Ana sayfa Dizi / Film Çatal Dili Hakkında Bilgiler

Çatal Dili Hakkında Bilgiler

PAYLAŞ

Bir cadı yabancı bir dil öğrenmek istese sanıyorum ki Çatal dilini seçmezdi, fakat havalı olduğu gerçeğini de asla göz ardı edemeyiz. Çatal dili konuşanların, yüzde doksanını göz önünde bulundurursak çok da iyi karakterlere sahip olmadıklarına hem fikir oluruz. Şimdi bizi ürküten, ama bir o kadar da ilgimizi çeken Çatal diline bir göz atalım.

Öncelikle Çatal dili, yılanlarla ve yılanlara benzeyen sihirli canavarlarla Runespoor veya Basilisk gibi, konuşmaya yarayan bir dildir. Bu dili konuşabilenlere Çatalağız denir. Aynı zamanda sınırlı seviyede yılanların iradelerini kontrol edebilirler. Çatal dili konuşulurken tıslamaya benzer sesler duyulur. Genel olarak sihir dünyasında yaygın olan bir yetenek değildir. Hatta ufak istinasları saymazsak tamamen kalıtsal bile denilebilir. Salazar’dan önceki Çatalağız, Faul Herpo sayılmazsa Çatalağızların çoğu Salazar Slytherin’in soyundandır. Genellikle Çatal dili karanlık bir yetenektir. Kara Büyücülerde bu yeteneğin bulunması bu algıyı oluşturmuştur. Çatal dilini bu yeteneğe sahip olmayanlar anlayamaz, ama Albus Dumbledore bunun istisnasıdır. Dumbledore bu dili anlar fakat konuşamaz.

Harry Neden Bir İstisna ?

Çatal dili Harry Potter’da da olan bir yetenekti, fakat ondaki kalıtsal değildi. Voldemort’un ruhunun bir parçasının içinde olması bu yeteneği ona geçirmişti. Bu özelliğini Felsefe Taşı’nda ilk defa görürken, Çatal dili, Sırlar Odası’nda en üst seviyeye ulaştı. Hatta okulun bu özelliğe şahit olmasıyla; öğrenciler, öğretmenler hatta sonrasında Rita Skeeter sayesinde büyücü dünyası keşfetti. Bu Cornelius Fudge da dâhil hiçbiri üzerinde iyi bir itibar bırakmadı. Aynı zamanda son filmde Ron, Harry’nin uykusunda konuştuğu kısımları taklit ederek Sırlar Odası’na girmeyi başardı. Bunun dışında Voldemort’un günlükteki parçası Sırlar Odası’nda Salazar Slytherin’in Canavarı, Basilisk’e Çatal dili ile emir verdi.

Bilinen en güçlü Çatalağız Salazar Slytherin’dir, ardından onun soyundan gelen Kara Büyücü Voldemort da bunu başarı ile kullanmıştır. Bilinen diğer Çatalağızlar ise şu şekildedir; Merope Riddle(Gaunt), Marvolo Gaunt, Morfin Gaunt, Corvinus Gaunt, Gormlaith Gaunt, Faul Herpo ve Delphini’dir.

Bir yetenek, ne kadar kötülük barındırırsa barındırsın seçim sadece bunu nasıl kullanacak olduğunu seçecek yetenek sahibinindir. Nice iyilikler, en kötülerin tam ortasında filizlenir. Yazımın sonuna gelmişken her zaman hayatınızda iyiliklerin yeşermesi dileğiyle…

Kaynakça: harrypotter.fandom.com/wiki/Parseltongue

Yorumlar