirlerin tohumlarını, Captain Marvel’de içinde nasıl kazandığını da izliyoruz ekstra.

Captain Marvel, hikaye örgüsü olarak güzel bir sekans yakalamış. Carol Danvers’in geçmiş hayatını yavaştan hatırlaması, gelişen olayların bir nevi bunu tetiklemesi izleyiciyi sıkmıyor. Ama, film kalitesi olarak ben diğer Marvel filmlerine nazaran daha arkalarda bir film olduğunu düşünüyorum. Film sonrası birlikte izlediğim grup ile filmi konuştuğumuz esnada, film hakkında yaptığım bazı eleştiriler diğer kişiler tarafından çok beğenilmeyip filmin yeterince iyi olduğunu belirttiler. Buradan anlayacağınız eğer bir Marvel fanı iseniz bu film sizin için fazlasıyla heyecan verici olacaktır.

Belki de Marvel filmlerinde bu origin hikayeler hep aynı kalıp ile üretiliyor olması beni film hakkında eleştirel bir düşünceye itmiş olabilir. Kadın süper kahraman filmleri ile karşılaştırdığımızda Wonder Woman, bu filmden daha olgun bir film. Captain Marvel için teenage yaş aralığına hitap eden bir film demek, çokta yanlış olmaz zannımca.

Oyunculuklar noktasında en sağlam oturan Skrull lider Talos’u canlandıran Ben Mendelsohn performansıydı. Carol Danvers, ilk başlarda her zaman izlediğimiz o tipik vurdum duymaz ama başarılı (Tony Stark gibi mesela) insan profilinde olduğu için biraz yapmacık gibi gelmişti ama sonrasında kendisine kabulleniyorsunuz. Öyle yerlere vurulacak bir durum yok başarılı bir iş çıkarmış. Endgame’de daha bir ayakları yere sağlam basmış Captain Marvel izleyeceğimizi düşünüyorum. Nick Fury, bildiğimiz Fury lakin daha tecrübesiz ve daha hayatta karşılaştığı şeylere olumlu bakan biri.

Bildiğiniz gibi film müziklerini Türk besteci Pınar Toprak yapıyor. Filmin müzikleri de fena değildi. Ben kendisinin diğer projelerdeki işlerini başarılı buluyorum. Burada da güzel bir iş çıkarmış. Bu tarz projelerde yer aldıkça, daha iyi işler çıkarıp, unutulmaz besteler ile hafızalarımızda yer edineceğine inancım fazlasıyla yüksek.

Filmi puanlamak istediğimde 7 civarı bir not veriyorum. Belki çok önceleri bu filmi izlesem daha iyi bir puan da verebilirdim. Dediğim gibi Marvel filmleri kalıbının biraz bizlerde bıraktığı doymuşluk, gözlerimizi artık daha iyi projeler izlemek isterken buluyor. Marvel filmlerini seven yada sevmeyen kişiler olun, bu tarz origin hikayeleri izlerken sıkılmadan ve keyif alarak rahatlıkla izleyebilirsiniz.

Son olarak gelelim en önemli konulardan birine. Filmde 2 film sonrası sahne yer alıyor. En çılgını ve sizin beklediğiniz sahne ilk sıradaki. Direk Endgame içinden bir sahne. Diğeri Antman and The Wasp’ın en sonunda gördüğümüz karıncanın bateri çalması gibi. Yani o sahneyi izlemek için o kadar beklemenize değmeyebilir. İzleyen birinden ne olduğunu öğrenmeniz yeterli. Ama sanırım birçoğunuz sonuna kadar oturup bekleyecektir.

Yorumlar