Ana sayfa Middle Earth J.R.R Tolkien Celebrimbor ve Annatar Üzerine

Celebrimbor ve Annatar Üzerine

PAYLAŞ

Celebrimbor ve Annatar hakkındaki bu yazımız aynı zamanda yüzüklerin geçmişi niteliğindedir. İyi okumalar.

Beklenmeyen Misafir

Demircilik ilminde usta olduğu aşikar olan Annatar 2. Çağ’ın 1200. yılı civarlarında Eregion’a geldiğinde, bu bölgenin efendisi ve büyükbabası gibi Orta-Dünya’da demirciliği ile nam salmış olan Celebrimbor’a kendisini Valar’ın elçisi olarak tanıttı. Annatar ve Celebrimbor’un ortak ilgi alanları demircilikti (Annatar, eski hayatında demirci Vala Aulë’nin Maia’sıydı.) ve ismi “Hediyeler Veren” anlamına gelen Annatar, Eregion’lu elflere kendi ilmini öğretmek istediğini söyledi. Öncesinde Elrond, Gil-Galad ve Galadriel nereden geldiği bilinmeyen bu kişiye pek sıcak bakmamışlar ve ona güvenmemişlerdi. Bu yüzden Annatar, Lindon’da pek hoş karşılanmamıştı ancak -Elrond, Gil-Galad ve Galadriel’in aksine- Celebrimbor önderliğindeki Eregion’lu elfler kapılarını Annatar’ın karşısında sevinçle ardında kadar açtılar ve Annatar gerçekten de söylediği gibi elflere kendi sanatını ve büyüsünü öğretip, onlara danışmanlık yaptı. Annatar’ın önderliğinde, Celebrimbor ve başında olduğu Gwaith-i-Mírdain (İkinci Çağ’da Eregion’da yaşayan bir grup Noldor’lu Elf Demirci.) herkesten daha yetenekli hale geldiler.

Annatar

Elf’lerin Tamahkârlığı ve Güç Yüzükleri

Zaman geçtikçe Celebrimbor, büyükbabası Feanor’dan bile daha büyük bir zanaatkar olmayı kafasına takmıştı. Kendisini Annatar olarak tanıtan Sauron, Celebrimbor’un bu zayıflığını öngörmüş olacak ki İkinci Çağ’ın 1500. yılı civarlarında ona yüzük yapımını öğretme teklifinde bulundu ve Elf-Demirci’ler Güç Yüzükleri’ni dövmeye başladılar. Celebrimbor’un hırsı ile bu ilim birleştiği zaman -daha sonraları yedisi Efendi Cüceler’e ve dokuzu Ölümlü İnsan Krallar’ına verilecek- on altı güç yüzüğü ortaya çıktı. Tüm bunlar olurken Sauron, Celebrimbor’un yanıbaşındaydı ve yüzünde tatmin olmuş bir ifade vardı. Yanı başında dövülen yüzüklerin bütün sırlarına vakıftı ve İkinci Çağ’ın 1600. yılı civarlarında bütün güç yüzüklerinin tamamlanmasından on yıl sonra Eregion’dan ayrılarak tüm yüzüklere hükmedecek tek bir yüzüğü dövmek amacı ile Hüküm Dağı’nın diplerine doğru yola koyuldu. Tek Yüzük’ün hepsinden kudretli olması ve hepsini kendine bağlayabilmesi için kendi gücünün çok büyük bir kısmını bu yüzüğe aktardı. Ancak görüldüğü üzere kafası kurnazlığa çalışan tek kişi Sauron değildi. Celebrimbor, Sauron’un Eregion’dan ayrılmasından şüphe duymuş olacak ki geçen zaman içinde ondan gizli bir şekilde üç Elf yüzüğünü tek başına dövdü.

“Üç Yüzük göğün altında yaşayan Elf krallarına,
Yedisi taştan saraylarındaki Cüce hükümdarlara,
Dokuzu ölümlü insanlara, ölecekler ne yazık;
Bir Yüzük gölgeler içindeki Mordor Diyarı’nda,
Kara tahtında oturan Karanlıklar Efendisi’ne.
Hepsine hükmedecek bir yüzük,
Hepsini o bulacak,
Hepsini bir araya getirip, karanlıkta birbirine bağlayacak
Gölgeler içindeki Mordor Diyarı’nda.”

Maskeler Düşüyor

Üç elf yüzüğü dövülürken Sauron orada olmadığı ve onlara dokunmadığı için bu yüzükler diğerlerinin aksine kötülükten ve karanlıktan uzaklardı. Fakat Tek Yüzük, kendi gibi tek bir amaca hizmet etmek için yapılmıştı, hepsine hükmetmek ve hepsini karanlıkta birbirine bağlamak.
Sauron, Tek Yüzük’ü parmağına taktığında diğer yüzükleri anlayabiliyor, kullanan kişilerin zihinlerine hükmedebiliyordu ve Tek Yüzüğü parmağına takar takmaz üç elf yüzüğünün varlığına vâkıf oldu ancak elfler de onun aslında kim olduğunun farkına vardılar. Sauron, yüzüklerin kendi ilmi olmadan bir işe yaramayacağını ve yüzüklerin tamamlanabilmesi için onların kendisine verilmesi gerektiğini söyledi ancak elfler bunu reddettiler ve çok geç olsa da yaptığı hatanın farkına varan Celebrimbor, üç elf yüzüğünden Vilya ve Narya’yı Gil-Galad’a; Nenya’yı ise Galadriel’e gönderip bunları saklamalarını istedi. Gil-Galad ve Galadriel, bu yüzükleri aldı ve onları bu zamanda asla kullanmadılar.

Elf Yüzükleri; Nenya, Narya, Vilya

Karanlığın Yükselişi

Hüküm Dağı’nda geçirdiği zaman boyunca Sauron bu çevrede “Mordor’un Karanlık Lordu” olarak bilindi ve kendi kalesi olan Barad-Dur’u burada yüceltti. Olası işgali önlemek amacı ile Kara Kapılar’ı kurdu. Bu bölgede Orklar, Troller ve doğulu insanların başına bir Tanrı-Kral olarak geçip, zamanla Orta-Dünya’nın gördüğü en büyük ordulardan birini oluşturdu. Altındaki insanları demirden zırhlar ve silahlarla donattı, kendilerine sağlam şehirler kurmalarını sağladı. Sauron ve ordularının gücü Mordor’un kuruluşundan yedi yüzyıl sonra İkinci Çağ’ın 1700. yılı civarlarında zirveye ulaştı ve artık bu diyarda onunkinden daha büyük bir ordu yoktu. İsteyerek alamadığı üç elf yüzüğünü savaşarak almanın planlarını geçen bu süre içinde mükemmel bir şekilde yapmıştı bile ve sonunda kaçınılmaz olan savaş kapıya dayandı. Elfler ve Sauron arasındaki savaş o kadar büyüktü ki Eriador’un büyük bir kısmı harap oldu ve Eregion topyekûn yıkıldı. Savaş sırasında Celebrimbor öldürüldü ve kafası bir kazığa geçirilerek Sauron’un lejyonları arasından havaya yükseltildi.

Beklenmedik Bir Yardım

Bu hazin olaydan sonra Elf’ler Mavi Dağlar’ın eteklerine kadar geri çekildiler ve buradaki cücelerden yardım istediler ancak cüceler
bu savaşın kendi savaşları olmadığını söyledi ve Khazad-Dum’un kapılarını Elf’lerin yüzüne kapattılar. Bu olaydan sonra Khazad-Dum, Karanlık Yarık anlamına gelen Moria adıyla anıldı. En nihayetinde, Batı’dan Doğu’ya kadar neredeyse bütün Orta-Dünya’nın efendisi olan Sauron’un karşısında durabilecek hiçbir güç gözükmüyordu ancak beklenmeyen bir zamanda, tüm ümitlerin kesildiği yerde Orta-Dünya ve Valinor arasında ki denizde yaşayan güçlü Númenor’lular, Elf’lerin yardım çağrısını duydu ve onlara yardım gücü gönderdiler. Birleşen Elf ve Númenor orduları uzun ve ağır geçen bir savaştan sonra Sauron’un ordularını Eriador’da yenilgiye uğrattılar ve Karanlık Lord beraberindeki bir grup orkla birlikte karanlığa doğru geri çekildi…

İşte böyle yükseldi ve çöktü Celebrimbor’un halkı ve böyle kaybetti hayatını Curufin oğlu Celebrimbor. Bu zamandan sonra gerçekleşen olaylar ise başka yazılarımızın konusu…

KAYNAKÇA:

Silmarillion

http://www.tolkiengateway.net/wiki/Celebrimbor

http://www.tolkiengateway.net/wiki/Annatar

Yorumlar