Ana sayfa Oyunlar Diğer Oyunlar Cehennemden Kaçış: Agony |Gameplay İnceleme

Cehennemden Kaçış: Agony |Gameplay İnceleme

PAYLAŞ

Witcher 3 ve Division geliştiricilerinin yeni eseri olan Agony, Cehennem'i bize getiriyor. 

İnsanların merakla ve büyük bir beklenti ile beklediği oyun bu beklentileri bozguna uğratacak gibi değil. Kısa süreli Agony gameplay videosunda gördüklerime dayanarak kısaca tek söyleyebileceğim; oldukça farklı ve yaratıcı olduğu. 

Başlangıç olarak Agony karakterimizin Cehennem'e düşüşü ile başlıyor. Bu düşüşün nasıl olacağı gösteriliyor. Fakat karakter buradan öncesiyle ilgili ne olup bittiğine dair anılardan yoksun. 

Oyunun harikulade müzikleri var. Ses efektleri olsun, özellikle yürürken ayağınızın altından gelen o kemik sesleri, yavaşça başlayan müzikler ve seramoniler olsun oyuna müthiş bir uyum içerisinde. Aksiyon müzikleri de kesinlikle oyuncuyu havaya sokacak türden.

Bu müziklere bir de grafikler eklenince iş iyice tamamlanıyor, yeri geldiğinde gerçekten kendinizi Cehennem'de sıkışıp kalmış gibi hissediyorsunuz. Grafikleri konusunda şüpheye düşmek geliştirici ekibi öğrendikten sonra zaten saçma olurdu. 

Fakat Agony sizi oyunun içine çeken farklılıklara sahip. 

Bilirsiniz son zamanlarda korku oyunları klasikleşmeye başlamıştı. Gördüğümüz birkaç adamakıllı eserin taklidinden meydana gelen diğer oyunlar.

Fakat Agony daha konusunun en basit haliyle bile parlayan bir yapım. Evet yine savunmasız bir karakter, yine daha çok kaçış odaklı bir oyun ancak oturtulduğu atmosfer onu el üstüne taşıyor. 

Cehennem oluşturulurken meydana gelen o ortam, Agony için ilginin temel kaynağı. Sürekli değişen, bir şeylerin hep hareket etmesi ve genelde neyin ne olduğunu çıkaramadığınız bir yer. Burada iken kendinizi neye karşı savunmanız gerektiğine anlam veremediğiniz oluyor. Bu da gerginliği oldukça arttıran bir unsur. 

Ayrıca Cehennem'den beklenen o delirmişlik ve canilik mutlaka göz önünde tutuluyor. Oynanılan her saniye Agony size bu ateş çukurunun farklı bir yüzünü gösteriyor. 

Lafın kısası en beğendiğim bölüm yapılan bu atmosfer oldu. 

Oyun mekanikleri ise oldukça kolay, akıp giden bir oynanışa sahip. Oyuncuların bir bölümde fazla takılması söz konusu gibi durmuyor. 

Ölüm mantığı da Cehennem için biraz farklı. Burada ölmüyorsunuz, sadece kullandığınız beden yok edildiğinde bir başkasına geçiyorsunuz ve bu bir başka bedeni de yine siz seçiyorsunuz. 

Bu yüzden bir bölümü tekrar etme şansınız olmuyor, farklı yollardan nerede kalmışsanız oradan devam edebiliyorsunuz. 

Oyunun bilmeceleri ise oldukça güzel hazırlanmış. Oyuncuların çevrelerine ne kadar dikkat ettiğine bağlı olarak devam ediyor. Ve oyuncuyu da fazla düşünmeye itmiyor, dolayısıyla tadında bırakıyor. Ben eğlenceli bulduğumu söyleyebilirim.

Bir de, oyunu farklı bakış açılarına sahiplik edebileceğimiz bedenlerde de oynayabiliyoruz. Bu konuda fazla spoilera girmek istemiyorum. Yine de beğeneceğinizden eminim. 

Kaçış mantığı da yine diğer oyunlardan farklı, saklanmak her ne kadar gerekli olsa da asıl gizlenme yöntemi nefesi tutmakta yatıyor. Doğal olarak bunu sonsuza dek yapamayacağımızdan, oyuncuyu hızlı çözüme iten bir yol. 

Fakat her gördüğümüzden de kaçmıyoruz. Agony oyuncuya yeri geldiğinde karşı atakta bulunma şansı veriyor. Özellikle ufak tefek yaratıklara karşı. Ama tabii sadece bunlar ile de sınırlı değil. 

Benim gameplayde eksikliğini hissettiğim tek şey inanır mısınız bilmem, aksiyonuydu. Cehennem'den beklediğiniz o aksiyondan biraz yoksun bırakılmışız gibi. Çünkü gameplay genel manada yönünü bulmaya dayalı, yeri geldiğinde de kendini gizledin mi senden iyisi yok.

Tabii oyunun hala yapım aşamasında olduğunu düşünürsek bu eksikliğin giderilebileceğini de söylemek mümkün. Agony geldiğinde bu aksiyonu daha çok hissedeceğimizden eminim. Çünkü gameplay doğal olarak bize daha çok atmosferi ve oynanışın temelde nasıl olacağını gösteriyor. 

Daha fazla uzatmadan söyleyeceklerimi bitireyim, Agony ,gameplayde gördüğüm kadarıyla, atmosferinin verdiği artıdan oldukça yararlanmış ve bunu müzik ve grafikleri ile süslemiş. Ayrıca konusunun da fazlasıyla ilgi çekici olduğunu düşünürsek, oyuncuya unutulmaz bir süreç yaşatacağa benziyor. Sabırsızlıkla bekliyoruz. 

Yorumlar